Тема 10. Заходи безпеки при проведенні робіт в різних кліматичних і фізико-географічних умовах
В умовах відкритого суспільства і ринкової економіки випускники вищих навчальних закладів України мають можливість отримати роботу не тільки на Батьківщині, а й за її межами, в тому числі в Російській Федерації, з якою на даний час існують найтісніші економічні зв’язки. В тому числі продовжується співпраця у сфері геологічних досліджень. Як правило, така співпраця іде на рівні окремих структур Росії з окремими громадянами України. І дуже часто статус таких напівлегальних стосунків невизначений і неврегульований законодавством. Із цього випливає, що окремі громадяни України в тому числі й геологи, які працюють в Російській Федерації, не захищені соціально. Тому тим, хто матиме можливість працювати в Російській Федерації чи інших країнах, потрібно бути дуже обережними і принциповими щодо дотримання правил безпеки робіт. Виходячи з цих міркувань, в посібнику наведені деякі заходи безпеки при роботі в умовах різноманітної місцевості території України, а також в умовах, які не властиві кліматичним і географічним особливостям України.
Тема 11. Загальні заходи безпеки в маршруті і порядок пересування
На будь-якій місцевості, будь-якої пори року маршрутна група повинна рухатися компактно. Геолого-геофізичні дослідження в маршруті чи переходи працівників між об’єктами, тимчасово облаштованими базами необхідно проводити по заздалегідь нанесеним на топографічну основу місцевості маршрутам. На топографічних картах потрібно виділяти базові орієнтири – місця, де знаходяться колодязі, природні джерела питної води, водоймища різних видів тощо. Особливо важливо нанести на топооснову місця різноманітних перешкод, особливо водних, і місця де їх можна уникнути, тобто ділянки броду, лінії в обхід чи об’їзд карстових зон, болотистої місцевості.
Підготовлені до маршрутів працівники мають право виходити на об’єкти робіт тільки після погодження з керівником робіт і реєстрації в спеціальному журналі. Форма журналу приведена нижче.