Втрати гумусу супроводжуються погіршенням агрофізичних властивостей ґрунтів. Зміна структурного стану, погіршення водно-фізичних властивостей обумовили підсилення процесів водної ерозії, дефляції, зниження потенціальної і ефективної родючості.
Агрофізична деградація призвела до зменшення глибини кореневомісткого шару, зниження польової вологоємності, діапазону активної вологи, її доступність рослинам, а також рухомість елементів живлення. Погіршилась якість обробітку ґрунту і збільшились затрати на його проведення.
Такі агротехнічні заходи, як лущення стерні, основний обробіток ґрунту, вирівнювання поверхні, культивація, боронування, посів, догляд за посівами виконуються за існуючими технологіями окремо, а багато з них і неодноразово. Тому в період польових робіт поверхня поля покривається ущільненими смугами, сумарна поверхня яких значно перевищує площу поля.
За наявності ущільнення тракторами у ґрунті змінюється співвідношення між твердою і газоподібною фазами.
Для оцінки ґрунтів за ступенем ущільнення в грунтовому інституті ім. В.В. Докучаєва (Росія) розроблена спеціальна шкала (табл. 3.14), складено прогноз ущільнення ґрунтів на найближчі 10 років, згідно з яким середній ступінь ущільнення буде проявлятися на 50 % ріллі. Отже, тільки через переущільнення ґрунту можна недоотримати значну кількість сільськогосподарської продукції.
За оцінкою, на рівних позитивних формах рельєфу вододілів та опуклих схилів внаслідок втрати гумусу частіше проявляються ґрунтові посухи.
Таблиця 3.14 - Шкала оцінки ґрунтів за ступенем переущільнення
Ступінь переущільнення
Гранулометричний склад
Рівноважна щільність, г/см3
Зниження врожайності, %
Слабкий
Глинистий, суглинковий
Супіщаний, піщаний
1,3
1,4
5 – 10
Середній
Глинистий, суглинковий
Супіщаний, піщаний
1,3 - 1,5
1,4 - 1,6
20 – 30
Сильний
Глинистий, суглинковий
Супіщаний, піщаний
1,5
1,6
50 – 60
На увігнутих схилах, в пологих лощинах, куди стікають поверхневі води, нерідко утворюються мочари. Цінні угіддя на значних площах втрачають родючість і їх вилучають із сільськогосподарського користування через неможливість вчасно обробити і засіяти.