Технологічні схеми збирання і заготівлі сінажу та силосу.
Силосування кормів.
Силос - соковитий цінний корм, що являє собою зелену масу, законсервовану дією молочної кислоти, що виробляється молочнокислими бактеріями.
Для приготування високоякісного силосу, слід дотримуватися таких вимог: силосувати треба в період найбільшого вмісту в рослинах поживних речовин при вологості 65-80%, висота зрізування при збиранні силосної маси косарками не більше 10см для товстостеблових культур в межах 6см для трав (при збиранні комбайнами відповідно 15,18см); призначену для силосування масу потрібно добре подрібнити, подрібнену масу при закладанні в силосні місткості - добре ущільнити; силосні споруди повинні бути непроникними для повітря і води.
Косіння і подрібнення маси, перевезення, закладання і ущільнення здійснюють безперервним потоком, завантаження окремої силосної місткості завершують, як правило, протягом одного дня.
Силос закладають у спеціальні споруди: наземні у вигляді майданчиків і башт, напівзаглиблені і заглиблені траншеї.
Найбільш поширений вид зберігання силосу - траншейний. Тут масу розрівнюють і ущільнюють бульдозером начепленим на трактор. Після заповнення сховища силос негайно вкривають, щоб у нього не проникали повітря, атмосферні опади, тепло і холод. Затримка з вкриванням на 2-3дні збільшує втрати корму на 7-10%. Кращий спосіб зберігання силосної маси - в траншеях під плівкою (полетилевою чи хлорвініловою).