З перелічених вище (у першому питанні) операцій по осушенню земель будівництво відкритої осушувальної мережі порівняно з дренажем менш складне, легше механізується і обходиться значно дешевше. Проте в експлуатації закритий дренаж ефективніший і економічний.
При спорудженні відкритих каналів потрібного профілю використовують канавокопачі, що агрегатуються з одним, двома і навіть трьома тракторами Т-100БГС, Т-130Б і інші землерийні машини (бульдозери, скрепери і таке інше).
Під закритий дренаж екскаваторами і канавокопачами роблять траншею глибиною 0,6-1,2м.
Застосовують також кротовий дренаж (з облицюванням і ущільненням стінок без облицювання).Дрени прокладають кротодренажними машинами або кротовим плугом.
Головна вимога при утворенні закритого дренажу - забезпечити потрібний кут прокладання труб.
При плануванні і розчищенні трас під відкриті канали і закритий дренаж застосовують кущорізи, корчувачі, бульдозери, фрезерні машини.
Осушені ділянки, які заросли кущами, очищають, тобто зрізають кущі, згрібають їх у валки, вивозять або спалюють на місці. Для цього застосовують кущорізи Д-514М, КБ-4А, ДП-24, корчувач-збирач Д-695 з тракторами Т100М, Т-100БГС, Т-130Б, універсальну раму РУН-1 з трактором ДТ-75Б та іншу техніку.
Роботи з осушення земель та їх освоєння проводять спеціалізовані механізовані колони або підрозділи, оснащені засобами механізації, приладами для прокладання трас. Ці роботи проводять після необхідних досліджень і складання проектів осушення і їх освоєння.