Аналогічно життєвому циклу проекту команда проекту має свій життєвий цикл, в якому можна виділити п'ять основних стадій: формування, спрацьовування, функціонування, реорганізацію, розформування.
Характеристика різних стадій життя команди проекту приведена в таблиці:
Стадія
Особливості управління команди
Формування
Особливості роботи в проекті полягають в тому, що фахівці команди не знають один одного, ніколи не працювали разом, не є єдиним колективом зі встановленими механізмами взаємодії, груповими установками. Для їх ефективної спільної діяльності необхідний певний період, коли вони визначають стосунки, адаптуються до умов роботи в команді, усвідомлюють себе єдиним цілим. На цій стадії відбувається знайомство членів команди один з одним і з проектом в цілому, формуються загальні цілі і цінності, визначаються норми і правила взаємодії, ставляться завдання команди і визначаються дороги і принципи їх досягнення.
Спрацьовування
Це період початку спільної роботи, розвитку згуртованості групи, вирішальної колективне завдання. Він характеризується підвищеним рівнем конфліктності, викликаною відмінністю в характерах фахівців, підходах, стилях і методах вирішення проблем. Усередині команди йде процес виявлення лідерів, формування неформальних груп, визначаються ролі окремих працівників і їх місце в команді, встановлюється психологічний клімат в колективі, його внутрішня культура, що визначає стиль роботи і управління, образ взаємодії членів команди.
Робоча
Найбільш тривала стадія. На основі сформованого командного відчуття йде нормальний продуктивний процес роботи. Деталі взаємодії уточнюються по ходу виконання завдань, спілкування в різних ділових ситуаціях. Стадія характеризується максимальним розкриттям індивідуальних творчих здібностей, члени команди вчаться розуміти і враховувати потреби і інтереси один одного. Конфлікти і спори в основному виникають з причин, пов'язаних з проектною діяльністю, і носять конструктивний характер.
Завданням менеджера проекту на цій стадії є раціональний розподіл функцій між фахівцями і відділами; забезпечення відповідності особистих можливостей і здібностей структурі і змісту виконуваних робіт; з'єднання в робочих групах і функціональних підрозділах працівників з різними доповнюючими один одного індивідуальними здібностями, знаннями і навиками; підтримка в команді атмосфери довіри і взаємовиручки, єдності в розумінні цілей і завдань проекту і способів їх досягнення; визначення і дозвіл конфліктних ситуацій; створення дієвої системи мотивації; контроль за досягненням проміжних результатів проекту і координування діяльності всіх функціональних відділів; розвиток персоналу і створення зовнішнього і внутрішнього сприятливого іміджу команди проекту.
Реорганізація
Стадія виникає при змінах в кількісному і якісному складах команди у випадках, викликаних змінами: у проекті (завданнях, планах, результатах проекту); змінами структури управління проектом; завершенням окремих стадій проекту; зміною обсягів і видів робіт, учасників проекту; заміною працівників через професійну невідповідність; додатковим залученням нових фахівців; запрошенням тимчасових експертів.
На стадії реорганізації завдання менеджера проекту полягає в організації адаптації нових членів команди до стилю і методів взаємин в команді, в становленні їх професійної ролі, визначенні функцій, обов'язків, прав і відповідальності при управлінні проектом. Якщо відбувається істотне оновлення команди, не виключено "експрес-проходження" всіх попередніх стадій розвитку команди заново.
Розформування
При завершенні окремих стадій і всього проекту розформовуються окремі підрозділи і вся команда проекту.
При цьому залежно від прийнятої оргструктури виникають два варіанти подальших дій фахівців команди.
При матричній структурі управління працівники після закінчення проекту повертаються в свої функціональні підрозділи організації, тому не переживають почуття занепокоєння і невпевненості, необхідності в пошуку роботи. В разі ефективної діяльності команди по реалізації проекту при виникненні нових проектів ці працівники складають "ядро" нової команди.
При проектній структурі управління менеджер проекту стикається з проблемою подальшого працевлаштування працівників, які не мають можливості повернутися на колишнє місце роботи. В цьому випадку, якщо очікується замовлення на новий проект, при успіху діяльності команди менеджер має можливість запросити частину фахівців в команду нового проекту. При цьому члени команди підвищують продуктивність, доводячи свою компетентність і професіоналізм.