Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ВИКОРИСТАННЯ СУДОВОЇ БУХГАЛТЕРІЇ В ЮРИДИЧНІЙ ПРАКТИЦІ

В юридичній практиці, особливо під час розслідування та судового розгляду кримінальних справ про розкрадання та привласнення влас­ності, посадових і господарських злочинів, економічних злочинів, юрист часто має справу з різними питаннями бухгалтерського обліку, економіки, технології тощо, які дуже складні для розуміння у зв'язку з їх заплутаністю.

Разом з тим практика показує, що злочинні дії тягнуть за собою виникнення слідів злочинної діяльності в документах бухгалтерського обліку, планових і нормативних документах. Відтак вони стають пред­метом наукового зацікавлення і вивчення з метою не тільки знешко­дження й розкриття злочинів, а й запобігання їх. Ось чому дуже важ­ливим і ефективним складником професійної компетенції юриста у площині успішного вирішення таких питань є знання основ бухгалтер­ського обліку та економічного аналізу, використання можливостей до­кументального аналізу, вміння правильно і вчасно призначати документальні ревізії, судово-економічні експертизи, аналізувати результати інвентаризацій, ревізій, експертиз та використовувати економічну інформацію. Усі ці та інші питання розглядає і вивчає спеціальна дисципліна — судова бухгалтерія.

Для прикладу розглянемо обсяг знань, необхідних для:

1) оперуповноваженого ВДСБЕЗ, ревізора, аудитора — вони по­винні знати нормативи ліцензування діяльності підприємств, володіти основами бухгалтерського обліку, судової бухгалтерії, судово-бухгалтерської експертизи, прийомами здійснення контрольної закуп­ки, контрольного обміру чи запуску сировини, особливостями прове­дення інвентаризацій на підприємствах різних галузей; вміти розрахо­вувати природний збиток, норми списання та особливості технологіч­них процесів, види і характеристики товарів; вміти оцінити стан опе­ративної обстановки на об'єктах, організації і проведення оперативно-розшукових та профілактичних заходів тощо;

2) юриста підприємства — він повинен враховувати бухгалтер­ські питання під час оформлення претензій, позовних документів, стя­гнення дебіторської заборгованості, обгрунтування кредиторської за­боргованості, складання угод та договорів оренди, при підготовці матеріалів для господарських судів та для участі в інвентаризаціях і ревізіях;

3) слідчого, судді, адвоката, прокурора — вони мають володіти знаннями про характер злочинної діяльності у відповідних галузях го­сподарства для встановлення механізму та технологічного процесу слідоутворення у обліковій, нормативній, плановій, технологічній ін­формації; знати й розуміти можливості використання фахових еконо­мічних, бухгалтерських та інших знань у кримінальному та цивільно­му процесах.

Вивчаючи курс «Судова бухгалтерія», курсанти та студенти, які навчаються за спеціальністю «Правознавство», отримують знання та навики, що максимально наближають їх до потреб конкретної юриди­чної практики.

Об'єктами судової бухгалтерії є матеріальні носії інформації еко­номічного характеру: первинні документи, бухгалтерські дані та звіти, планові та аналітичні документи, в яких відображаються як позитивні, так і негативні зміни економіки, бухгалтерського обліку та контролю, аналізу господарської діяльності.

Застосовуючи методи судової бухгалтерії, співробітники органів внутрішніх справ, контролюючих органів можуть вчасно виявляти зміни у господарських процесах, з'ясовувати та усувати причини й умови, що сприяють скоєнню господарських злочинів, розробляти галузеві методики розслідування розкрадань, узагальнювати практику і робити науково-обґрунтовані висновки.

У пропонованому посібнику, розрахованому переважно на курсан­тів, студентів вищих навчальних закладів, викладено основи економі­чно-правових знань з теорії практики бухгалтерського обліку. На важ­ливості глибокого і повного оволодіння такими знаннями, на вмінні правильного і точного їх використання у практичній діяльності пра­цівника правоохоронних органів для захисту державного, колективно­го та приватного майна від злочинних посягань уже наголошувалося вище. Щоб допомогти майбутньому правоохоронцю не тільки здобути базові знання, а й оволодіти необхідними практичними навичками, у посібнику акцентується увага на особливостях аналізу бухгалтерських документів, організації документальних ревізій та аудиту, практичних судово-економічних(бухгалтерських) експертиз та інших заходів, пов'язаних із попередженням та виявленням злочинів.

Судова бухгалтерія тісно пов'язана з оперативно-розшуковою дія­льністю. Значна частина розслідувань у сфері економічної злочинності ґрунтується на оперативній інформації, яка дає напрямок для пошуко­вої роботи оперативним працівникам і ревізорам.

Криміналістичні методи дослідження часто допомагають праців­никам контролюючих та правоохоронних органів визначити ступінь доброякісності бухгалтерських документів та зробити правильну оцін­ку зафіксованих ними господарських операцій.

Особливо важливі знання в області судової бухгалтерії для праців­ників правоохоронних органів в умовах реформування системи бухга­лтерського обліку в Україні. Головним завданням трансформації наці­ональної системи бухгалтерського обліку є приведення її у відповід­ність до вимог ринкової економіки та міжнародних стандартів бухгал­терського обліку. Перехід до застосування міжнародних стандартів фінансової звітності виконується в рамках реалізації стратегічного ку­рсу України на інтеграцію у світовий економічний простір, яка визна­чає адаптацію законодавства України до законодавства розвинутих країн. Це дуже важливо в умовах глобалізації економічної злочинності та розгалуженості її міжнародних зв'язків.

Мета судової бухгалтерії — розробка та адаптація методики за­стосування економічних і бухгалтерських знань у праві, забезпечення правильного та вмілого призначення та проведення документальних ревізій, судово-економічних (бухгалтерських) експертиз, аудиторських перевірок, обґрунтування науковості та ефективності рекомендацій, з допомогою яких можна вирішити спеціальні питання, що виникають в юридичній діяльності, а також прививати юристам навики ефективного використання та аналізу різних джерел інформації економічного ха­рактеру.

Таким чином, судова бухгалтерія як наука призвана вирішувати питання допомоги правосуддю в розслідуванні та розкритті економічних злочинів, вивчати нові способи скоєння економічних злочинів на сучасному етапі розвитку України, у період становлення ринкової економіки і правової держави.

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ

1. Охарактеризуйте структуру навчальної дисципліни «Судова бухгалтерія».

2. Дайте визначення предмета судової бухгалтерії.

3. Дайте характеристику методів судової бухгалтерії.

4. Дайте визначення завдань судової бухгалтерії.

5. Які ви знаєте етапи розвитку дисципліни «Судова бухгалтерія»?

6. Як використовуються знання судової бухгалтерії в юридичній практиці?

 


Читайте також:

  1. А. Розрахунки з використанням дистанційного банкінгу.
  2. Альтернативна вартість та її використання у проектному аналізі
  3. Аналіз використання капіталу.
  4. Аналіз використання матеріальних ресурсів
  5. Аналіз використання матеріальних ресурсів.
  6. Аналіз використання обладнання.
  7. Аналіз використання прибутку та резервів його зростання
  8. Аналіз використання робочого часу на підприємстві
  9. Аналіз використання фонду робочого часу.
  10. Аналіз ефективності використання каналів розподілу
  11. Аналіз ефективності використання оборотних активів
  12. Аналіз ефективності використання основних засобів.




Переглядів: 1320

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Лекція 2. Джерела міжнародного комерційного арбітражу | Лекція 3. Загальна характеристика облікового процесу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.