Економічні та соціальні права, що охороняються Радою Європи, закріплені у Європейській соціальній Хартії[52] і переглянуті у Європейській соціальній Хартії[53]. Європейська соціальна хартія гарантує ряд економічних, соціальних і культурних прав, в тому числі на робочому місці, профспілкові права, права на охорону здоров'я, житло, освіту, соціальне забезпечення та недискримінації.
Хартія перебуває під наглядом Європейського комітету з соціальних прав, тобто експертної комісії, яка розглядає річні звіти від держав щодо виконання ними Хартії[54]. Існує також процедура розгляду колективних скарг відповідно до Статуту, який дозволяє профспілкам, організаціям роботодавців або неурядовим організаціям подавати скарги щодо держав. Переглянуту Європейську соціальну хартію, що містить розширений перелік прав, викладених у Соціальній хартії 1961 року, і деякі додаткові права, було прийнято в 1996 році.
Європейська конвенція проти катувань та з питань запобігання катуванням.
Європейська конвенція проти катувань від 1987 року[55] стала основою для створення Європейського Комітету з попередження тортур (КПП)[56]. Комітет має право відвідувати будь-які місця утримання під вартою в державі-учасниці для розслідування щодо забезпечення державами гарантованих ЄСПЛ прав на свободу від катувань чи нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження чи покарання[57]. Його висновки повідомляються відповідній державі-члену і можуть бути оприлюднені за згодою держави-члена.