Робота парламентарів як захисників прав людини пов’язана з тими видами роботи, які виконуються парламентарями в усьому світі: (і) законотворчість; (іі) контроль уряду; (ііі) просування інтересів своїх виборців (у даному випадку – сприяння підвищенню поваги до конкретних прав). Таку роботу можна розбити на низку загальних позицій та заходів, і деякі з них розглядаються далі детальніше.
Роль парламентарів у захисті та просуванні прав людини: керівні принципи міжпарламентської спілки
Посібник МПС з прав людини для парламентарів визначає перелік завдань для тих членів парламенту, які займаються стандартами захисту прав людини у своїх країнах.
Ратифікація угод про права людини.
Забезпечення імплементації міжнародних стандартів на національному рівні, включаючи:
прийняття бюджету з виділенням достатніх коштів для імплементації стандартів прав людини;
нагляд за виконавчою гілкою влади, контроль її постанов та актів на предмет відповідності міжнародним стандартам;
дотримання рекомендацій та рішень органів ООН з контролю виконання угод та спеціальних процедур;
створення парламентських органів з прав людини, включаючи комітети та парламентського уповноваженого з прав людини; а також прийняття у рамках національного законодавства законів, які надають більше можливостей для запровадження міжнародних стандартів.
Створення та забезпечення роботи внутрішньої інституційної інфраструктури захисту прав людини, включаючи утворення дієвої установи, яка опікується правами людини, та прийняття національного плану дій у царині прав людини.
Привернення уваги громадської думки до важливих питань захисту прав людини шляхом освітніх та пропагандистських заходів, включаючи ретельну роботу з громадянським суспільством, навчальними закладами та НУО.
Участь у міжнародній роботі, спрямованій на вдосконалення міжнародного захисту прав людини та підтримка роботи міжнародних органів із захисту прав людини.