1. Характерними рисами натурального господарства є:
- замкненість економічної діяльності. Кожна господарська одиниця відокремлена від інших, спирається на власні виробничі та природні ресурси, забезпечує себе всім необхідним для життя, тобто є самодостатньою;
- грунтується на ручній праці, примітивних засобах виробництва та найпростішій організації праці; законом його розвитку, як правило, є просте відтворення;
- прямі економічні зв’язки: продукція розподіляється між учасниками господарства і безпосередньо надходить до їхнього особистого й виробничого споживання без зворотних зв'язків.
2. Основні риси товарного виробництва: суспільний поділ праці та спеціалізація виробництва; обмін продуктами праці між виробниками; економічна відокремленість виробників; свобода вибору виробничих ресурсів, засобів і цілей виробництва; наявність конкуренції; вільне ціноутворення; стихійність розвитку.
3. Просте товарне виробництво – це дрібне виробництво індивідуальних самостійних ремісників і селян, що працюють на ринок. Притаманне докапіталістичним суспільствам. Розвинута форма товарного виробництва– це вищий і ефективніший ступінь товарної організації господарства, заснований на великій приватній власності, найманій праці й машинній індустрії. Притаманна капіталістичному суспільству.
4. Причини: 1) процес подальшого поглиблення суспільного поділу праці всередині національних економічних систем, що супроводжується виникненням нових видів галузей виробництв (електроніка, біотехнологія, космічна техніка, телекомунікації, інформатика та ін.); 2) тенденція розширення товарних відносин у сфері нематеріального виробництва, що спрямоване на задоволення інтелектуальних потреб людини; 3) швидке зростанням чисельності населення, що викликає розширення ринку найманої праці; 4) завдяки розширенню всесвітніх економічних зв’язків товарне виробництво набуває дедалі більше всесвітнього характеру.