З рівняння дисоціації видно, що за умови повної дисоціації концентрація іонів Н+ в іон г/л рівна концентрації HNO3 в моль/л, тобто Н+ = 0,001 чи 10-3 г. іон/л.
РН = - lg [H+] = - lg 10-3 = 3
Відповідь: рН розчину 3.
Тема 5.Колоїдні розчини.
Під час вивчення цієї теми необхідно знати, що на сьогодні, загальноприйнятою теорією будови колоїдних частинок є міцелярна теорія розроблена П.П. Веймарном, А.Д. Думанським, Н.П. Пєсковим, С.М. Лілатовим та іншими. За цією теорією гідрофобний золь складається з двох частин: міцелл – електрично-нейтральних структурних колоїдних частинок і дисперсного середовища. Будову колоїдних розчинів зручніше розглядати, якщо прослідкувати процеси їх утворення.
Наприклад:
Колоїдний розчин одержали в результаті реакції обміну при змішуванні рівних об’ємів розчину AgNО3 0,0005 Н і розчину КJ 0,0001Н
1. Відомо, що речовина, яка є в надлишку буде стабілізатором, це AgNО3 + KJ → AgJ + KNO3. за даних умов молекули J утворюють ядро міцели.
2. За правилом Пєскова-Фаянса на любій твердій поверхні адсорбуються спорідненні іони, які є в надлишку і входять до складу ядра. За умов в надлишку – сіль AgNO3 (Ag+ + NO3). Отже на ядрі будуть адсорбуватися іони Ag+. Ці іони називаються потенціал визначаючими шару і визначають напрямок руху колоїдної частки при електрофорезі.
3. Позитивно заряджені іони Ag+ притягують з розчину частину іонів NO3-, що також є в надлишку. Утворюється адсорбційний шар проти іонів (n – x) NO3-
Ядро [m AgJ], адсорбційний шар іонів nAg+ і проти іонів (n - x) NO3- утворюють частину позитивно заряджену, тому що іонів Ag+ більше на число х:
{[m AgJ] n Ag+ (n – x) NO3-} x+
Інша частина проти іонів утворює дифузну частину подвійного шару.
4. Таким чином, міцела – це агрегат молекул і іонів, які складаються з ядра і подвійного електричного шару. Міцела електронейтральна.