Досвід показує, що небезпечною в житті людини може виявитись будь-яка діяльність: робота на виробництві (технологічний процес), різні види відпочинку, розваги і навіть діяльність, яка пов’язана з одержанням знань. Це дає підставу стверджувати, що будь-яка діяльність потенційно небезпечна.
Аналіз причин виходу з ладу систем і можливих помилкових дій людини сприяє підвищенню безпеки (зниженню ризику реалізації небезпеки) за рахунок впровадження захисних заходів і підвищення вимог до професійної підготовки працівників. З цією метою використовують аналіз ризику виникнення небезпек.
Ключовими поняттями аналізу ризику є небезпека і ризик.
Небезпека - це явище, процес, об'єкт, здатні за певних умов завдавати шкоди здоров'ю людини безпосередньо або побічно, тобто викликати небажані наслідки. При виявленні небезпек використовують номенклатуру небезпек. На сьогоднішній день перелік реально діючих небезпек значний і нараховує більш ніж 100 видів, серед яких: аномальні параметри мікроклімату; аномальна освітленість; підвищений рівень шуму; підвищений рівень вібрації; пожежа; вибух; ураження електричним струмом; підвищений рівень електромагнітного випромінювання; механічна травма; опік; отруєння тощо.
Ризик - комплексна оцінка небезпеки. В кількісному вираженні в загальному випадку визначається як добуток величини небезпеки на частоту її виникнення.
При виконанні аналізу ризику виникнення небезпек розрізняють два етапи: перший - якісний аналіз ризику, другий - кількісний аналіз ризику.