Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Практичне заняття № 7

“Аграрні організаційно-управлінські правовідносини”

(2 год.)

План:

1. Конституційні та законодавчі основи правового регулювання внутрішніх організаційно-управлінських відносин у діяльності сільськогосподарських підприємств.

2. Правові засади та особливості внутрішнього управління фермерським господарством.

3. Правові засади та порядок здійснення самоврядування в сільськогосподарських підприємствах корпоративного типу.

4. Правові засади та порядок здійснення самоврядування в сільськогосподарських підприємствах кооперативного типу.

5. Правові засади і порядок здійснення внутрішнього управління державними та комунальними сільськогосподарськими підприємствами.

6. Особливості правового регулювання внутрішнього управління об’єднаннями у сільському господарстві.

 

 

Задача 1:

 

У зв’язку із загрозою паводку правління сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) “Вижниця” прийняло рішення про термінову евакуацію насіннєвого фонду, для чого було витрачено 10 тис. гривень коштів кооперативу. Вказане рішення було прийнято на засіданні правління, на якому були присутні голова правління, перший та другий заступник голови, секретар правління, ревізор, члени кооперативу. Рішення було прийнято одноголосно. Загальні збори у зв’язку із необхідністю терміново вирішити питання про евакуацію насіннєвого фонду не скликались.

Десять членів сільськогосподарського кооперативу оскаржили вказане рішення правління до загальних зборів СВК “Вижниця”, оскільки це питання має вирішуватись загальними зборами, а за рахунок коштів, які були витрачені на евакуацію насіннєвого фонду, повинно було фінансуватись будівництво житла для членів СВК.

 

Визначити коло правовідносин.

Яка структура та повноваження органів внутрішнього управління СВК?

Чи правомірне рішення правління СВК “Вижниця”?

Яке рішення повинні прийняти загальні збори СВК “Вижниця”?

 

Задача 2:

Оскільки після збирання врожаю більшість членів сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) “Нива” до роботи фактично не залучались, голова СВК Олег Тимошин разом з бригадиром комбайнерів організували на базі, де зберігається сільськогосподарська техніка, цех по виробництву та ремонту комплектуючих з метою часткового ремонту сільгосптехніки та продажу деталей на місцевому сільськогосподарському ярмарку. До роботи в цеху були залучені чоловіки – члени СВК.

Жінкам – членам СВК було виділено місце в клубі для пошиття робочого одягу. Оскільки протягом дня клуб був зайнятий, жінки працювали з 24 год. до 5 год. ранку. Вагітна громадянка Ірина Грищенко відмовилась від виконання зазначеної роботи, вважаючи, що після збирання врожаю члени СВК не повинні залучатися до роботи. У своєму поясненні вона зазначила, що статутом СВК передбачено виробництво та реалізацію сільськогосподарської продукції, а не деталей до сільгосптехніки чи швейних виробів.

За порушення дисципліни праці рішенням правління СВК громадянку І. Грищенко було виключено зі складу членів СВК. Грищенко оскаржила зазначене рішення до загальних зборів членів СВК “Нива”.

 

Визначити коло правовідносин.

Яка структура та повноваження органів внутрішнього управління СВК?

Чи мав право голова СВК “Нива” залучати членів до робіт, не пов’язаних із сільськогосподарським виробництвом?

Яке рішення мають прийняти загальні збори членів СВК “Нива”?

Задача 3:

Голова сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) “Буковина” Федір Трохименко видав письмове рішення передати у приватну власність його дружині Олені, яка вирішила створити фермерське господарство, земельну ділянку розміром 10 га та легковий автомобіль “Волга”.

Через три місяці на загальних зборах членів СВК “Буковина” Ф. Трохименко зазначив, що кооператив має зачну заборгованість перед кредиторами та запропонував ліквідувати СВК. Обов’язки з ліквідації голова запропонував покласти на спеціально створену ліквідаційну комісію, яку він має намір очолити.

 

Визначити коло правовідносин.

Яка структура та повноваження органів внутрішнього управління СВК?

Чи були допущені порушення чинного законодавства в СВК “Буковина”?

Що необхідно зробити для того, щоб їх усунути?

 

 

Задача 4:

 

Громадянин України Семен Клименко вирішив вступити до сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) “Промінь” як асоційований член. Він написав заяву про вступ до членів СВК та зробив пайовий внесок. Окрім цього, С. Клименко уклав договір оренди належної йому земельної частки (паю) із СВК “Промінь”.

Через п’ять років С. Клименко потрапив в автокатастрофу, в результаті якої став інвалідом 1 групи. Довідавшись про це, загальні збори СВК “Промінь” делегували правлінню кооперативу повноваження щодо прийняття рішення про припинення членства в СВК громадянина С. Клименка, оскільки він, як інвалід 1 групи, не зможе здійснювати трудову участь в діяльності кооперативу.

Крім того, враховуючи рівень інфляції та амортизацію майна, загальні збори СВК “Промінь” винесли рішення не повертати пайовий внесок С. Клименку, а виділити в натурі (на місцевості) земельну ділянку в розмірі належної йому земельної частки (паю).

Довідавшись про таке рішення загальних зборів, С. Клименко звернувся за консультацією до сільськогосподарської дорадчої служби. Дорадча служба відмовила йому в наданні правової допомоги, мотивуючи це тим, що вирішення цих питань не входить до кола її компетенції.

Тоді С. Клименко звернувся до Вашої юридичної фірми.

 

Визначити коло правовідносин.

Чи правомірне рішення загальних зборів СВК “Промінь”?

Який правовий статус асоційованих членів СВК?

Як С. Клименко може захистити свої права?

Які консультації може надавати сільськогосподарська дорадча служба?

Підготуйте ґрунтовну юридичну консультацію на замовлення С. Клименка.

 

Задача 5:

 

У липні 2009 року випускника Національного університету біоресурсів і природокористування молодого спеціаліста Петра Іваненка було прийнято до членів сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) “Побужжя” та доручено виконувати функції юрисконсульта.

В жовтні 2009 року внаслідок вживання неякісної сільськогосподарської продукції, придбаної в магазині СВК “Побужжя”, сім громадян зазнали тяжкого харчового отруєння. В ході розслідування органами прокуратури було виявлено ряд істотних порушень вимог законодавства щодо якості та безпечності продукції, яка вироблялась і реалізовувалась СВК. За порушення чинного законодавства на СВК “Побужжя” було накладено значні фінансові санкції.

З врахуванням допущених порушень чинного законодавства, що потягло фінансові збитки для підприємства, наказом голови СВК юрисконсульта П. Іваненка було виключено зі складу членів СВК, а його майновий пай було включено до неподільного фонду кооперативу як компенсацію за сплачені кооперативом фінансові санкції.

Не погоджуючись із рішенням голови СВК, Петро Іваненко оскаржив його до суду, зазначаючи, що він працює в СВК лише три місяці, тому не зміг повністю “увійти в курс справ”.

 

Визначити коло правовідносин.

Які підстави та порядок виключення зі складу членів СВК?

Які права мають члени СВК при припиненні членства в кооперативі?

Чи потребує виключення зі складу членів СВК оформлення звільнення П. Іваненка з посади юрисконсульта?

Чи підлягає позов П. Іваненка задоволенню?

Вирішіть справу.

 

Задача 6:

 

В березні 2007 року було зареєстрована фермерське господарство (ФГ) “Калина”, засновниками якого виступили подружжя Петриненків та їх два сини.

В лютому 2009 року ФГ домовилось із ТОВ “Зернотрейд” про купівлю репродукційного зерна кукурудзи обсягом 3 т. Оскільки в даний час голова фермерського господарства Павло Петриненко перебував у лікарні, а зерно було терміново необхідно для проведення посівних робіт, він усно доручив своєму молодшому синові Кирилу – студентові першого курсу юридичного факультету, підписати договір купівлі-продажу репродукційного зерна кукурудзи від імені фермерського господарства “Калина”.

Голова ТОВ “Зернотрейд” утримався від підписання договору із фермерським господарством і звернувся до Вашої юридичної фірми за роз’ясненнями про те, хто та в якому порядку має право підписувати договори від імені фермерського господарства, враховуючи, що воно створюється на родинних засадах.

 

Визначити коло правовідносин.

Які особливості внутрішнього управління фермерським господарством?

Чи має право Кирило Петриненко підписувати договір від імені ФГ “Калина”?

Підготуйте юридичну консультацію для голови ТОВ “Зернотрейд”.

Задача 7:

 

На виконання Указу Президента України від 3 грудня 1999 р. “Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки” сесія районної ради прийняла рішення про реорганізацію всіх колективних сільськогосподарських підприємств (КСП) на території району у приватно-орендні підприємства (ПОП), створені на основі приватної власності на землю та майно.

Зазначене рішення було доведено до відома загальних зборів КСП “Маньківка”, проте коли питання про реорганізацію КСП у ПОП було поставлене на голосування, більшість членів КСП проголосувала за збереження КСП і відмовилась від будь-яких реорганізацій.

Довідавшись про таке рішення загальних зборів КСП “Маньківка”, прокурор опротестував його до суду.

 

Визначити коло правовідносин.

Чи правомірне рішення районної ради?

Який орган та в якому порядку приймає рішення про реорганізацію КСП?

Чи правомірні дії прокурора?

Яке рішення має прийняти суд?

Вирішіть справу.

 

Задача 8:

 

Громадянин Росії Валерій Петров та громадяни України Орест Іваненко та Павло Сидоренко, а також син Сидоренка Іван 14 років, вирішили створити сільськогосподарський обслуговуючий кооператив (СОК) “Поміч”. На установчих зборах було прийнято рішення про створення кооперативу. Були подані документи для державної реєстрації.

У Статуті СОК “Поміч” було записано наступні положення:

1) засновники мають право вирішального голосу при прийняті рішень щодо діяльності СОК;

2) розподіл кооперативних виплат та виплат на паї між членами СОК буде відбуватись незалежно від їх майнової участі та участі в господарській діяльності кооперативу в рівних частках;

3) від імені СОК виступає виконавчий директор кооперативу, яким може бути обраний лише один із засновників СОК;

4) функції спостережної ради буде виконувати ревізор, який обирається зі складу членів СОК;

5) встановлено різний розмір пайових внесків для дійсних членів та асоційованих.

 

Визначити коло правовідносин.

Які особливості внутрішнього управління СОК?

Проведіть юридичний аналіз зазначених положень Статуту СОК “Поміч”.

Які були допущені порушення чинного законодавства?

Підготуйте власну редакцію зазначених положень Статуту СОК “Поміч”, які б відповідали вимогам чинного законодавства.

 

Задача 9:

Петро Козубов - учасник сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) “Агросвіт”, який володів 47 % в статутному фонді ТОВ, в лютому скликав збори учасників. На збори з’явився лише він, де він одноособово прийняв рішення про перепрофілювання ТОВ “Агросвіт”. Основним видом діяльності він визначив заняття фермерським господарством. З цією метою він зобов’язав кожного з решти учасників набрати персонал та закупити сільськогосподарську техніку за власний рахунок.

Отримавши дану інформацію, решта учасників в березні зібрались на збори та прийняли рішення про виключення Петра Козубова з числа учасників за грубе порушення вимог статуту, а профіль діяльності ТОВ “Агросвіт” зробили фермерським.

 

Визначити коло правовідносин.

Чи правомірно діяв П. Козубов?

Чи правомірні рішення лютневих зборів учасників?

Чи правомірне рішення березневих зборів учасників?

 

Задача 10:

 

На порядок денний загальних зборів сільськогосподарського кооперативу (СК) “Алего” було винесено ряд питань, після обговорення яких були прийняті наступні рішення:

1) прийняти до членів сільськогосподарського кооперативу ТОВ ”Мрія” та громадян Якова Гнатюка і Кирила Студня, яких виключили з школи за погану успішність;

2) обрати правління сільськогосподарського кооперативу в складі 8 чоловік строком на 1,5 роки;

3) встановити обов’язкову трудову участь всіх членів сільськогосподарського кооперативу в його діяльності;

4) встановити, що рішення загальних зборів приймаються за наявності ¼ членів кооперативу;

5) встановити, що спостережна рада сільськогосподарського кооперативу обирається в складі 10 чоловік із складу засновників кооперативу;

6) встановити, що ревізійна комісія підзвітна правлінню сільськогосподарського кооперативу.

 

Визначити коло правовідносин.

Яка структура та повноваження органів внутрішнього управління сільськогосподарського кооперативу?

Проведіть правовий аналіз прийнятих загальними зборами СК “Алегро” рішень.

Підготуйте власну редакцію зазначених рішень загальних зборів СК “Алегро”, які б відповідали вимогам чинного законодавства.

 

Задача 11:

 

У лютому 2009 р. Петро Кравчук та інші особи звернулися до суду із позовом до сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства (СВАТ) “Ексім” про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів цього товариства від 20 листопада 2009 р.

Ухвалою судді Шевченківського районного суду м. Києва від 28 лютого 2009 р. в порядку забезпечення позову заборонено:

1) СВАТ “Ексім” – проводити збори акціонерів;

2) спостережній раді СВАТ “Ексім” – здійснювати будь-які дії відповідно до повноважень, наданих їй Законом України “Про акціонерні товариства”, статутом товариства, положенням про спостережну раду.

 

Визначити коло правовідносин.

Яка структура та повноваження органів внутрішнього управління сільськогосподарських акціонерних товариств?

Чи правомірна ухвала суду?

Якщо ні, як СВАТ “Ексім” може захисти свої права?

 

Задача 12:

 

Правління колективного сільськогосподарського підприємства (КСП) “Зоря” своїм рішенням заборонило членам КСП Глібу Макаренку та Ірині Савіній брати участь в загальних зборах та зборах уповноважених КСП, оскільки вони досягли пенсійного віку.

Також правління внесло зміни до Статуту КСП “Зоря”, відповідно до яких було вилучено з повноважень загальних зборів КСП прийняття рішення про реорганізацію та ліквідацію підприємства, про його участь в акціонерних товариствах, корпораціях, асоціаціях, концернах та інших об’єднаннях підприємств.

 

Визначити коло правовідносин.

Які особливості внутрішнього управління КСП?

Хто має право участі у загальних зборах КСП?

Чи правомірне рішення правління КСП “Зоря”?

До яких органів мають звернутися Г. Макаренко та І. Савіна для захисту своїх прав?

 

 

Задача 13:

Голова фермерського господарства (ФГ) “Колосок” Семен Піддубний уклав договір кредиту під заставу сільськогосподарської техніки. Внаслідок несприятливих погодних умов (дощів та граду) врожай зернових загинув. Не маючи коштів для сплати кредиту, голова ФГ “Колосок” С. Піддубний подав заяву про порушення справи про банкрутство.

Член ФГ Тарас Овсійчук, повернувшись з місць позбавлення волі, дізнався, що ФГ припинило свою діяльність внаслідок банкрутства, а земельна ділянка ФГ “Колосок” була придбана на конкурсних засадах сусіднім сільськогосподарським кооперативом. Вважаючи, що його права порушені, Т. Овсійчук звернувся до суду з позовом про визнання недійсними рішення господарського суду про визнання ФГ “Колосок” банкрутом та договору купівлі-продажу земельної ділянки.

Визначити коло правовідносин.

Які органи управління створюються у фермерських господарствах?

Які повноваження голови фермерського господарства?

Яке рішення має прийняти суд?

 

Задача 14:

Засновник фермерського господарства (ФГ) Олег Яничар подав документи для державної реєстрації ФГ “Світозар”. Статутом цього ФГ передбачено створення наступних органів управління.

Вищим органом управляння є Загальні збори членів ФГ, які можуть вирішувати будь-які питання діяльності ФГ. В період між зборами управління поточною діяльністю здійснює Голова ФГ. Виконавчим органом є дирекція ФГ, яку очолює голова ФГ. До складу дирекції ФГ можуть входити наймані працівники.

 

Визначити коло правовідносин.

Які особливості внутрішнього управління у фермерських господарствах?

Які органи управління створюються у фермерських господарствах?

Яке рішення має прийняти державний реєстратор?

 

Задача 15:

 

Директор державного сільськогосподарського підприємства (ДСП) “Ольвія” Віктор Савчук своїм наказом вніс зміни до штатного розпису шляхом створення додаткової посади заступника директора з соціальних питань та призначив на цю посаду двоюрідного брата дружини Павла Федотова.

П. Федотов запропонував директору ДСП тимчасово для стабілізації фінансового становища підприємства внести зміни до Статуту, скасувавши положення про щорічну виплату матеріальної допомоги на оздоровлення сільськогосподарських працівників та відмовитись від пільгових путівок на санаторно-курортне лікування для дітей працівників АПК.

Директор підтримав пропозицію П. Федотова, вніс відповідні зміни до Статуту та подав його на державну реєстрацію.

Профспілка ДСП “Ольвія” звернулась до Міністерства аграрної політики України з вимогою звільнити В. Савчука з посади директора ДСП “Ольвія” за грубе порушення соціальних прав сільськогосподарських товаровиробників.

 

Визначити коло правовідносин.

Які особливості внутрішнього управління в державних сільськогосподарських підприємствах?

Які органи внутрішнього управління створюються в державних сільськогосподарських підприємствах?

Які повноваження директора державного сільськогосподарського підприємства?

Яке рішення має прийняти Міністерство аграрної політики України?

 

Нормативно-правові акти:

1) Конституція України від 28 червня 1996 року із змінами, внесеними Законом України від 8 грудня 2004 року // Відомості Верховної Ради України. — 1996. — № 30. — Ст. 141; Відомості Верховної Ради України. — 2005. — № 2. — Ст. 44.

2) Цивільний кодекс України від 16 січня 2003 року із змінами та доповненнями // Відомості Верховної Ради України. — 2003. — №№ 40–44. — Ст. 356.

3) Господарський кодекс України від 16 січня 2003 року із змінами та доповненнями // Відомості Верховної Ради України. — 2003. — № 18, № 19–20, № 21–22. — Ст. 144.

13) Про колективне сільськогосподарське підприємство : Закон України від 14 лютого 1992 року із змінами та доповненнями // Відомості Верховної Ради України. — 1992. — № 20. — Ст. 272.

14) Про господарські товариства : Закон України від 19 вересня 1991 року [із змінами та доповненнями] // Відомості Верховної Ради УРСР. — 1991. — № 49. — Ст. 682.

15) Про акціонерні товариства : Закон України від 17 вересня 2008 року // Офіційний вісник України. — 2008. — № 81.

16) Про кооперацію : Закон України від 10 липня 2003 року // Відомості Верховної Ради України. — 2004. — № 5. — Ст. 35.

17) Про сільськогосподарську кооперацію : Закон України від 17 липня 1997 року [із змінами та доповненнями] // Відомості Верховної Ради України. — 1997. — № 39. — Ст. 261.

4) Про фермерське господарство : Закон України від 19 червня 2003 року № 973—IV // Урядовий кур’єр. — 2003. — 28 серп.

5) Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні : Закон України від 16 липня 1999 року із змінами та доповненнями // Відомості Верховної Ради України. — 1999. — № 40. — Ст. 365.

6) Про заходи щодо розвитку корпоративного управління в акціонерних товариствах : Указ Президента України від 21 березня 2002 року // Офіційний вісник України. — 2002. — № 13. — Ст. 647.

7) Статут колективного сільськогосподарського підприємства // Аграрне законодавство України. Вип. 1 / відп. ред. В. В. Янчук. — К., 1996.



Читайте також:

  1. II. Навчальні цілі заняття
  2. II. Основна частина ЗАНЯТТЯ
  3. III. Підсумок ЗАНЯТТЯ
  4. IV етап. Практичне застосування одержаних даних.
  5. IV ПІДСУМОК ЗАНЯТТЯ.
  6. IV ПІДСУМОК ЗАНЯТТЯ.
  7. IV. Підсумок ЗАНЯТТЯ
  8. IV. Підсумок ЗАНЯТТЯ
  9. IV. Підсумок ЗАНЯТТЯ
  10. IV. Підсумок ЗАНЯТТЯ
  11. IV. Підсумок ЗАНЯТТЯ
  12. IV. Підсумок ЗАНЯТТЯ




Переглядів: 521

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Практичне заняття № 6 | Практичне заняття № 8

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.035 сек.