МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Практичне заняття № 13“Договірне регулювання аграрних правовідносин у сфері виробництва і реалізації сільськогосподарської продукції та надання послуг суб’єктам аграрного підприємництва” (2 год.) План: 1. Конституційні та законодавчі основи договірних відносин у сфері виробництва і реалізації сільськогосподарської продукції. 2. Договірні відносини у сфері виробництва і реалізації сільськогосподарської продукції на внутрішньому і зовнішньому аграрних ринках. 3. Договірне регулювання господарської діяльності у сфері виробництва і реалізації сільськогосподарської продукції та надання послуг суб’єктам аграрного підприємництва. Задача 1:
Приватне сільськогосподарське підприємство (ПСП) “Весна” 15 травня 2008 року уклало договір складського зберігання зерна з акціонерним товариством (АТ) “Зерносхов”. За цим договором АТ “Зерносхов” зобов’язувалось безоплатно зберігати зерно до 15 травня 2009 року. 8 травня 2009 року АТ “Зерносхов” попередило ПСП “Весна” про закінчення терміну зберігання зерна та запропонувало забрати зерно 16 травня 2009 року. У запропонований термін ПСП зерно не забрало. 23 травня 2009 року частина зерна була продана АТ “Зерносхов”, а інша частина продовжувала зберігатись на складі. 25 травня 2009 року на зерновому складі сталася пожежа, внаслідок якої все зерно, яке залишалось на складі, було знищене. ПСП “Весна” звернулось з вимогою до АТ “Зерносхов” відшкодувати заподіяні збитки, завдані знищенням зерна, у розмірі знищеного зерна, та повністю повернути кошти, які АТ отримало від реалізації частини зерна. АТ “Зерносхов” відмовилось відшкодувати збитки, завдані знищенням зерна, оскільки термін його зберігання давно закінчився, про що ПСП було належним чином повідомлено. Кошти, одержані від продажу частини зерна, АТ також відмовилось повернути, оскільки зерно зберігалось на складі безкоштовно, а тому АТ не несе ніяких зобов’язань перед ПСП “Весна”. ПСП “Весна” звернулось до АТ “Зерносхов” з позовом про відшкодування завданих збитків.
Визначити коло правовідносин. Які існують види складських документів на зерно? Чи впливає прострочення поклажодавця на обсяг прав та обов’язків зберігача? В яких випадках зерновий склад буде нести відповідальність за втрату, нестачу чи пошкодження прийнятого на зберігання зерна? Чи підлягають задоволенню позовні вимоги ПСП “Весна”? Яким чином вирішити спір?
Задача 2:
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю (СТОВ) “Мрія”, яке спеціалізується на вирощуванні соняшнику, 10 травня 2009 р. уклало договір купівлі-продажу 100 тон насіння соняшнику з приватним підприємством (ПП) “Зоря” за ціною 800 грн. за тону. У зв’язку з несприятливими погодними умовами урожай соняшнику СТОВ “Мрія” загинув. Не повідомивши покупця, СТОВ “Мрія” передало свої зобов’язання за договором фермерському господарству (ФГ) “Радість”. Довідавшись про таке рішення СТОВ “Мрія”, ПП “Зоря” звернулось до господарського суду з позовом про розірвання договору та відшкодування заподіяних збитків.
Визначити коло правовідносин. Чи відповідають положенням чинного законодавства дії СТОВ “Мрія”? Яке рішення має прийняти суд? Вирішіть справу. Задача 3:
Керівництво іноземного підприємства “UKRAgro”, яке здійснює свою діяльність в Україні, вирішило взяти участь у закупівлі зерна пшениці до державного резерву і направити відповідну тендерну пропозицію. Представники зазначеного підприємства звернулись до Вас з проханням пояснити, які правові підстави проведення державних закупівель. Куди “UKRAgro” повинного подати тендерну інформацію та якого змісту.
Визначити коло правовідносин. Які особливості правового регулювання ринку зерна в Україні? Підготуйте юридичну консультацію для “UKRAgro”.
Задача 4:
Акціонерний комерційний банк “Агробанк” 25 лютого 2009 р. уклав договір кредитування з фермерським господарством (ФГ) “Оранта”. Умовами договору передбачалось надання ФГ 120 тис. гривень строком на один рік. Для забезпечення виконання зобов’язання по кредиту, між Агробанком і ФГ було також укладено договір іпотеки земельної ділянки для ведення фермерського господарства, яка знаходилась у власності засновника ФГ. Коли настав час повертати кредит, ФГ виявилось неспроможним виконати свої зобов’язання – повернути кредит та відсотки за користуванням ним. “Агробанк” в свою чергу виявив бажання звернути стягнення на предмет іпотеки. З цією метою “Агробанк” звернувся до державного нотаріуса, у якого був нотаріально посвідчений договір іпотеки, з проханням вчинити на договорі виконавчий напис. Нотаріус відмовився вчиняти виконавчий напис, мотивуючи це нормами Земельного кодексу України, яким заборонено відчужувати земельні ділянки для ведення фермерського господарства до 1 січня 2015 року. “Агробанк” звернувся до Вашої юридичної фірми з прохання визначити можливі законні шляхи повернення наданих в кредит коштів та відсотків за користування ними фермерським господарством.
Визначити коло правовідносин. Які особливості кредитування сільськогосподарських підприємств? Проведіть правовий аналіз договорів кредитування та іпотеки, укладених між АКБ “Агробанк” та ФГ “Оранта”. Яким чином можна задовольнити прохання АКБ “Агробанк”? Задача 5: В березні між головою сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю (СТОВ) “Люкс” та виконавчим директором сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) “Світанок” було укладено договір про спільну діяльність по вирощуванню та продажу тютюну виробникам цигарок. Згідно зазначеного договору, СТОВ “Люкс” для досягнення спільної мети за власний рахунок придбало насіння елітних сортів тютюну та розпочало пошук покупців. СВК “Світанок”, в свою чергу, зобов’язалось надати для посіву земельну ділянку площею 100 га, орендовану у власників сертифікатів на право на земельну частку (пай), та забезпечити вирощування врожаю. Під час дії зазначеного договору, в квітні член СВК Степан Мулярчук виявив бажання вийти зі складу членів СВК та виділи в натурі (на місцевості) земельну частку (пай). Правління СВК, до якого він звернувся із відповідною заявою, відмовило йому, оскільки всі 100 га розпайованих земель передані для здійснення спільної діяльності терміном на 5 років, для поліпшення якісного стану ґрунтів на цих земельних ділянках вкладено значні кошти, і, крім того, всі 100 га засіяно елітними сортами тютюну. Громадянин С. Мулярчук звернувся до суду з позовом про визнання договору про спільну діяльність недійсним, оскільки він укладений з порушенням чинного законодавства – при його укладенні не була врахована думка членів СВК та порушено їх права. Крім того, в позовній заяві він просить виділити йому в натурі (на місцевості) земельну частку (пай), оскільки він хоче встигнути посіяти на ній кукурудзу.
Визначити коло правовідносин. Чи відповідає вимогам чинного законодавства договір про спільну діяльність, укладений між СТОВ “Люкс” та СВК “Світанок”? Який порядок прийняття рішень про укладення таких договорів в СВК? Чи підлягає позов С. Мулярчука задоволенню? Вирішіть справу. Задача 6: Сільськогосподарське відкрите акціонерне товариство (СВАТ) “Нива”, контрольний пакет акцій якого належав державі, у січні прийняло державне замовлення на поставку картоплі. В червні цього ж року контрольний пакет акцій СВАТ був проданий кільком фізичним особам. Правління СВАТ “Нива”, обране новими акціонерами, прийняло рішення про відмову від виконання державного замовлення, оскільки СВАТ змінило форму власності, тому виконання такого замовлення для нього не є обов’язковим. Представник обласної державної адміністрації, з якою було укладено державний контракт, звернувся до Вашої юридичної фірми за консультацією.
Визначити коло правовідносин. Які особливості та порядок укладення державних контрактів у сільському господарстві України? Чи правомірні дії правління СВАТ “Нива”? Підготуйте ґрунтовну юридичну консультацію для обласної державної адміністрації.
Задача 7:
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю (СТОВ) “Світозір” уклало з зерновим складом договір складського зберігання зерна із строком зберігання зерна протягом 8 місяців. Підтвердженням факту укладення даного договору стала видача зерновим складом СТОВ “Світозір” подвійного складського свідоцтва. Через 2 місяці з моменту укладення договору складського зберігання зерна, СТОВ “Світозір” уклало кредитний договір з Акціонерним комерційним банком “Агробанк”. Для забезпечення належного виконання позичальником своїх зобов’язань, сторонами кредитного договору було укладено договір застави зерна, що знаходилось на зберіганні зернового складу. На виконання договору застави, заставодавець (СТОВ “Світозір”) передало заставодержателю (АКБ “Агробанк”) заставне свідоцтво (варант) на зерно, передане на зберігання зерновому складу відповідно до договору складського зберігання зерна. Через місяць з моменту укладення кредитного договору до місцевого господарського суду з позовом в інтересах держави звернувся прокурор району, в якому здійснювало свою діяльність СТОВ “Світозір”. В якості позовних вимог в позові було зазначено наступне: 1) визнати договір застави, укладений між СТОВ “Світозір” та АКБ “Агробанк”, недійсним виходячи з наступного. Предметом застави, по суті, виступає не майно, а товаророзпорядчий документ (варант), а Законом України “Про заставу” передбачено, що предметом застави може виступати лише особливий вид документів – цінні папери. При цьому, чинним законодавством України не передбачено існування такого виду цінних паперів як товарозпорядчі цінні папери, в тому числі варанта як одного з підвидів товарозпорядчих документів. Відповідно, варант не може бути предметом застави як об’єкт цивільних прав, не включений до цивільного обігу, а тому договір застави не відповідає вимогам Закону України “Про заставу” в частині предмету застави, а тому є недійсним; 2) спонукати СТОВ “Світозір” укласти з Державним агентом із забезпечення заставних закупок зерна договір заставної закупівлі зерна, оскільки за прогнозами на врожай через сильні весняні заморозки у поточному році в районі передбачається нестача зернових ресурсів, й, відповідно, необхідно термінове поповнення державних зернових ресурсів.
Визначити коло правовідносин. Яким чином здійснюється передача у заставу зерна, що знаходиться на складському зберіганні? Яка правова природа складських документів на зерно? Який порядок укладення договорів заставної закупівлі зерна? Чи зобов’язані приватні суб’єкти господарювання на ринку зерна укладати зазначені договори? Яке рішення має прийняти господарський суд?
Задача 8:
Сільська рада села Первомайка прийняла рішення, яким зобов’язала сільськогосподарський виробничий кооператив (СВК) “Світоч” укласти із сільською радою договір про продаж 50 % зібраного врожаю пшениці за ціною 400 грн. за тону. З голови СВК була взята розписка, в якій він зобов’язався укласти зазначений договір. 6 травня 2009 року між сільською радою та СВК було укладено безстроковий договір заставної закупівлі зерна, який був складений та посвідчений сільським нотаріусом. Відповідно до умов цього договору СВК зобов’язувалось застрахувати зерно за власні кошти, на власний розсуд обрати зерновий склад та укласти з ним договір складського зберігання зерна. В свою чергу сільська рада зобов’язалась сплатити ціну зерна до 01.01.2010 р. грошима чи в натуральній формі (сільськогосподарською технікою). На виконання зазначеної угоди СВК “Світоч” уклала із елеватором договір складського зберігання зерна, в якому було визначено ціну зберігання та покладено ризик випадкової загибелі чи псування зерна на СВК. 10 листопада 2009 р. СВК звернувся до елеватора з вимогою видати зерно, але отримав відповідь, що у жовтні 2009 р. сільська рада на підставі власного рішення забрала зерно з елеватора, залишивши його частину як плату елеватору за зберігання зерна. В подальшому зерно було реалізоване за договорами купівлі-продажу, стороною яких виступала сільрада. 15 грудня 2009 року до СВК “Світоч” надійшла претензія від фермерського господарства (ФГ) “Братик Кроль” з вимогою відшкодувати збитки, завдані масовою загибеллю кролів внаслідок вживання неякісного зерна, вирощеного СВК.
Визначити коло правовідносин. Який зміст та порядок укладення договорів заставної закупівлі зерна? Чи правомірні дії сільської ради? Хто має нести відповідальність за продаж неякісного зерна? Яким чином можна захистити права СВК “Світоч”? Підготуйте ґрунтовну юридичну консультацію з приводу ситуації, що склалася, голові СВК.
Задача 9:
Навесні для проведення посівних робіт фермерське господарство (ФГ) “Зоря”, яке є членом сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу (СОК) “Обрій”, отримало короткостроковий кредит в Агропромбанку. В якості гарантії повернення кредиту ФГ передало в іпотеку банку земельну ділянку площею 20 га, яка була внесена ФГ як вступний внесок при вступі до членів кооперативу. Решта членів СОК “Обрій” про укладену угоду повідомлені не були. Восени ФГ “Зоря” не змогло повернути позичені кошти й Агропромбанк звернувся із позовом до суду про примусову реалізацію предмета застави – земельної ділянки. Дізнавшись про укладену угоду, правління СОК “Обрій” прийняло рішення про виключення зі складу членів кооперативу фермерського господарства та відмовилось повернути внесену фермерським господарством земельну ділянку, мотивуючи це тим, що на ній уже проведено комплекс осінньо-польових робіт і посіяно озиму пшеницю. Голова фермерського господарства “Зоря” звернувся до Вас за юридичною консультацією.
Визначити коло правовідносин. Проведіть юридичний аналіз договорів, укладених між ФГ “Зоря” та Агропромбанком. Які права ФГ “Зоря” на земельну ділянку, яка була внесена при вступі до СОК “Обрій”? Чи правомірні дії Агропромбанку? Чи відповідає положенням чинного законодавства рішення правління СОК “Обрій”? Вирішіть справу.
Задача 10:
Фермер Микола Забіяка навесні взяв кредит в Кредитній спілці “Маковей” під заставу майбутнього врожаю (кукурудза). Провівши обробіток земельної ділянки та посів зерна в оптимальні строки, зважаючи на прекрасні погодні умови, фермер сподівався на значний врожай кукурудзи, що надасть йому змогу повернути позичені кошти. 28 липня на поля М. Забіяки напала сарана та протягом кількох годин всі посіви кукурудзи були повністю знищені. Зважаючи на такі обставини та не маючи більше коштів на повернення кредиту, М. Забіяка звернувся до Вашої юридичною фірми з наступними запитаннями:
Чи не можна розглядати напад сарани як непереборну силу, яка звільняє М. Забіяку від обов’язку повернення кредиту Кредитній спілці? Чи може Кредитна спідка стягти з нього заборгованість за отриманим кредитом і яким саме чином? Що йому слід робити в майбутньому щоб запобігти такій ситуації, яка в нього склалась? Надайте правову допомогу фермерові. Задача 11:
Сільськогосподарський виробничий кооператив (СВК) “Васильки” уклав договір контрактації зерна пшениці з державним підприємством (ДП) “Житомирхліб” із терміном поставки зерна до 20 вересня. На початку осені ДП “Житомирхліб” очікувало повідомлення від СВК “Васильки” про початок збору урожаю, заплановану урожайність, строки поставки зерна, оскільки не мало змоги розпочати підготовку складських приміщень для зберігання зерна пшениці. Але на всі запити ДП СВК не відповідало. Тому 10 вересня ДП “Житомирхліб” направило листа до СВК “Васильки”, в якому повідомило про розірвання договору контрактації сільськогосподарської продукції. 18 вересня від СВК “Васильки” до ДП надійшло повідомлення про те, що зерно вже відвантажено та направлено до складів ДП “Житомирхліб”. Отримавши відмову у прийнятті зерна від ДТ “Житомирхліб”, СВК “Васильки” звернувся до господарського суду із позовом про відшкодування завданих збитків.
Визначити коло правовідносин. Які особливості укладення та виконання договорів контрактації сільськогосподарської продукції? Які органи та в якому порядку формують державні замовлення на поставку сільськогосподарської продукції для державних потреб? Чи порушив умови договору СВК “Васильки”? Чи мало право ДП розривати договір контрактації? Чи підлягає позов СВК задоволенню? Задача 12:
Першого вересня сільськогосподарський виробничий кооператив (СВК) “Соняшник” уклав договір складського зберігання зерна із ВАТ “Оберіг” терміном на 6 місяців з оплатою 200 грн. на місяць. Після спливу терміну дії договору ВАТ “Оберіг” звернулось до СВК з вимогою забрати зерно, однак СВК не виконало цієї вимоги, оскільки на той час машина СВК знаходилась у ремонті. Десятого березня ВАТ “Оберіг” продало передане на зберігання зерно на конкурентних засадах і звернулося із вимогою до СВК “Соняшник” внести плату за весь час фактичного зберігання зерна. В свою чергу, СВК “Соняшник” звернулось до господарського суду із позовом до ВАТ “Оберіг” про відшкодування збитків, завданих реалізацією зданого на зберігання зерна, оскільки ціна, за якою ВАТ продало зерно, є нижчою від середніх цін, які склались на початок березня.
Визначити коло правовідносин. Чи правомірні дії ВАТ “Оберіг”? Чи правомірні вимоги СВК “Соняшник”? Вирішіть справу. Задача 13:
Заготівельно-збутовий обслуговуючий кооператив (СОК) “Добробут”, створений за ініціативою районної споживчої спілки, звернувся до обласної державної адміністрації з клопотанням включити його до переліку виконавців регіонального замовлення з одночасним виділенням коштів на закупівлю зерна та розглянути питання щодо фінансування його зберігання за рахунок коштів місцевого бюджету. Рішенням голови обласної державної адміністрації клопотання сільськогосподарського кооперативу було задоволено, та прийнято рішення про доведення до сільськогосподарського кооперативу завдання на заготівлю 25 тисяч тонн зерна, з них – 10 тисяч до 1 жовтня. З метою виконання поставленого завдання СОК “Добробут” уклав договори про закупівлю зерна з селянами – власниками земельних та майнових паїв, які передали їх в оренду та отримують орендну плату в натуральній формі (зерном). Проте восени із селянами орендарі вчасно не розрахувались, а СОК “Добробут” не виконав державне регіональне замовлення. Обласна державна адміністрація звернулася до суду з позовом про стягнення з СОК “Добробут” наданого авансу та пені у розмірі 0,1 % вартості кілограма зерна за кожен кілограм недопоставленого зерна.
Визначити коло правовідносин. Яка юридична природа відносин між СОК “Добробут” та обласною державною адміністрацією? Охарактеризуйте договори, укладені між СОК “Добробут” та селянами. Яке рішення має прийняти суд ?
Задача 14:
Навесні 1996 року фермерське господарство (ФГ) “Зоряни” отримало в оренду земельну ділянку площею 100 га. Оскільки ФГ не мало всієї необхідної для обробітку зазначеної площі земель сільськогосподарської техніки, голова ФГ Олег Брязкун уклав договір з приватним підприємством (ПП) “Агросвіт” в особі його директора - Захара Глущенка про надання транспортних засобів для перевезення вирощеного врожаю, а саме: дві вантажівки та трактор ЛТЗ-55. Всі операції та їх вартість мали заноситися до журналу витрат-обліку договірних відносин. Перевіряючи журнал витрат-обліку, О. Брязкун був вражений – у журналі були зроблені записи відповідно до яких КамАЗ витрачає по 120 літрів пального на 100 кілометрів замість нормативно-передбачених 30 і т.д. Таким чином З. Глущенко оцінив перевезення насіння та добрив у суму 20000 гривень. Так як на рахунках фермерського господарства “Зоряни” такої суми не було, за наказом З. Глущенка було скошено та вивезено гречку на 40 га земель ФГ як плата за надані послуги.
Визначте коло правовідносин. Підготуйте юридичну характеристику договору, укладеного між ФГ “Зорян” та ПП “Агросвіт”. Чи правомірно діяв директор ПП “Агросвіт” З. Глущенко?
Задача 15:
В процесі реорганізації колективного сільськогосподарського підприємства (КСП) “Мрія” Павло Розумник, його дружина, два сини, троюрідний дядько, а також сусід – Петро Нечуйло, витребувавши в натурі свої майнові паї, отримали трактор, який був переданий КСП “Мрія” у лізинг закритим сільськогосподарським підприємством (ЗАТ) “Сільгосптехніка”. Оскільки лізингові платежі за зазначений трактор повністю сплачені не були, П. Розумник уклав із ЗАТ “Сільгосптехніка” договір, відповідно до якого в рахунок несплачених лізингових платежів він передавав ЗАТ “Сільгосптехніка” земельну ділянку, яку отримав в результаті виділення земельної частки (паю) при реорганізації КСП “Мрія”.
Визначити коло правовідносин. Які особливості договорів лізингу у сільському господарстві? Чи промірні дії П. Розумника та інших осіб щодо отримання майнового паю? Чи відповідають вимогам чинного законодавства договір, укладений між П. Розумником та ЗАТ “Сільгосптехніка”?
Задача 16:
Приватне сільськогосподарське підприємство (ПСП) “Колос” (м. Біла Церква) уклало договір матеріально-технічного забезпечення пально-мастильними матеріалами з Тюменською нафтовою компанією (ТНК Росія). Від імені ПСП “Колос” договір підписав головний бухгалтер Іван Ситник. Договір було укладено на умовах “франко завод”. 1 березня від ТНК надійшло повідомлення про те, що ПСП “Колос” зобов’язане забрати пально-мастильні матеріали протягом 10 днів із складу представництва ТНК у м. Харкові. Проте протягом вказаного терміну ПСП “Колос” продукцію не забрало і оплату не здійснило. ТНК подала позов до господарського суду з вимогою про стягнення з ПСП “Колос” ціни пально-мастильних матеріалів та неустойки. В свою чергу, ПСП “Колос” заперечувало проти цих вимог і звернулося з позовом про визнання укладеного договору недійсним з підстав невідповідності встановленим законодавством України вимогам до форми зовнішньоекономічних договорів.
Визначити коло правовідносин. Чи підлягають задоволенню вимоги ТНК? Чи можна визнати договір між ТНК та ПСП “Колос” недійсним? Вирішіть справу.
Задача 17:
Відкрите акціонерне товариство (ВАТ) “Львівагрореммашпостач” отримало кредит у Державному експортно-імпортному банку України для закупівлі зерна і кормозбиральної техніки у фірми “КЛААС КГаА”. Цей кредит був наданий під державні гарантії в 1997 році. Станом на травень 2008 року ВАТ мало заборгованість перед банком у розмірі 420 тис євро. Внаслідок тяжкого фінансового стану ВАТ не мало можливості погасити заборгованість за кредитами перед державою за отриманим кредитом, тому воно запропонувало НАК “Украгролізинг” сільськогосподарську продукцію та техніку, придбану за рахунок отриманого кредиту. НАК “Украгролізинг” відмовилося від такої пропозиції, оскільки кредит за зазначеними договорами погашається виключно в грошовій формі. ВАТ, щоб погасити заборгованість, звернулося до Вашої юридичної фірми з наступними запитаннями: 1) чи має право ВАТ провести розрахунки з державним бюджетом у негрошовій формі, шляхом передачі сільськогосподарської продукції та сільськогосподарської техніки; 2) якщо так, як оформити зазначену передачу.
Визначити коло правовідносин. Надайте юридичну допомогу ВАТ. Задача 18: Враховуючи неприбутковість зайняття свинарством, на загальних зборах сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) “Одра” було прийнято рішення про перепрофілювання власного виробництва на вирощування норок. З цією метою голова СВК звернувся із клопотанням до Банку про надання кредитів для переобладнання свинарників та закупівлі 50 сімей норок. Для забезпечення повернення кредиту було запропоновано земля та майно, яке знаходиться на балансі підприємства. Банк відмовив в наданні кредиту посилаючись на те, що: а) земля в СВК розпайована; б) майно підприємства є надто застарілим, тому у випадку невиконання СВК зобов’язань за договором кредитування, таке майно не можливо буде реалізувати. Крім того, майно СВК також підлягає паюванню, і тому не може бути надійною гарантією повернення кредиту.
Визначити коло правовідносин. Які особливості кредитування сільськогосподарських товаровиробників? Чи є обґрунтованою відмова банку? Задача 19: Голова фермерського господарства (ФГ) “Зірниця” Іван Калита через тимчасові фінансові труднощі, які були спричинені низькою врожайністю сільськогосподарських культур у 2009 році, звернувся до банку із заявою про надання йому кредиту на суму 100 тис. гривень строком на два роки. У листі-відповіді банк відмовив голові ФГ у наданні кредиту на вищезгаданих умовах, посилаючись на невідповідність строків кредиту його меті, та запропонував надати кредит за наступних умов: голова ФГ може отримати 100 тис. гривень на строк до 1 року під 15 % річних, якщо він подасть до установи банку необхідні дані щодо забезпечення кредиту та прогнозні розрахунки необхідності у кредиті на рік з поквартальною розбивкою. Голова ФГ, не погодившись із такими умовами кредитування, вважаючи ставку необґрунтовано завищеною, звернувся до Вашої юридичної фірми за консультацією з приводу отримання кредиту фермерськими господарствами.
Визначити коло правовідносин. Які особливості кредитування сільськогосподарських товаровиробників? Які документи повинен надати банку голова ФГ? Хто визначає розміри відсоткової ставки по кредиту ФГ? Підготуйте ґрунтовну консультацію з наведених питань. Задача 20:
Сільськогосподарський виробничий кооператив (СВК) “Поділля” уклав договір контрактації сільськогосподарської продукції на поставку насіння зернобобових культур. Заготівельне підприємство відмовилось від приймання зазначеного насіння, оскільки у постачальника відсутній сертифікат на насіння та направив СВК “Поділля” претензію, в якій вимагає повернення коштів за хімічні засоби захисту рослин, придбані за рахунок заготівельника та сплати заподіяних невиконанням умов договору збитків. СВК “Поділля” вважає, що дії заготівельника є незаконними, оскільки Декрет Кабінету Міністрів України “Про стандартизацію і сертифікацію” серед переліку об’єктів обов’язкової сертифікації не містить насіння і садивний матеріал. Крім того, не закріплено такої вимоги і в укладеному договорі контрактації сільськогосподарської продукції. СВК “Поділля” звернувся з позовом до суду за відновленням порушених прав.
Визначити коло правовідносин. Які істотні умови договору контрактації сільськогосподарської продукції? Які особливості юридичної відповідальності за невиконання або неналежне виконання договору контрактації сільськогосподарської продукції? Підготуйте відповідь на претензію заготівельника до СВК “Поділля”. Яке рішення має прийняти суд? Задача 21:
Приватне сільськогосподарське підприємство (ПСП) “Колос” уклало договір про матеріально-технічне забезпечення пально-мастильними матеріалами з Тюменською нафтовою компанією (ТНК-Росія). Від імені ПОП “Колос” договір підписав головний бухгалтер. Договір було укладено на умовах “франко-завод”. 1 березня від ТНК надійшло повідомлення про те, що ПСП “Колос” повинно забрати пально-мастильні матеріали протягом 10 днів із складу представництва ТНК у м. Харкові. Протягом зазначеного терміну ПСП пально-мастильні матеріали не забрало та не оплатило їх вартість. ТНК подала позов до Харківського обласного господарського суду про стягнення з ПСП “Колос” вартості пально-мастильних матеріалів та неустойки. В свою чергу ПСП заперечувало проти цих вимог і звернулось із зустрічним позовом до ТНК про визнання укладеного договору недійсним, оскільки він не відповідає встановленим законодавством України вимогам щодо форми зовнішньоекономічного договору.
Визначити коло правовідносин. Чи підлягають задоволенню вимоги ТНК? Чи підлягають задоволенню вимоги ПСП “Колос”? Вирішіть справу. Задача 22:
Фермерське господарство (ФГ) “Оленка” уклало бартерну угоду з французькою фірмою “Оревуар”, відповідно до якої здійснило поставку у Францію 50 т пшениці, а французька сторона поставила фермерському господарству два трактори “Деккер” і доплатила різницю в євро. Прокурор району, довідавшись про таку операцію, наклав арешт на трактори та звернувся із позовом до суду про визнання укладеної угоди такою, що суперечить чинному законодавству, оскільки ФГ не мало ліцензії на здійснення зовнішньоекономічної діяльності із зерном та сільськогосподарською технікою. Голова ФГ Олена Дем’янова звернулася до Вашої юридичної фірми за юридичною допомогою.
Визначити коло правовідносин. Чи правомірні дії прокурора? Чи існують обмеження для сільськогосподарських товаровиробників щодо здійсненні бартерних операцій із сільськогосподарською продукцією? Які особливості укладення зовнішньоекономічних угод, предметом яких є сільськогосподарська продукція? Підготуйте ґрунтовну юридичну консультацію на замовлення О. Дем’янової. Нормативно-правові акти: 1) Цивільний кодекс України від 16 січня 2003 року [із змінами та доповненнями] // Відомості Верховної Ради України. — 2003. — №№ 40—44. — Ст. 356. 2) Господарський кодекс України від 16 січня 2003 року [із змінами та доповненнями] // Відомості Верховної Ради України. — 2003. — № 18, № 19—20, № 21—22. — Ст. 144. 3) Про державне замовлення для задоволення пріоритетних державних потреб : Закон України від 22 грудня 1995 року в редакції Закон у від 15 грудня 2005 року // Відомості Верховної Ради України. — 2006. — № 14. — Ст. 118. 4) Про державну підтримку сільського господарства : Закон України від 24 червня 2004 року із змінами та доповненнями // Відомості Верховної Ради України. – 2004. — № 49. – Ст. 527. 5) Про зерно та ринок зерна в Україні : Закон України від 4 липня 2002 року із змінами та доповненнями // Відомості Верховної Ради України. — 2002. — № 35. — Ст. 258. 6) Про сертифіковані товарні склади та прості і подвійні складські свідоцтва : Закон України від 23 грудня 2004 року // Відомості Верховної Ради України. — 2005. — № 6. — Ст.136. 7) Про систему інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу України : Закон України від 5 жовтня 2006 року // Відомості Верховної Ради України. — 2006. — № 47. — Ст. 464. 8) Про оптові ринки сільськогосподарської продукції : Закон України від 25 червня 2009 року // Офіційний вісник України. — 2009. — № 58. — Ст. 2024. 9) Про фінансовий лізинг : Закон України від 11 грудня 2003 року // Відомості Верховної Ради України. — 1998. — № 16. — Ст. 68. 10) Про застосування Міжнародних правил інтерпретації комерційних термінів : Указ Президента України від 4 жовтня 1994 року №567/94 // Урядовий кур'єр — 1994. — 6 жовтня. 11) Міжнародні правила по тлумаченню термінів “Інкотермс” в редакції 1990 року, затверджені Міжнародною торгівельною палатою 1 вересня 1990 року № 460 // Урядовий кур'єр. — 1994. — 6 жов. 12) Про заходи щодо розвитку продовольчого ринку та сприяння експорту сільськогосподарської продукції та продовольчих товарів : Указ Президента України від 7 серпня 2001 року // Урядовий кур'єр. — 2001. — 14 серпня. — № 145. 13) Про додаткові заходи щодо прискорення вступу України до Світової організації торгівлі : Указ Президента України від 5 вересня 2001 року // Голос України. – 2001. — № 171. 14) Про заходи щодо забезпеченням формування та функціонування аграрного ринку : Указ Президента України від 6 червня 2000 року // Урядовий кур'єр. – 2000. — № 23. 15) Про заходи щодо вдосконалення функціонування ринків з продажу продовольчих та непродовольчих товарів : Указ Президента України від 23 травня 2001 року // Урядовий кур'єр. – 2001. — № 93. 16) Про додаткові заходи щодо вирішення соціальних проблем на селі та дальшого розвитку аграрного сектора економіки : Указ Президента України від 21 лютого 2002 року // Офіційний вісник України. — 2002. — № 9. — Ст. 396. 17) Про невідкладні заходи щодо стимулювання виробництва та розвитку ринку зерна : Указ Президента України від 29 червня 2000 року // Офіційний вісник України. – 2000. — № 26. 18) Про додаткові заходи щодо дальшого розвитку лізингу в аграрному секторі економіки : Указ Президента України від 23 лютого 2001 року // Офіційний вісник України. — 2001. — № 9. — Ст. 346. 19) Про деякі заходи щодо розвитку ринку зерна : Указ Президента України від 18 вересня 2007 року // Офіційний вісник Президента України. — 2007. — № 30. — Ст. 651. 20) Про запровадження режиму державних заставних закупівель зерна : Постанова Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2008 року № 705 // Офіційний вісник України. — 2008. — № 59. — Ст. 1988. 21) Про оптові продовольчі ринки : Постанова Кабінету Міністрів України від 9 червня 1999 року // Офіційний вісник України. – 1000. — № 23. 22) Про Концепцію розвитку біржового ринку сільськогосподарської продукції : Постанова Кабінету Міністрів України від 5 серпня 1997 року. 23) Про створення Аграрної біржі : Постанова Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2005 року // Офіційний вісник України. — 2005. — № 52. — Ст. 3321. 24) Про активізацію діяльності біржового ринку продукції агропромислового комплексу та необхідних для його потреб матеріально-технічних ресурсів : Постанова Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 1999 року // Офіційний вісник України. — 1999. — № 42. 25) Про затвердження форми форвардного біржового контракту : Наказ Міністерства аграрної політики України від 21 лютого 2008 року № 77, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 березня 2008 року за № 204/14895 // Офіційний вісник України. — 2008. — № 21. — Ст. 607. 26) Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 року № 921 у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 19 листопада 2008 року № 1017 // Офіційний вісник України — 2008. — № 80. — Ст. 2692. 27) Державна цільова програма створення оптових ринків сільськогосподарської продукції, затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 2009 року № 562 // Офіційний вісник України. — 2009. — № 43. — Ст. 1434 28) Про затвердження Типової форми договору про закупівлю зерна за бюджетні кошти : Наказ Міністерства аграрної політики України від 9 січня 2004 року № 3 // Офіційний вісник України. — 2004. — № 4. — Ст. 194. 29) Положення про обіг складських документів на зерно, затверджене Наказом Міністерства аграрної політики України від 27 червня 2003 року № 198 // Офіційний вісник України. — 2003. — № 30. — Ст. 1571. 30) Типові правила біржової торгівлі сільськогосподарською продукцією, затверджені наказом Міністерства сільського господарства і продовольства України, Міністерства економіки України, Міністерства фінансів України від 3 квітня 1996 року // Офіційний веб-сайт Верховної Ради України [Електронний ресурс] : http://zako№1.rada.gov.ua. 31) Порядок ведення основного реєстру складських документів на зерно та зерна, прийнятого на зберігання, і реєстру зернового складу, затверджений Наказом Міністерства аграрної політики України від 11 серпня 2005 року № 374 // Офіційний вісник України. — 2005. — № 39. — Ст. 2501. 32) Положення про договори на створення (передачу) науково-технічної продукції, затверджене Постановою Державного комітету СРСР з науки та техніки від 19 листопада 1987 року № 435 // Офіційний веб-сайт Верховної Ради України [Електронний ресурс] : http://zako№1.rada.gov.ua. 33) Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням угод недійсними : Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 12 березня 1999 року № 02-5/111 із змінами і доповненнями // Офіційний веб-сайт Верховної Ради України [Електронний ресурс] : http://zako№1.rada.gov.ua. 34) Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з відшкодуванням збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов'язань за договором поставки : Роз'яснення Вищого арбітражного суду України № 02-5/218 від 30 березня 1995 року із змінами і доповненнями // Офіційний веб-сайт Верховної Ради України [Електронний ресурс] : http://zako№1.rada.gov.ua. 35) Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з поставкою продукції і товарів неналежної якості та некомплектних : Роз'яснення Вищого арбітражного суду України № 01-6/1205 від 12 листопада 1993 року із змінами і доповненнями // Офіційний веб-сайт Верховної Ради України [Електронний ресурс] : http://zako№1.rada.gov.ua. 36) Практика розгляду судами цивільних справ про визнання правочинів недійсними : Узагальнення Верховного Суду України від 24 листопада 2008 року // Вісник Верховного суду України. — 2009. — № 1. — С. 22.
Читайте також:
|
||||||||
|