Обставини, що обтяжують чи пом’якшують відповідальність – це певні фактори, що стосуються особи винного, його ставлення до вчиненого, які відповідно зменшують чи підвищують суспільну небезпеку злочину і злочинця.
Навчальні завдання.
Вирішить ситуативну задачу:
Федорчук, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, голосно кричав і висловлювався нецензурними словами. Працівниками міліції Сидоренком і Артемійчуком, які несли службу по охороні громадського порядку, йому було запропоновано з'явитись у РВВС для складання протоколу про дрібне хуліганство. Однак Федорчук не підкорився цим вимогам, вчинив опір, нецензурно лаявся, обірвав рацію, яка висіла на плечі Артемійчука, ударив по обличчю Сидоренка, заподіявши йому легкі тілесні ушкодження, без розладу здоров'я.
Вирішуючи питання про призначення покарання Федорчуку, суд урахував характер і ступінь суспільної небезпечності вчиненого злочину і саму особу підсудного, який раніше не притягався до кримінальної відповідальності, позитивно характеризується за місцем роботи та місцем проживання, те, що він прилюдно вибачився перед потерпілим, а також клопотання колективу, де працює підсудний, про передачу його на поруки.
Суд призначив йому покарання нижче від найнижчої межі, передбаченої законом за даний злочин.
Чи правильним е рішення суду? В яких випадках може бути призначене більш м'яке покарання ніж передбачене законом?