Двоє співробітників заводу побутових приладів: інженер-технолог та майстер розробили та застосували на виробництві засіб виготовлення ножниць. Впродовж п’яти місяців застосування цього засобу була виявлена висока його ефективність. Автори розробки запропонували адміністрації заводу запатентувати розробку як винахід, але, не одержавши відповіді протягом двох місяців, подали заявку від власного імені. Причому з метою прискорення набуття виключних прав на створений ними засіб, вони вирішили запатентувати його не як винахід, а як корисну модель.
Патентне відомство відмовило у видачі патенту на корисну модель, посилаючись на порушення заявниками чинного законодавства.
чи вірне рішення, прийняте по заявці? Якщо заявниками допущені порушення, назвіть їх та вкажіть чи збереглась можливість їх усунення.
Методичні вказівки
Ключовими термінами, на розумінні яких базується засвоєння навчального матеріалу теми, є : патентне право, винахід, корисна модель, патент, деклараційний патент, експертиза заявки, наукове відкриття, раціоналізаторська пропозиція, топографія (компонування) інтегральних мікросхем, селекційні досягнення.
З метою глибокого засвоєння навчального матеріалу при самостійному вивченні теми студенту варто особливу увагу зосередити на положеннях таких нормативних актів:
Цивільний кодекс України;
Закон України від 15.12.1993 р. «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі»;
Закон України 15.12.1993 «Про охорону прав на промислові зразки»;
Закон України від 21.04.1993 «Про охорону прав на сорти рослин»;
Закон України від 05.11.1997 «Про охорону прав на топографії інтегральних мікросхем»
Окрім того слід звернути увагу на такі міжнародні договори:
Паризька конвенція від 20.03.1883 по охороні промислової власності;
Євразійська патентна конвенція від 09.09.1994;
Міжнародна конвенція від 02.12.1961 по охороні нових сортів рослин.