Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Методика виконання

Розробка бізнес - програми діяльності підрозділу у рільництві в аграрному підприємстві передбачає визначення й обґрунтування планової посівної площі сільськогосподарських культур, планової врожайності сільськогосподарських культур, валового виробництва (збору) продукції: основної у первинно-оприбуткованій вазі (зерна, насіння, коренеплодів, сіна, зеленої маси), у вазі після доробки (зерна, насіння), супутньої (зерновідходів, відходів насіння олійних культур) і побічної (соломи зернових, стебел кукурудзи, гички цукрових буряків і кормових коренеплодів) на закріпленій (переданій у суборенду) площі ріллі. Вона в сукупності по всіх підрозділах рослинництва повинна забезпечувати загальногосподарські потреби аграрного підприємства у відповідних видах продукції рослинництва на поточний період та вимогам науково - обґрунтованій системі землеробства, яка передбачає розміщення планової посівної площі сільськогосподарських культур у полях закріпленої за підрозділом системи сівозмін у плановому році згідно з ротацією сільськогосподарських культур за полями сівозмін, з урахуванням забезпечення основних товарних культур найкращими попередниками, та можливий оптимальний термін повернення конкретної культури на відповідне поле.

Встановлена планова посівна площа сільськогосподарських культур по підрозділу та їх планова врожайність є основою для визначення планових обсягів виробництва (валового збору) основної продукції у первинно - оприбуткованій вазі підрозділу в рільництві, Воі , ц, що здійснюється за формулою:

Воі = Ппі Уі, (2.1)

де Ппі – планова посівна площа і-ої сільськогосподарської культури, га;

Уі – планова урожайність і-ої сільськогосподарської культури, ц /га (додаток Г).

Валове виробництво (валовий збір) основної продукції зернових, технічних олійних культур підрозділу в рільництві планується також у вазі після доробки, Вді, ц, яке визначається за формулою:

Вді = Кчі Воі, (2.2)

де Кчі – коефіцієнт виходу чистої основної продукції після доробки і-ої сільськогосподарської культури.

Коефіцієнт виходу чистої основної продукції після доробки і-ої сільськогосподарської культури встановлюється за формулою:

Кчі = 1 – Ксі, (2.3)

де Ксі – коефіцієнт виходу супутньої продукції - зерновідходів, відходів технічних олійних культур по і-ій сільськогосподарській культурі.

Він становить по: пшениці, ячменю, вівсу, житу – 0,015 – 0,02 (1,5 – 2 %); гороху – 0,05 (5%); кукурудзі – 0,02 – 0,03 (2 – 3%); гречці – 0,06 – 0,08 (6 – 8 %); просу – 0,04 – 0,06 (4 – 6%); соняшнику – 0,08 – 0,1 (8 – 10%); сої, гірчиці – 0,12 –0,15 (12 – 15%). Відповідно Кчі складатиме для: пшениці, ячменю, вівса, жита 0,985 – 0,98 (98,5 – 98 %); гороха – 0,95 (95%); кукурудзи – 0,98 – 0,97 (98 – 97%); гречки – 0,94 – 0,92 (94 – 92 %); проса – 0,96 – 0,94 (96 – 94%); соняшника – 0,92 – 0,9 (92 – 90%); сої, гірчиці – 0,88 – 0,85 (88 – 85 %).

Валове виробництво побічної продукції Впі, ц, і-ої сільськогосподарської культури визначають у співвідношенні до її основної продукції у первинно - оприбуткованій вазі за формулою:

Впі = КпіВоі , (2.4)

де Кпі – коефіцієнт виходу побічної продукції по і-ій сільськогосподарській культурі.

По соломі озимих і ярих зернових колосових він становить 0,8 – 1,0; по стеблям кукурудзи – 1,2 – 1,3; по гичці цукрових буряків – 0,4 – 0,5; по гичці кормових коренеплодів – 0,5 – 0,6.

Розрахувавши планові обсяги валового виробництва основної продукції у первинно - оприбуткованій вазі по кожній культурі, по озимій пшениці, окремо по чистому пару і попередниках, підсумовують їх спочатку по озимій пшениці, а потім по зернових культурах у цілому та визначають середньозважену планову врожайність зернових культур, Уз , ц/га,за формулою:

Уз = Воз : Пзз, (2.5)

де Воз – загальний плановий обсяг валового виробництва зерна у первинно - оприбуткованій вазі, ц;

Пзз – загальна планова посівна площа зернових культур, га.

Далі підсумовують валове виробництво зерна у вазі після доробки в цілому.

Таблиця 2.1

Виробнича програма підрозділу – механізованої бригади - 1 на 201_ рік

 

Види продукції Площа, га, Ппі Урожайність, ц/га, , Уі Валовий збір продукції, ц. Постійна ціна 1ц, грн., Цпі Вартість валової продукції, тис. грн., ВПі
основної побічної, Впі
у первинно-оприбутко-ваній вазі, Воі х х х х х х коефіціент виходу, Кчі   х х х х х х у вазі після доробки, Вді    
Зернові– разом       х     х  
у т.ч.: оз. пшениця                
з неї: – по пару       х х х х х
– по попереднику       х х х х х
– озимий ячмінь                
– озиме жито                
– ярий ячмінь                
– овес                
– гречка                
– просо                
– горох                
– кукурудза                
Зерновідходи – разом х х х х   х х х
Солома – разом х х х х х      
Стебла кукурудзи х х х х х      
Насіння ріпака           х    
Відходи ріпака х х х х   х х х
Насіння соняшнику           х    
Відходи соняшнику х х х х   х х х
Соя           х    
Відходи сої х х х х   х х х
Озима гірчиця           х    
Відходи гірчиці х х х х   х х х
Цукровий буряк       х х х    
Гичка х х х х х      
Кукурудза на силос, з. корм       х х х    
Багаторічні трави (люцерна):   х   х х х х х
– на сіно       х х х    
– на зелену масу       х х х    
Однорічні трави   х   х х х х х
– на сіно (суданська трава)       х х х    
– на зелений корм       х х х    
Всього посівів   х х х х х х х
Чистий пар   х х х х х х х
Рілля   х х х х х х  
Крім того, повторні посіви на зелений корм – разом   х х х х х х  
з них: – пожнивна кукурудза       х х х    
– озимі на зелений корм       х х х    
Разом х х х х х х х  

Виробництво супутньої продукції: зерновідходів у цілому, відходів і-ої технічної олійної культури, Всі, ц, розраховують за формулою:

Всі = Воі Вді (2.6)

Потім визначають валове виробництво побічної продукції зернових культур у цілому та проставляють солому і стебла кукурудзи в окремих рядках таблиці.

Вартість основної, побічної (соломи в цілому, стебел, гички) продукції і-ої

зернової й технічної культури у зіставних цінах, ВПі, тис. грн., визначають за формулою:

ВПі = Вді Цпі :1000, (2.7)

де Цпі – постійна ціна 2010 р. основної (побічної) продукції і-ої сільськогосподарської культури, грн. (додаток Д);

1000 – коефіцієнт переведення грн. у тис. грн.

По інших культурах планові обсяги виробництва продукції у даній формулі беруть у первинно - оприбуткованій вазі, Воі.

Потім встановлюють загальну вартість валової продукції підрозділу в рільництві – механізованої бригади - 1.

Для виконання виробничої програми (бізнес-завдання з виробництва продукції плановий рік) аграрне підприємство повинно забезпечити підрозділ необхідними матеріально-фінансовими ресурсами. Тому слід здійснити розрахунки з ресурсного забезпечення її виконання та визначити виробничі витрати на вирощування сільськогосподарських культур на поточний період, які стануть основою обґрунтування суми ліміту витрат чи безвідсоткового кредиту, який має бути наданий виробничому підрозділу на умовах цільового використання, строковості й повернення продукцією. Ці розрахунки можна здійснити кошторисним чи нормативним методами.

Кошторисний метод визначення виробничих витрат є найбільш точним, однак, водночас найбільш працемістким, і передбачає спочатку планування витрат матеріальних ресурсів (насіння, добрив, засобів захисту, регуляторів росту, ПММ, матеріалів для ремонту техніки, приміщень. обладнання, малоцінних швидкозношуваних предметів та ін.), з наступною їх вартісною оцінкою за відповідними планово - обліковими цінами, планування витрат на оплату праці механізаторів, інших працівників підрозділу, розрахунки щодо витрат електроєнергії, газу, твердого палива, води та їх вартісної оцінки за планово - обліковими цінами, розрахунки суми амортизаційних відрахувань, планування інших витрат на утримання основних засобів. Вони виконуються по окремих сільськогосподарських культурах і видах незавершеного виробництва.

Для оперативного планування витрат і їх швидкого при необхідності коригування в аграрному підприємстві має бути розроблена нормативна база - система норм і нормативів для внутрішньогосподарського планування діяльності підрозділів як одного з важливих структурних елементів внутрішнього економічного механізму АП. За наявності її у підприємстві планування виробничих витрат на вирощування сільськогосподарських культур і збирання продукції в підрозділі здійснюється нормативним методом.

За даним методом спочатку визначаються прямі витрати на вирощування й збирання продукції конкретної (і-ої) сільськогосподарської культури по кожній (j-ій) статті витрат, Зjі, тис. грн., шляхом добутку планової посівної площі її на норматив прямих витрат j-ої статті на 1 га посіву і-ої культури за формулою:

Зjі = Ппі Нзjі:1000, (2.8)

де Ппі – планова посівна площа і-ої сільськогосподарської культури (певного виду незавершеного виробництва), га;

Нзjі – норматив прямих витрат по j- ій статті на вирощування і збирання урожаю і-ої сільськогосподарської культури на 1 га посіву, грн.;

1000 – коефіцієнт переведення грн. у тис. грн.

Нормативи прямих витрат на 1 га посіву визначаються у технологічних картах з вирощування сільськогосподарських культур.

Загальну суму прямих витрат на вирощування і збирання врожаю і-ої сільськогосподарської культури, Зпі, тис. грн. визначають за формулою:

Зпі = Зjі (2.9)

Розрахунки витрат виробничого підрозділу під виконання бізнес-завдання з виробництва продукції на плановий рік здійснюють у таблиці 2.2.

Окремо плануються витрати на організацію й управління виробництвом у підрозділі (накладні витрати), Зн, тис. грн., до яких відносяться витрати на оплату праці допоміжних і обслуговуючих працівників, керівника, молодшого обслуговуючого персоналу підрозділу, витрати на утримання приміщень загального призначення й інші загальновиробничі витрати. Накладні витрати можуть складати певний нормативний відсоток (2,5 – 5,0 %) по відношенню до загальної суми прямих витрат на вирощування сільськогосподарських культур і визначаються за формулою:

Зн = КнЗзп, (2.10)

де Кн – коефіцієнт нормативного відсотка формування накладних витрат (0,025 – 0,05);

Ззп – загальна сума прямих витрат на вирощування сільськогосподарських культур і збирання врожаю по підрозділу, тис. грн.

Загальна сума накладних (загальновиробничих) витрат розподіляється між окремими культурами, Зні, тис. грн.,пропорційно сумі прямих витрат за виключенням вартості насіння за формулою:

Зні = Зпні : Ззпн Зн, (2.11)

де Зпні – сума прямих витрат на вирощування і збирання врожаю і-ої сільськогосподарської культури без вартості насіння, тис. грн.;

Ззпн – загальна сума прямих витрат на вирощування і збирання врожаю сільськогосподарських культур без вартості насіння, тис. грн.


Таблиця 2.2

Визначення виробничих витрат на виконання бізнес - завдання з виробництва продукції підрозділом

у рільництві на 201_ р., тис. грн.

С.- г. культури, види незавершеного виробництва Площа посіву, га, Ппі Витрати на оплату праці Відрахування до ЄСВ Насіння Добрива Засоби захисту рослин Роботи і послуги ПММ Амортизація основних засобів Поточний ремонт Інші витрати Накладні витрати, Зн Всього витрат, Зві
на 1 га, грн. всього на 1 га, грн. всього на 1 га, грн. всього на 1 га, грн. всього на 1 га, грн. всього на 1 га, грн. всього на 1 га, грн. всього на 1 га, грн. всього на 1 га, грн. всього на 1 га, грн. всього
Зернові– разом   х   х   х   х   х   х   х   х   х   х      
у т.ч.: –оз. пшениця   х   х   х   х   х   х   х   х   х   х      
з неї: – по пару                                              
– по попередникам                                              
– оз. ячмінь                                              
– зиме жито                                              
– ярий ячмінь                                              
– овес                                              
– гречка                                              
– просо                                              
– горох                                              
– кукурудза                                              
Озимий ріпак                                              
Соняшник                                              
Соя                                              
Озима гірчиця                                              
Цукровий буряк                                              
Кукурудза на силос і з. корм                                              

Продовження табл. 2.2

Люцерна на сіно                                              
Люцерна на зелену масу                                              
Суданка на сіно                                              
Горохо - вівсяна суміш на зелений корм                                              
Пожнивна кукурудза на зелений корм                                              
Озиме жито на зелений корм                                              
Всього під урожай планового року   х   х   х   х   х   х   х   х   х   х      
Чистий пар                                              
Оранка зябу                                              
Посів озимих – усього   х   х   х   х   х   х   х   х   х   х      
у т.ч.: – озимої пшениці                                              
– озимого жита                                              
–озимого ячменю                                              
– озимого ріпака                                              
– озимої гірчиці                                              
Посів люцерни                                              
Разом   х   х   х   х   х   х   х   х   х   х      

Таким чином, загальна сума виробничих витрат на вирощування окремої сільськогосподарської культури і збирання врожаю, Зві, тис. грн., включає суму прямих витрат на вирощування відповідної сільськогосподарської культури на запланованій площі та частку, розподілених на дану культуру, накладних (загальновиробничих) витрат. Вона визначається за формулою:

Зві = Зпі +Зні, (2.12)

Згідно з методичними рекомендаціями № 132, що затверджені Міністерством аграрної політики України, сума виробничих витрат на вирощування і збирання врожаю і-ої сільськогосподарської культури розподіляється між усіма видами продукції, які отримують від даної культури, а саме: по зернових – між зерном у вазі після доробки, зерновідходами, соломою (стеблами кукурудзи); по соняшнику, сої, гірчиці, ріпаку – між насінням у вазі після доробки та відходами насіння; по цукровому буряку, кормових коренеплодах – між коренеплодами і гичкою. По кормових культурах усі виробничі витрати відносяться на основну продукцію – сіно чи зелену масу (табл. 2.3).

За даною методикою спочатку визначаються витрати на одержання побічної продукції,виходячи із планового обсягу виробництва побічної продукції (табл. 2.1) і нормативу прямих витрат на 1 ц побічної продукції, визначеного у технологічних картах на основі прямих витрат по операціям: самостійне збирання, транспортування, навантаження, скирдування соломи чи силосування гички. Розрахунки виконуються за формулою:

Зппі = НзпїВпі :1000, (2.13)

де Зппі – витрати на одержання побічної продукції, грн.;

Нзпї – норматив прямих витрат на 1 ц побічної продукції, грн.;

1000 – коефіцієнт переведення грн. у тис. грн.

Із загальної суми виробничих витрат на вирощування сільськогосподарської культури і збирання врожаю вилучають планові витрати на одержання побічної продукції. Сума виробничих витрат, яка залишається, розподіляється між


Таблиця 2.3


Читайте також:

  1. B. Тип, структура, зміст уроку і методика його проведення.
  2. I. ОСНОВНІ ЕТАПИ ВИКОНАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ
  3. III. Виконання бюджету
  4. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  5. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  6. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  7. III. ПИТАННЯ ДО ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ
  8. IІІ. Послідовність виконання курсової роботи
  9. Qзабезпечення виконання завдань кожним відділом.
  10. V. Виконання вправ на застосування узагальнювальних правил.
  11. V. ІНДИВІДУАЛЬНІ ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ ТА МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ЇХ ВИКОНАННЯ
  12. А) Методика проведення заняття




Переглядів: 1025

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
В рослинництві | Розподіл витрат на вирощування сільськогосподарських культур і визначення собівартості продукції підрозділу на 201_ р.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.02 сек.