Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Персоналії

Терміни і поняття

Ставропігія - право монастиря, братства не підлягати місцевій єпархіальній владі, а безпосередньо патріархові або синоду; статус незалежності від місцевої єпархіальної влади.

 

Руїна - період історії України кінця XVII ст., що відзначився розпадом української державності і загальним занепадом.

Архітектурні споруди та пам’ятки образотворчого мистецтва

 

· Троїцький собор Густинського монастиря. 1674-1676 рр.

· Троїцький собор Троїцько-Іллінського монастиря в Чернігові. 1679-1695 рр.

· Покровський собор у Харкові. 1689 р.

 

Позначати на картосхемі:

1) території, підвладні гетьманам Лівобережної та Правобережної України;

2) території, що перебували під контролем Московського царства, Османської імперії, Польщі.

 

Ізяслав Ярославич (1024-1078 рр.).Великий князь київський. Син Ярослава Мудрого. Згідно із заповітом батька одержав Київську, Новгородську, Псковську, Турово-Пінську та Деревлянську волості. В 1057 р. поширив свою владу на Волинь. У 1068 р. його військо було розгромлене половцями на р. Альті. Після цього в Києві спалахнуло народне повстання, унаслідок якого Ізяслава Ярославича було вигнано. Повернувся він за допомогою збройних загонів одного з польських князів. Близько 1073 р. він разом з братами уклав «Правду Ярославичів», доповнення до «Руської правди». Цього ж року між Ярославичами розпочалася міжусобна війна, під час якої Ізяслава Ярославича перемогли дружини Святослава та Всеволода Ярославичів, після чого він удруге залишив Київ і виїхав за кордон. Побував у Польщі та Німеччині, де вів переговори про військову допомогу з німецьким імператором Генріхом IV. У липні 1077 р. втретє став київським князем. Загинув у жовтні 1078 р. над Десною, недалеко від Чернігова. Похований у Києві в Десятинній церкві.

Святослав Ярославич (1027-1076).Князь волинський, чернігівський, великий князь київський. Син Ярослава Мудрого. Християнське ім’я - Микола. Згідно із заповітом батька разом з братами входив до князівського тріумвірату. В 1060 р. взяв участь в успішному поході проти торків. У 1067 р. разом з братами розбив у битві на р. Немизі полоцького князя Всеслава. Брав участь у битві проти половців на р. Альті. На його замовлення 1073 та 1076 pp. були складені відомі «Ізборники» Святослава.

Всеволод Ярославич (1030-1093(8)).Князь переяславський, великий князь київський. Син Ярослава Мудрого. Брав участь в укладенні «Правди Ярославичів». Був одружений з онукою візантійського імператора Костянтина Мономаха. Свою діяльність спрямовував на зміцнення влади великого київського князя та збереження єдності Київської Русі. Підтримував добрі стосунки з церковною ієрархією, заснував Києво-Видубицький монастир. Знав п’ять іноземних мов.

Володимир Мономах (1053-1125 pp.).З 1067 р. - князь смоленський, з 1078 р. - князь чернігівський, з 1093 р. - князь переяславський, з 1113 р. - великий князь київський. Син Всеволода Ярославича та дочки візантійського імператора Костянтина Мономаха. Був останнім з київських князів, хто намагався зберегти могутність держави. Багато подорожував. Здійснив 83 подорожі. Відвідав Польщу, Чехію, бував на Доні, Оці, Балтійському морі. На початку князювання в Києві мав під своєю владою Київську, Переяславську, Смоленську, Новгородську, Турівсько-Пінську землі. Пізніше приєднав Волинське князівство. Приділяв увагу обороні південних кордонів держави. Вів війни з половцями. Організатор князівських з’їздів. Помер у віці 72 років. Похований у Софійському соборі Києва. Написав «Повчання», яке адресував своїм дітям.

Ольговичі - давньоруська княжа династія, яка укріпилася на чернігівських землях і брала участь у боротьбі за Київ і всю Русь.

Чингізхан (Темуджін, Темучин) (бл. 1155-1227 рр.). Засновник і великий хан Монгольської держави. Підкорив народи Сибіру, Північний Китай. У 1221 р. його військо підійшло до Криму. У 1223 р. завдав поразки об’єднаним русько-половецьким військам на р. Калка.

Батий (Бату) (1208-1255 рр.).Монгольський хан. Онук Чингізхана. У 1237-1241 pp. очолив походи монголо-татарського війська в Східну Європу. В 1239 р. зруйнував Переяслав і Чернігів, у 1240 р. - Київ. Засновник і хан Золотої Орди (1243-1255 рр.).

Нестор Літописець (? - після 1113 р.). Давньоруський літописець, письменник, чернець Києво-Печерського монастиря. На думку багатьох дослідників, був автором «Повісті временних літ».

 


Читайте також:

  1. Персоналії
  2. Персоналії
  3. Персоналії
  4. Персоналії
  5. Персоналії
  6. Персоналії




Переглядів: 548

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 16. Інвестиції в енергетиці. | Персоналії

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.