У першому питанні розповісти про зародження політичного життя суспільства. Утворення перших східних держав як основа появи перших політичних теорій, учень. Спільні риси устрою східних держав (Єгипет, Вавилон, Індія, Китай). Загальна характеристика східних політичних доктрин (Лао Цзи, Конфуцій, Брахмани, Ману, буддизм, іслам).
Друге питання потребує аналізу давньогрецьких міст-полісів як осередків політичного життя, особливостей державного устрою, форм правління у Спарті, Афінах. Доречно проаналізувати діалог Платона і Арістотеля про ідеальну організацію держави та форми управління; основні напрями політико-правової думки у Стародавньому Римі, погляди Цицерона, розвиток політико-правових поглядів римських юристів.
Третє питаннявимагаєрозкриття особливостей ранніх релігійно-політичних доктрин, загальної характеристики праці Аврелія Августина «Про Божу державу», аналізу бачення відносин церковної влади та світської, учення про державу, право, закони Фоми Аквінського. Також необхідно звернути увагу на основні політичні доктрини епохи Відродження, зв’язок устрою держави і природи людини, її психології у поглядах Н. Макіавеллі про політику держави, владу та закономірності політичного життя і норми християнської моралі.
Тема 3 Розвиток політичних ідей у Київській Русі та на російських та українських землях з Х до першої половини XVIІ ст.
План
1. Особливості політичних концепцій в Київській Русі.
2. Еволюція політичних ідей у Галицько-Волинському князівстві та на українських землях Литовської доби (ХІІІ –XІV ст.).
3. Політичні державницькі ідеї в Московії (ХV– першої половини XVIІ ст.).
4. Політичні теорії на українських землях (ХV– першої половини XVIІ ст.).