Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Надцінні захоплення (гемблінг, інтернет-залежність), залежність харчової поведінки

Гемблінг, лудоманія - (патологічна схильність до азартних ігор) полягає в частих повторних епізодах участі в азартних іграх, що домінує в житті суб'єкта і веде до зниження соціальних, професійних, матеріальних і сімейних цінностей.

Виділяють ряд ознак сформованої залежності:

1. Постійна залученість, збільшення часу, проведеного в ситуації гри.

2. Зміна кола інтересів, витиснення колишніх мотивацій на ігрову, постійні думки про гру, переважання і уяві ситуацій, пов'язаних з ігровими комбінаціями.

3. «Втрата контролю», що виражається в нездатності припинити гру як після великого виграшу, так і після постійних програшів.

4. Стану психологічного дискомфорту, роздратування, занепокоєння, що розвиваються через порівняно короткі проміжки часу після чергового участі в грі, з бажанням, яке важко переборюється, знову приступити до гри. Такі стани по ряду ознак нагадують стану абстиненції у наркоманів, вони супроводжуються головним болем, порушенням сну, занепокоєнням, зниженим настроєм, порушенням концентрації уваги.

5. Характерно поступове збільшення частоти участі в грі, прагнення до все більш високого ризику.

6. Періодичний стан напруги, що супроводжуються ігровим «драйвом», прагненням знайти можливість участі в азартній грі.

7. Швидко наростаюче зниження здатності чинити опір спокусі. Це виражається в тому, що, вирішивши раз і назавжди «зав'язати», при найменшій провокації (зустріч зі старими знайомими, розмова на тему гри, наявність поруч грального закладу і т. д.) гемблінг поновлюється.

Психологічні особливості проблемних гемблерів характеризуються втратою контролю над власною поведінкою, причому це стосується всіх варіантів гемблінгу - від гри на тоталізаторі до ігрових автоматів.

Виділяють три підгрупи проблемних гемблерів:

1. з порушенням поведінки;

2. емоційно нестійкі;

3. антисоціальні, схильні до імпульсивних вчинків.

Хвороблива пристрасть до азартних ігор частіше спостерігається у чоловіків, але у жінок ця аддикція набуває більш важкі форми. Жінки втягуються в небезпечне захоплення в три рази швидше і важче піддаються психотерапії. На відміну від чоловіків, жінки підпадають під залежність від азартних ігор в більш зрілому віці, і з інших причин. Найбільш поширена з них - особисті проблеми, від яких вони намагаються піти в гру. Гендерні відмінності полягали також у тому, що гемблінг у жінок частіше супроводжувався депресивним розладом, а у чоловіків - алкоголізмом. Слід зазначити, що особи, які беруть участь у грі, порівняно часто зловживають алкоголем та іншими ПАР, тобто включаються в комбіновані форми аддиктивної поведінки. Для «гравців» типові труднощі міжособистісних відносин, часті розлучення, порушення трудової дисципліни, часта зміна роботи.

Фактори, що призводять до гемблінгу :

- неправильне виховання в сім'ї;

- участь в іграх батьків, знайомих;

- прагнення до гри з дитинства (доміно, карти, монополія і т. д.);

- переоцінка значення матеріальних цінностей;

- фіксована увага на фінансових можливостях;

- заздрість більш багатим родичам і знайомим;

- переконання в тому, що всі проблеми можна вирішити за допомогою

грошей.

Стадії розвитку гемблінгу:

- стадія виграшів;

- стадія програшів;

- стадія розчарування.

Стадія виграшів представлена наступними ознаками: випадкова гра, часті виграші, уява передує грі, частіші випадки ігри, збільшення розміру ставок, фантазії про гру, дуже великий виграш, безпричинний оптимізм.

Для стадії програшів характерні: гра на самоті, хвастощі виграшами, роздуми тільки про гру, затягуються епізоди програшів, нездатність зупинити гру, брехня і приховування від друзів своєї проблеми, зменшення турботи про сім'ю або дружині, зменшення робочого часу на користь гри, відмова платити борги, зміни особистості - дратівливість, втомлюваність, нетовариськість, важка емоційна обстановка будинку, позичання грошей на гру, дуже великі борги, створені як законними, так і незаконними способами, нездатність оплатити борги, відчайдушні спроби припинити грати.

Ознаками стадії розчарування є: втрата професійної та особистої репутації, значне збільшення часу, проведеного за грою, і розміру ставок, видалення від сім'ї і друзів, докори сумління, каяття, ненависть до інших, паніка, незаконні дії, безнадія, суїцидальні думки і спроби, арешт, розлучення, зловживання алкоголем, емоційні порушення, відхід у себе.

Інтернет - залежність визначається як «нехімічна залежність» від користування інтернетом, що супроводжується соціальною дезадаптацією та психологічними симптомами.

Виділяють різі критерії, що свідчать про наявність інтернет-залежності.

За Кімберлі Янгом:

1. Нав'язливе бажання перевірити e-mail.

2. Постійне бажання наступного виходу в інтернет.

3. Скарги навколишніх на те, що людина проводить занадто багато часу в інтернеті.

4. Скарги навколишніх на те, що людина витрачає занадто багато грошей на інтернет.

За І. Голдбергом можна констатувати інтернет-залежність при наявності 3 пунктів з наступних:

1.Кількість часу, який потрібно провести в інтернеті, щоб досягти задоволення, помітно зростає.

2. Якщо людина не збільшує кількість часу, який вона проводить в інтернеті, то ефект помітно знижується.

3. Користувач робить спроби відмовитися від інтернету, або хоча б проводити в ньому менше часу.

4. Припинення або скорочення часу, проведеного в інтернеті, приводить до поганого самопочуття, яке розвивається протягом від декількох днів до місяця і виражається двома або більше факторами:

o Емоційне і рухове збудження

o Тривога

o Нав'язливі роздуми про те, що зараз відбувається в інтернеті

o Фантазії та мрії про інтернет

o Довільні або мимовільні рухи пальцями, що нагадують друкування на клавіатурі.

5. Використання інтернету дозволяє уникнути «синдрому відмови».

6. Інтернет часто використовується протягом великої кількості часу або частіше, ніж було задумано.

7. Значна соціальна, професійна діяльність, відпочинок припиняються або редукуються у зв'язку з використання інтернету.

8. Використання інтернету триває, незважаючи на знання про наявність постійних фізичних, психологічних, соціальних, професійних проблем, які викликаються використанням інтернету (недосипання, сімейні (подружні) проблеми, запізнення на призначені на ранок зустрічі, нехтування професійними обов'язками) .

Харчова залежність полягає в потребі частого прийому їжі, не пов’язаного з почуттям голоду.

Як і всі інші залежності, харчова - це спроба піти від проблем, але не шляхом їх вирішення, а шляхом їх «заїдання».

Переїдання може бути постійним або нападоподібним, загострюючись в несприятливих життєвих ситуаціях. Часто потреба в їжі посилюється в ситуації стресу або, навпаки, його відсутності, в атмосфері нудьги.

З часом відбувається звикання до їжі, підвищується харчова толерантність - організм не задовольняється колишнім кількістю з'їденого і вимагає більшого. Цьому сприяє фізіологічний фактор - збільшення обсягу шлунка, а отже, і площі всмоктування. Таким чином формується порочне коло.

Методи лікування

- Методом кодування накладається блок на харчовий центр шляхом психотерапевтичного заборони, однак не враховується залученість більш примітивного процесу - жувального акту. Не враховуються психологічний стан пацієнта, явні або завуальовані емоційні порушення.

- Раціональна психотерапія пропонує шляхи самостійного позбавлення від цієї пристрасті, з'ясовуючи причини розгальмування харчового потягу.

 

 

Суїцид - навмисне позбавлення себе життя.

Переважна частина самогубств здійснюється психічно здоровими особами в стані соціально-психологічної дезадаптації особистості в умовах макросоціального конфлікту.


Частіше суїциди виникають при явищах депресії, яка може бути і у здорових осіб. Вона пов'язана з певною травмуючою ситуацією, або у психічно хворих на тлі розладів мислення.

Психологічний стан, в якому приймається рішення про самогубство, характеризується як кризовий, пов'язаний з міжособистісним чи внутрішньоособистісним конфліктом.


У стані суїцидальної кризи людина відчуває тривогу, депресію, занурення в свої переживання, все інше для нього перестає існувати.

 

Тривалість пресуїцидального періоду, тобто до моменту завершеного суїциду, різна - від декількох хвилин до декількох днів, тижнів або місяців.


Суїцидальна поведінка має кілька різновидів:

 

1. «Протест», або «протест-помста»;

2. «Заклик»;

3. «Уникання»;

4. «Самопокарання»;

5. «Відмова»;


Протестні форми поведінки виникають, як замах на об'єктивну ланку конфлікту. При цьому «помста» - це конкретний протест з метою нанесення збитку ворожому (з точки зору суїцидента) оточенню. Поведінкову реакцію такого типу вважають переходом неможливого гетероагресивного поведінки в варіант заподіяння собі аутоагресивних дій.

 

Суїцидальна поведінка за типом «заклик» має намір привернути до себе увагу з боку оточуючих, заради зміни існуючого стану справ. Статистично, з кожних п'яти суїцидентів - чотири, в тому чи іншому вигляді, намагалися таким чином вийти з кризового стану.


Поведінка по типу «уникнення» виникає у людей в випадках, які загрожують біологічному існуванню людини, або значно знижують самооцінку. При цьому людина немов би самоусувається від кризової ситуації.


Мотивація суїцидальної поведінки по типу «самопокарання» виникає у випадках, коли має місце своєрідна інтроекція на себе одночасно ролі «судді» і «підсудного», що супроводжується активним самозвинувачення і спробами знищити в собі «ворога».

 

У разі «відмови», трапляється своєрідне "злиття" мети і мотиву, що виливається в суїцидальну поведінку, як вияв капітуляції перед обставинами.

Відсутність мети навмисного бажання позбавити себе життя, дозволяє відрізнити істинний суїцид від різних форм парасуїцидального типа поведінки.


Період слідом за суїцидальною спробою визначають як постсуїцидальний стан, який також має певну динаміку. Його тривалість і прогноз у плані здійснення повторних суїцидів визначається актуальністю конфлікту (вирішився він чи ні), наявністю або відсутністю критичного ставлення до своїх дій, а також аналогічних суїцидальних реакцій у минулому.


Виділяють наступні ознаки високого ризику самогубства:

1. Спроба самогубства в анамнезі. Друга спроба вчиняється частіше протягом трьох місяців після першої;

 

2. Психічні розлади: депресія, психози, алкоголізм, наркоманія;

 

3. Тип зайнятості: безробітні і некваліфіковані робітники роблять спроби самогубства частіше кваліфікованих. Частіше зустрічається суїцидальна поведінка серед акторів, лікарів, музикантів, поетів, письменників, співробітників правоохоронної системи, лікарів (особливо психіатрів, офтальмологів, стоматологів і анестезіологів), страхових агентів, юристів.

 

4. Сімейний стан і коло спілкування. Найбільш високий ризик суїциду у неодружених, розведених, вдів і вдівців, тих хто перебуває в шлюбі, але бездітні, одинаків, які втратили кохану людину;

 

5. Стать. Чоловіки здійснюють самогубство втричі частіше, ніж жінки, але жінки в 2-3 рази частіше роблять спробу самогубства;

 

6. Вік: молодь 15-19 років, чоловіки 50-70 років, жінки після 50 років (найчастіше в 55-65 років);

 

7. Сімейний анамнез і релігійна приналежність. Суїциди частіше скоюють ті, у кого в родині були подібні випадки. Особи з католицьких і мусульманських сімей рідше вдаються до самогубства;

 

8. Стан здоров'я. Ризик самогубства зростає після операцій, при постійному болі, при хронічних і невиліковних хворобах, у хворих та інфікованих на ВІЛ (у 30-40 разів частіше, ніж серед здорових), онкологічних хворих (у 2-4 рази частіше);


Доцільно знати також такі поняття:

1. Пресуїцидальний синдром - тип суїцидальної динаміки, може тривати від тижня до декількох місяців;

2. Суїцидальні тенденції - думки та спроби самогубства, як перекручення захисного інстинкту. Сюди ж відносяться дії, що здійснюються недостатньо зважено у зв'язку з незрілістю уявлення про життя і смерть;

3. Суіцідоманія - постійне прагнення закінчити життя самогубством (частіше при депресіях, шизофренії, психопатіях);

4. Парасуицид - це незавершені суїцидальні дії, які є наслідком суїцидального шантажу, або тип суїцидальної поведінки, що передує завершеному суїциду;

5. Суїцидальний шантаж - загрози заподіяти самогубство, які треба розглядати як засіб впливу особистості на несприятливу ситуацію. Однак при цих "демонстраціях", завжди існує загроза того, що спроба може бути реалізована.

 


Читайте також:

  1. Абетка елементів поведінки тварини
  2. Автокореляція залишків – це залежність між послідовними значеннями стохастичної складової моделі.
  3. Аналіз аварійних ситуацій (аварій), які характерні для підприємств харчової промисловості
  4. АНАЛІЗ ПОВЕДІНКИ СПОЖИВАЧА
  5. Аномалії поведінки
  6. Безрозмірною характеристикою гідротрансформатора називається залежність коефіцієнтів пропорційності моментів насосного і турбінного коліс від його передаточного відношення.
  7. Біологічна безпека харчової сировини і продуктів
  8. Біологічне підґрунтя соціальної поведінки
  9. Боротьба за возз’єднання Української держави, за незалежність у 60- 80-х роках XVII ст.
  10. Боротьба за возз’єднання Української держави, за незалежність у 60-80-х роках XVII ст.
  11. Вартість та залежність між величинами: ціна, кількість, вартість
  12. Взаємозалежність еластичності попиту від доходу, частки витрат на певний товар у загальних витратах Домогосподарств і обсягу попиту




Переглядів: 2290

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Психологічні аспекти залежності від психоактивних речовин | Особливості суїцидальної поведінки

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.