Мета: Вивчити систему статистичного дослідження показників грошового ринку
Поняття грошового обігу та завдання його статистичного дослідження
Грошова система – це форма організації грошового обігу в країні, що склалася історично та закріплена національним законодавством.
Грошовий обіг – це рух грошей у внутрішньому обороті в готівковій і безготівковій формі в процесі обігу товарів, надання послуг і здійснення різних платежів.
Предмет статистики грошового обігу – вивчення кількісної сторони масових явищ у сфері грошового обігу.
Об’єкт статистики грошового обігу – елементи грошового обігу: грошова одиниця, види емісії грошей, форми організації та методи регулювання грошового обігу (готівкові і безготівкові гроші).
Завдання статистики грошового обігу:
1. Визначення параметрів наявної та безготівкової емісії;
2. Аналіз структури, динаміки грошової маси;
3. Прогноз обсягів грошового обігу та купівельної спроможності грошей.
У розвинутій економіці вся маса грошей містить у собі два базових елементи: готівка, безготівкові гроші.
Загальна величина потоку грошей (річний, грошовий обіг) набагато більше кількості грошей у системі, тому що кожна грошова одиниця може бути витрачена більше одного разу, отже розмір грошового обігу залежить від кількості грошей у системі та швидкості обороту грошей. Основою сучасної теорії грошового обігу (математик, лауреат Нобелівської премії Ірвінг Фішер (1867-1947 рр.)) є те, що залежність між кількістю грошей і величиною потоку товарів, кругообіг яких вони забезпечують, аналогічна залежності кількості води в замкненій системі труб і потоку води, що тече через ці труби, тобто через певний період величина потоку може бути більше загальної маси води, тому що вона протікає кілька разів.