Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Цілі навчальної діяльності

Навчальна діяльність, як і будь-яка розгорнута діяльність, спрямована на досягнення певних цілей. її загальну мету задають суспільство, учитель, вона зазначена у навчальному плані, програмі, методичних розробках, а постановка конкретних цілей неможлива без активної участі учня. Тому задана зовні мета навчальної діяльності і мета її суб’єкта не тотожні. Загальна мета є об’єктивно-логічною, особиста – психологічною.

Психологія вивчає цілі суб’єкта діяльності. Вони є конкретним вираженням його потреб, мають складну структуру та ієрархію. Учень може вчитися, щоб оволодіти знаннями і способами дій, заслужити похвалу вчителя, досягнути високого статусу у групі, наблизитись до досягнення соціально значущих цілей. Все залежить від конкретних мотивів навчальної діяльності.

Цілі суб’єкта навчальної діяльності за предметним змістом часто не відповідають цілям навчальної діяльності. Школяр нерідко прагне досягти не тільки навчальної мети, але й самоствердитись, задовольнити потребу у спілкуванні тощо.

Навчальний процес має бути побудований таким чином, щоб учень не тільки прийняв мету навчання, але й навчився бачити особисті близькі й віддалені навчальні цілі. Навчальне завдання не завжди відповідає практичній меті навчальної діяльності. Наприклад, учні можуть отримати завдання вивчити вірш або навчитися заучувати поезію взагалі. У першому випадку вони навряд чи заучуватимуть наступний вірш більш раціональним способом, у другому їх метою буде опанування способами заучування віршів.

У навчальній діяльності, на відміну від науково-пізнавальної, розв’язання завдань відповідає не меті діяльності, а її засобам. Якщо деякі школярі вбачають мету своєї діяльності у розв’язанні завдань, а не в засвоєнні способів їх розв’язання, вчителі в свою чергу не допомагають це усвідомити, це свідчить про несформованість їх діяльності, бо найближчою специфічною метою навчальної діяльності має бути засвоєння способу дії і знань.

Навчальна діяльність має найближчі, проміжні, перспективні цілі. Найближчі цілі фігурують на кожному уроці і відображають конкретні результати, яких мають досягти учні; проміжні стосуються засвоєння навчального розділу або теми; віддалені стосуються формування здібностей до засвоєння наукових надбань, досягнень людської духовності і культури, ціннісних орієнтацій, соціального досвіду. Найзагальніші цілі полягають у формуванні широких пізнавальних потреб і мотивів, повноцінної навчальної діяльності (уміння вчитися), розвитку наукового мислення; перспективні – розвитку здібностей у певній сфері (літературі, лінгвістиці, математиці тощо), самоконтролю, волі, акуратності, мислення тощо.

Результати навчальної діяльності ніколи не збігаються ні з запланованими цілями, ні із цілями її суб’єкта. Вони завжди ієрархізовані. Віддалених цілей неможливо досягнути, проігнорувавши найближчі, які є засобом їх досягнення. Тому в навчальній діяльності слід бачити ближні і віддалені цілі. Поставлена мета завжди частково не досягнута, а результат містить те, що не передбачалося в первинному задумі.

Про досягнення ближніх цілей свідчить рівень розв’язання конкретних завдань, віддалених – позитивні зміни у функціонуванні психічних процесів школярів, розвитку їх особистісних якостей, властивостей, мотивів, які стосуються розвитку особистості у процесі навчання.

 


Читайте також:

  1. II. Мотивація навчальної діяльності
  2. II. Мотивація навчальної діяльності
  3. II. Мотивація навчальної діяльності
  4. II. Мотивація навчальної діяльності
  5. II. Мотивація навчальної діяльності
  6. II. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми і мети уроку
  7. III. Мотивація навчальної діяльності
  8. III. Мотивація навчальної діяльності
  9. IV. Загальна оцінка діяльності вчителя
  10. IV. НС у природному середовищі та інших сферах життєдіяльності людини
  11. IІI. Формулювання мети і завдань уроку. Мотивація учбової діяльності
  12. S. БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ В УМОВАХ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ




Переглядів: 3854

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Предмет навчальної діяльності | Мотивація навчальної діяльності

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.113 сек.