Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Що таке правова держава

З розвитком людської цивілізації уявлення про державу як «варварське», примусово-репресивне утворення поступилися місцем розумінню її як демократичної і гуманної організації політичної влади, заснованої на верховенстві права.

Правова держава – це та, що побудована на правових засадах, визнає і здійснює вимоги права у всіх сферах суспільного життя, обмежує свою діяльність відповідно до правових законів.

Прослушать

На латинице

Оценить перевод

 

Можливо, вас здивувало словосполучення «правові закони», адже ви вже знаєте, що закон – це зовнішня форма вираження права, офіційний спосіб закріплення його норм. Тому ви можете припустити, що всі закони так чи інакше є «правовими». Утім слово «право» в українській мові багатозначиме, і в словосполученні «правовий закон» уживається у розумінні «права людини» як її можливості. Отже, правовою державою може вважатися лише та, яка визнає людину, її права і свободи своїм найвищим пріоритетом й реалізує це у своїй практичній діяльності.

Узагальнюючи критерії, представлені в науковій літературі як характеристики правової держави, вони можуть бути зведені до таких основних: панування права в суспільному і політичному житті; непорушність природних прав і свобод людини, їх гарантованість та реальність здійснення; взаємна відповідальність держави і особи; принцип поділу влади.

Давайте розберемося в них детальніше. Панування права (принцип верховенства права передбачає: 1) правову організацію державної влади, тобто створення і формування всіх державних структур строго на основі законів; 2) правовий характер прийнятих законів, інакше кажучи, вони за своїм змістом повинні бути справедливими, ґрунтуватися на природних, невідчужуваних правах і свободах людини; 3) зв'язаність держави нею же створеними законами, самообмеження держави законом, встановлення правом рамок для діяльності держави та її органів.

Непорушність природних прав і свобод людини є визнання і реальне забезпечення рівності всіх людей як суб'єктів правових відносин перед законом - усі повинні мати рівну правосуб'єктністю, рівні можливостями для досягнення будь-яких законних цілей. Крім того, держава повинна не тільки визнавати, але й гарантувати природні права і свободи людини, як то право на життя, на повагу до людської гідності, недоторканність житла, особи, свободу пересування, свободу світогляду та віросповідання та ін.

Взаємна відповідальність держави й особи означає, що вони у своїх відносинах виступають рівними партнерами і мають взаємні права й обов'язки. Держава має право не тільки вимагати від людини виконання встановлених законом обов'язків, а й сама несе перед нею певні обов'язки.

Здійснення державної влади за принципом поділу на законодавчу, виконавчу, судову передбачає самостійне функціонування законодавчої, виконавчої і судової влади. Для того, щоб жодна з гілок влади не змогла узурпувати владу в державі, існує система стримувань і противаг. Однак поділ влади не є абсолютним - державна влада єдина, верховенна й неподільна, вона лиш поділяється функціонально - гілки влади діють погоджено на основі загальних принципів.

У науковій та навчальній літературі вам можуть зустрітися й інші ознаки правової держави як то підконтрольність держави суспільству, високий рівень правової культури громадян, ефективна правоохоронна система тощо.

Отже, правовою державою може бути визнана тільки така організація політичної влади в країні, яка заснована на верховенстві гуманного, справедливого закону, діє строго у визначених законом межах, забезпечує соціальний і правовий захист своїх громадян. У сучасній юридичній науці правова держава вважається своєрідним ідеалом, найкращою формою державного життя, до якого прагнуть демократичні суспільства.


Читайте також:

  1. IV. Правова держава, як засіб реалізації і забезпечення прав, свобод та обов’язків людини і громадянина в Україні
  2. Автономні утворення у зарубіжних державах
  3. Административно-правовая защита ребенка
  4. АКЦІОНЕРНА ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПРАВОВА ФОРМА ПІДПРИЄМСТВ
  5. Англо-американська правова система
  6. Банк і його операції. Правова природа банківської діяльності
  7. Берестейський мирний договір УНР з державами німецько-австрійського блоку. Падіння радянської влади в Україні
  8. Бюджет як економічна і правова категорія
  9. Бюджет як економічна і правова категорія. Значення бюджету.
  10. Бюджет як економічна, правова категорія, її матеріальний зміст.
  11. В «Листах про віротерпимість» він твердить, що держава не повинна втручатися в релігійні переконання своїх громадян, вимагаючи від них лише виконання громадянських обов'язків.
  12. Валютна система - це державно-правова форма організації валютних відносин. Слід розрізняти національну, міжнародну (регіональну) та світову валютні системи (ВС).




Переглядів: 548

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Як виникла і розвивалась ідея правової держави | Чому забезпечення прав і свобод людини є основною

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.