Передумови, причини та джерела виникнення науки, зв’язок цього процесу з виникненням та удосконаленням практичної діяльності людини. Основні етапи становлення та розвитку науки (переднауковий, передкласичний, класичний, некласичний, постнекласичний), критерії їх виділення та особливості.
Необхідне та випадкове у розвитку науки, їх діалектика. Проблема існування закономірностей розвитку науки. Загальні та конкретно-історичні закономірності. Основні закономірності розвитку сучасної науки. Гуманізація та гуманітаризація сучасної науки, математизація та комп’ютеризація як найважливіші її тенденції.
Взаємодія процесів диференціації та інтеграції як закономірність розвитку науки, їх зміст і об’єктивні причини. Особливості прояву цієї закономірності на різних етапах розвитку науки, зокрема на сучасному етапі. Типи і форми наукової інтеграції. Взаємодія наук як фактор їх розвитку. Ріст єдності наукового знання, підґрунтя та форми прояву цього процесу. Проблема класифікації наук, сучасна класифікація.
Еволюція науки. Проблема характеру і типу змін у розвитку науки. Еволюціонізм: кумулятивістський (Ст. Тулмін) та антикумулятивістський (П. Фейерабенд) підходи. Концепція наукових революцій: марксистський та постпозитивістський (Т.Кун) підходи.
Новації і традиції в розвитку науки. Науковий пошук і наукове відкриття. Зміст наукової традиції, її місце і роль в науці. Проблема збереження і розвитку наукових традицій. Творчість як шлях і засіб виникнення нового в науці. Природа і специфіка наукової творчості. Структура творчого процесу в науці, методи його стимулювання. Інтуїція в науковому пізнанні. Діалектика інтуїтивного і дискурсивного у науковому дослідженні.
Тема: Виникнення та історичні типи науки.
Проблема закономірностей її розвитку.
Основні питання лекції
1. Проблема існування та поняття закономірностей у розвитку науки.
2. Загальні та конкретно-історичні закономірності розвитку науки