Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Призначення, принцип дії і загальна будова акумуляторної батареї

 

Електричні акумулятори – це електрохімічні пристрої, в яких при заряджанні електрична енергія зовнішнього джерела використовується на утворення хімічних сполук, а при розряджанні хімічна енергія перетворюється в електричну внаслідок переходу хімічних сполук, що утворились раніше, в первісний стан.

 

 

 

Рис. 9. 1. Схема роботи свинцево - кислотного акумулятора:

а – заряджання; б - розряджання

Свинцево - кислотний акумулятор складається з бака, в який залитий водний розчин сірчаної кислоти (електроліт) і в цей розчин занурені позитивні і негативні пластини. Позитивні пластини зарядженого акумулятора мають активну масу з перекису свинцю ( PbO2), негативні – губчастого свинцю ( Pb). У розрядженому акумуляторі активна маса позитивних і негативних пластин однакова і складається з сірчанокислого свинцю ( PbSO4).

В процесі заряджання під дією електричного струму сірчанокислий свинець пластин вступає в хімічну реакцію з електролітом. При цьому активна маса позитивних пластин перетворюється в перекис свинцю, негативних – в губчастий свинець, а концентрація сірчаної кислоти в електроліті підвищується.

Розряджання акумулятора супроводжується вступом сірчаної кислоти (H2SO4) електроліту в хімічну реакцію з активною масою позитивних і негативних пластин, переходом активної маси пластин у сірчанокислий свинець (PbSO4) і зниженням концентрації сірчаної кислоти в електроліті.

Процес заряджання і розряджання можна записати у вигляді рівнянь хімічних реакцій:

при заряджанні

PbSO4 + 2H2o + PbSO4 « PbO2 +2H2SO4 + Pb

при розряджанні

PbO2 +2H2SO4 + Pb « PbSO4 + 2H2o + PbSO4

Кожний акумулятор дає напругу близько 2 В. Оскільки в системах електричного обладнання застосовується напруга 6, 12 або 24 В, акумулятори об’єднують у батареї. Свинцево – кислотні акумуляторні батареї, як правило, складаються з трьох ( 6 В) або шести (12 В) послідовно з’єднаних акумуляторів.

На автомобілях ЗАЗ – 1102 “ Таврія”, які виходять із заводу, встановлюють акумуляторну батарею 6СТ – 44 (не підлягає обслуговуванню), залиту електролітом і заряджену. В запасні частини ці батареї поступають також залитими електролітом і зарядженими.

 

 

Рис. 9. 2. Акумуляторна батарея:

1 – корпус; 2 – кришка; 3 – позитивний вивід; 4 – міжелементне з’єднання; 5 – негативний вивід; 6 – пробка; 7 – індуктор для перевірки рівня електроліту (тубус); 8 – сепаратор;

9, 10 – позитивні і негативні пластини; 11, 12 – напівблоки позитивних і негативних пластин; 13 – блок пластин.

 

 

Таблиця 9. 1. Технічна характеристика акумуляторної батареї.

 

Показники Значення
Марка 6СТ – 44
Номінальна напруга, В
Номінальна ємкість, А - год.
Параметри стартерного розряду при температурі - 18° С: струм розряджання, А тривалість розряджання, хв.     2, 5
Саморозряджання в режимі зберігання на протязі 90 діб, %  
Маса, кг: з електролітом без електроліту  
Термін зберігання, років 1*
Термін використання, років 4...5

 

* Залитих електролітом батарей без підзаряджання.

Використана при виготовленні батарей, які не підлягають обслуговуванню, технологія дозволяє зменшити вміст сурми в матеріалі пластин (електродів) до 2, 5 % і створити дрібнокристалічну структуру, що підвищує механічну стійкість і термін використання батареї майже в 3 рази.

Корпус (моноблок) батареї виготовлений з напівпрозорої термопластмаси із загальною кришкою. Міжелементні з’єднання розміщені не на кришках банок, як у звичайних батареях, а всередині батареї, в перегородках, і мають меншу масу і електричний опір. В кришці виготовлено шість отворів з пробками 6 для заливання електроліту і контролю його рівня.

В кожному акумуляторі знаходиться блок з почергово розміщених позитивних і негативних пластин, виконаних у вигляді решітки, заповненої активною масою з свинцю і свинцевих окислів. Пластини одинакової полярності зібрані в напівблоки і приварені до спільних пластин – бареток.

Решітки пластин відлиті з сплаву свинцю ( з добавлянням кальцію) з малим вмістом сурми. Завдяки цьому сповільнюється процес саморозряджання батареї, зменшується розкладання електроліту в кінці заряджання і знижується трудомісткість технічного обслуговування акумуляторної батареї, так як рідше потрібно перевіряти рівень і густину електроліту.

Між пластинами в блоках встановлені сепаратори8 з тонкого полівінілхлориду, призначені для ізоляції пластин і захисту від вібрації. Мала товщина і велика пористість сепараторів зменшує внутрішній опір батареї і дозволяє отримати значну силу розрядного струму.

Електроліт свинцево – кислотних акумуляторів являє собою хімічно чистий розчин сірчаної кислоти в дистильованій воді. Густина електроліту залежить від пори року і регіону, де експлуатується автомобіль. Для умов нашої місцевості в зимовий і літній період рекомендується підтримувати густину електроліту в межах 1, 27 г/ см3 ( для повністю зарядженої батареї при температурі електроліту 20 ° С ). Рівень електроліту в акумуляторі повинен бути на 10... 15 мм вище верхніх кромок сепараторів чи захисної сітки.

Конструкція стартерних акумуляторних батарей дозволяє розряджати їх струмами в 3... 5 разів більшими, ніж їх номінальна ємність. Ємкість акумуляторної батареї вимірюється в ампер – годинах. Під номінальною ємкістю батареї С20 розуміють кількість електрики, яку може віддати батарея при її розряджанні струмом 0, 05 С20 до кінцевої напруги на виводах 12 – вольтової батареї 10, 5 В. Час розряджання в цьому випадку повинен бути не менше 20 годин.

Всі стартерні свинцево - кислотні батареї маркуються відповідно до державних стандартів. Так, в маркуванні акумуляторної батареї 6СТ – 55ЭМ, перша цифра 6 вказує на кількість акумуляторів в батареї, букви СТ позначають тип батареї – стартерна; число 55 – номінальна ємкість батареї в ампер – годинах при 20 – годинному розряджанні; останні букви позначають матеріал бака (П – асфальтопекова маса, Э – ебоніт, Т – термопласт) і сепаратора (М – міпласт, С – скловолокно, Р – міпора).

 


Читайте також:

  1. I. Загальна характеристика політичної та правової думки античної Греції.
  2. II. Будова доменної печі (ДП) і її робота
  3. Ni - загальна кількість періодів, протягом яких діє процентна ставка ri.
  4. Автомобільні акумуляторні батареї
  5. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  6. Адміністративні методи - це сукупність прийомів, впливів, заснованих на використанні об'єктивних організаційних відносин між людьми та загальноорганізаційних принципів управління.
  7. Акумуляторні батареї та зарядні пристрої.
  8. Аналогія права - вирішення справи або окремого юридичного питання на основі принципів права, загальних засад і значення законодавства.
  9. Анатомічна будова кісток вільної нижньої кінцівки
  10. Анатомо-фізіологічна перебудова організму підлітка
  11. Анатомо-фізіологічна перебудова організму підлітка та її вплив на його психологічні особливості й поведінку.
  12. Антигенна будова HDV




Переглядів: 8114

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Загальні відомості про електричне обладнання автомобілів | Призначення, типи, конструкція і принцип роботи генераторних установок змінного струму

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.