При одержанні 13 лютого 2004 року вантажу, що перевозився автомобілем “Камаз” АТП - 1863 встановлено недостачу і псування вантажу на загальну суму 3628 грн. Факти були підтверджені комерційним актом від 15 лютого 2004 року. Одержувач - мале підприємство “Оріон”- пред’явило 21 березня 2004 року претензію до АТП - 1863. До претензії не були долучені комерційний акт та розрахунок суми недостачі.
21 грудня 2004 року, не одержавши відповіді від АТП - 1863, МП “Оріон” звернулися з позовом до господарського суду. Суд відмовив у прийнятті позовної заяви у зв’язку з відсутністю доказів досудового врегулювання спору.
Проаналізуйте ситуацію.
Яка позовна давність встановлена з договорів перевезень автомобільним транспортом і який порядок їх обчислення?
Задача 4.
При завантаженні 15 листопада 2004 року цукрових буряків на подані залізницею платформи КСП “Горизонт” допустило пошкодження рухомого складу. Сума збитків, підтверджена актом загальної форми від 16 листопада 2004 року, складала 328 грн.
26 лютого 2005 року залізниця пред’явила претензію КСП, яка була залишена без розгляду у зв’язку з пропуском претензійного строку. 28 березня 2005 року залізниця звернулася з позовною заявою до суду.
Дайте правовий аналіз ситуації. Як обчислюються претензійні і позовні строки при заявленні претензій залізницею до клієнтури?
Проаналізуйте ст. 137 Статуту Залізниць України і ст.ст. 6-9 Господарського процесуального кодексу.
Задача 5.
Пасажир Муха запізнився на потяг на 1 годину. Звернувшись до каси залізничного вокзалу, він зажадав повернення вартості квитка в повному розмірі, пояснивши, що запізнився на потяг через затримку руху приміських поїздів а, отже, відсутня його вина, а є вина залізничної дороги. Касир відмовив в задоволенні вимог Мухи.
Чи підлягають вимоги Мухи задоволенню?
Вирішіть задачу для повітряного та автомобільного транспорту.
Чи зміниться Ваше рішення, якщо Муха зажадав повернення квитка через 2 дні після відходу потягу, надавши довідку, що ці дні він знаходився в лікарні з приводу серцевого нападу?