При переміщенні рукоятки у верхнє положення в малому циліндрі утворюється розріджений простір і атмосферний тиск, тиск масла у великому циліндрі притискує клапан (10)і перекриває отвір циліндра. В той же час атмосферний тиск, діючий на масло в баку, піднімає клапан (9) і масло входить в малий циліндр. При русі рукоятки вниз масло тисне на клапан (9), притискує його і закриває канал, що веде в бак. Коли тиск малого поршня на масло буде більше тиску під великим поршнем, клапан (10) піднімається, пропускає масло у великий циліндр і тим примушує поршень преса піднятися. Якщо між нижньою та верхньою плитами преса знаходиться який-небудь предмет, то він буде стиснутий силою, величина якої залежить від сили тиску на малий поршень та відношення площ великого і малого поршнів. Діаметр великого та малого поршня відповідно рівні 58 мм та 10 мм.
3. Хід роботи
1. Виміряти довжину досліджуваного стержня l.
2. За допомогою штангенциркуля в декількох місцях виміряти товщину bі ширину астержня і визначити їх середні значення, а також діаметр великого поршня d. Результати занести в таблицю 1.
3. Досліджуваний стержень розмістити на призму нижньої опори підставки.
4. За допомогою ручного преса затиснути досліджуваний об’єкт між призмами верхньої та нижньої опори.
5. За допомогою поворотної шкали мікрометра добитися нульового показу датчика переміщення.
6. Вигнути стержень. При цьому записати покази манометра та датчика переміщень. Добавляючи кожний раз навантаження записувати величину тиску та величину стріли прогину.
7. Побудувати графік залежності стріли прогину λ від тиску р, визначити тангенс кута нахилу .
8. Визначити модуль Юнга Е за формулою , де ,
9. Визначити відносну похибку вимірювання за формулою:
12. Визначити абсолютну похибку
Таблиця 1- результати вимірювань розмірів досліджуваних стержнів.