Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Класифікація робочих документів аудитора.

Перелік основних документів, що вивчаються аудитором в ході здійснення перевірки, і включаються до робочої документації, наведений на рис. 7.3.

 

Рис. 7.3.Склад робочих документів аудитора

Класифікація робочих документів аудитора, яка необхідна йому на всіх стадіях здійснення аудиту наведена в табл. 7.1.

Таблиця 7.1. Класифікація робочих документів аудитора

Класифікаційна ознака Види робочих документів
1 2
Час ведення і використання Тривалого використання Нетривалого використання
Спосіб і джерела отримання Від третіх осіб Від підприємства-клієнта Складені аудитором
Характер інформації Правового характеру Про керівництво та персонал підприємства Про структуру й організацію підприємства Про економічні засади діяльності підприємства Про систему внутрішнього контролю Про систему бухгалтерського обліку Аудиторські організаційно-функціональні документи Документи оцінки аудиторського ризику Аудиторські документи перевірки окремих статей і показників річного звіту Кореспонденція аудитора Підсумковий висновок Пропозиції та рекомендації
Призначення Оглядові Інформативні Підтверджуючі Розрахункові Порівняльні Аналітичні
Ступінь стандартизації Стандартизовані Довільної форми
Форма подання Графічні Табличні Текстові Комбіновані
Техніка складання Ручні На машинних носіях
Рівень відповідальності того, хто склав документ Підготовлені аудиторами, які здійснюють перевірку Підготовлені керівником групи Підготовлені особою, яка контролює зміст документів
Строки складання Документи підготовчого періоду Документи робочого періоду Документи завершального етапу аудиту
Місце в документообігу Первинні Документи вторинної обробки

 

До документів тривалого використання відносяться такі, які необхідні впродовж декількох років і в які рідко вносяться зміни. До них належать: копії договорів, установчих документів, інформація про клієнта, опис систем бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю тощо.

Папку з документами тривалого використання необхідно сформувати під час першої перевірки клієнта, а потім лише вносити до них доповнення та коригування під час наступних замовлень.

В робочих документах обов’язково зберігаються копії листа-зобов’язання аудиторської фірми про згоду на проведення аудиту, договору (з усіма додатками і доповненнями до нього) на проведення даного аудиту, аудиторського висновку та письмової інформації керівництву по закінченню аудиту. Оригінали таких документів зберігаються в спеціально обладнаному для цього місці.

До документів нетривалого використання відносяться такі, в яких відображається організації і проведення аудиту у клієнта за конкретний звітний період, інформація про зміст виконаних аудиторських процедур. До них належать: план аудиту, програма аудиту, графік проведення аудиту, наказ про створення аудиторської групи, акт виконаних робіт, рахунок-фактура, документи про фактично витрачений час, таблиці, розрахунки, накопичувальні відомості тощо.

До документів складених аудиторомналежать такі, які відображають процес всього аудиту і виконання аудитором необхідних процедур.

До документів отриманих від підприємства-клієнтаналежать: копії фінансової звітності, регістрів бухгалтерського обліку, первинних документів, що надані клієнтом, інформація підготовлена клієнтом на вимогу аудитора.

Інформація також може бути отримана аудитором від третіх осіб: банківської установи, постачальника, замовника, покупця тощо, для підтвердження здійснених між контрагентами операцій. Такі документи надаються на запит аудитора з дозволу клієнта та називаються документами отриманими від третіх осіб.

Копії документів, надані клієнтом або третьою особою можуть включатися до робочих документів лише за наявності згоди останніх.

Оригінали документів, надані аудитору для ознайомлення є власністю клієнта і підлягають поверненню.

Документи підготовчого періоду складаються на стадії планування аудиту, до них належать план та програма аудиту, графіки, макети документів тощо.

Документи робочого періоду складаються на технологічній стадії та характеризують виконання конкретних аудиторських процедур, терміни їх проведення та виконавців.

Документи завершального етапу аудиту складаються за результатами проведених процедур, в них повинні міститися чіткі зауваження, зазначені невідповідності і зроблені висновки щодо їх впливу на ступінь достовірності звітності. Це необхідно для обґрунтування думки аудитора про достовірність фінансової звітності, що виражається в аудиторському висновку.

Вимоги до оформлення робочих документів аудитора

Порядок складання, зміст і форми робочих документів самостійно розробляються аудиторською фірмою з врахуванням нормативних документів, що регулюють аудиторську діяльність. Робочі документи повинні створюватись на носіях, які забезпечують збереженість даних, впродовж часу, встановленого для зберігання документів в архіві.

При підготовці робочих документів аудитору необхідно врахувати наступне:

Ä робочі документи повинні бути грамотно оформленими, зрозумілими, охайними, повними і детальними для того, щоб інший аудитор, який не має відношення до договору, зміг проаналізувати їх, отримати необхідну інформацію про аудит та обсяг виконаних робіт, а також про те як були отримані та сформульовані висновки до аудиторського висновку;

Ä зміст конкретних робочих документів чи груп пов’язаних робочих документів повинні включати: джерело інформації, дані про характер і обсяг виконаної роботи і сформульовані висновки, посилання на інші робочі документи;

Ä до завершення аудиту всі питання, що містяться в робочих документах повинні бути вирішені. Якщо з тієї чи іншої причині залишаються невирішені питання, аудитор повинен скласти їх список в окремому робочому документі і представити на розгляд керівнику аудиторської групи;

Ä інформація та коментарі в робочих документах, як правило представляють собою факти чи висловлення професійної думки. У зв’язку з цим необхідно дотримуватись зрозумілої мови, а висновки повинні підтверджуватись документальними фактами;

Ä робочі документи необхідно розглядати як інтегровану систему надання інформації. Необхідно робити наскрізні посилання між робочими документами, що стосуються пов’язаних між собою операцій, а також між документами, що узагальнюють чи деталізують певну інформацію;

Ä аудитор, який складає робочий документ, повинен намагатись зробити документ найбільш зрозумілим. Всі висновки повинні бути підтверджені в робочих документах. При цьому слід уникати тверджень, що не стосуються справи або вводять в оману.

Під час аудиту готується багато різноманітних за формою, змістом і призначенням робочих документів. З метою забезпечення ефективної організації праці згадані документи необхідно систематизувати.

Робочі документи слід оформлювати своєчасно: до початку, в ході та по завершенню аудиту. До моменту надання аудиторського висновку замовнику всі робочі документи необхідно належним чином обробити та оформити, щоб надати їм юридичної сили (рис. 7.4).

Рис. 7.4.Структура робочих документів

Якщо в робочих документах використовуються скорочення, умовні символи, то вони повинні бути пояснені. Кожен документ, який входить до робочої документації, повинен мати ідентифікаційний номер. На практиці застосовуються різноманітні методи побудови ідентифікаційного номеру (шифрування). В цілому шифрування документації призводить до її класифікації за певною системою. Система побудови та порядок присвоєння ідентифікаційних номерів таким документам встановлюється аудиторською фірмою.

Порядок зберігання і використання робочих документів аудитора.Робочі документи аудитора є власністю аудиторської фірми, необхідно зберігати скомпоновано і в заведених для кожного клієнта папках (“файлах”).

Після завершення аудиту робочі документи залишаються в аудиторській фірмі. Вона не зобов’язана надавати клієнту робочі документи. Аудиторська фірма повинна забезпечити надійність та конфіденційність зберігання робочих документів. Робочі документи не підлягають вилученню в аудиторської фірми, за винятком випадків передбачених законодавством.

Зберігання робочих документів, оформлення і передача їх до архіву організовується керівником аудиторської фірми або уповноваженою ним особою.

Робочі документи можуть групуватися у папках (файлах) залежно від етапів проведення аудиту, розділів звітності, розділів загального плану аудиту. Але порядок нумерації робочої документації повинен бути єдиним для аудиторської фірми.

Нумерація сторінок в файлах сприяє швидкому пошуку необхідної сторінки, полегшує подальшу обробку робочих документів.

Робочі документи після завершення аудиту передаються до архіву аудиторської фірми, де зберігається протягом п’яти років. Зберігання робочих документів здійснюється окремо за кожним аудитором та за клієнтом. Документи комплектуються в папки (файли) та зберігаються в зброшурованому вигляді. При цьому створюються постійні та тимчасові файли кожного клієнта.

Робочі документи постійного файлу можуть містити як інформацію загального характеру стосовно замовника, так і документи, що підтверджують операції, здійснені протягом декількох звітних періодів і ті, що мають значення для поточного аудиту. Постійний файл може містити наступну інформацію:

Ä витяги чи копії з документів довгострокового характеру, таких як, статут, ліцензії, внутрішні положення, довгострокові контракти тощо;

Ä про зроблений аудитором аналіз статей, що має значення протягом декількох періодів. До цих статей може належати інформація про довгострокові зобов’язання, власний капітал, нематеріальні активи тощо. Маючи таку аналітичну інформацію, аудитор може зосередити увагу на аналізі змін відповідних показників періоду, що перевіряється в порівнянні з попередніми періодами;

Ä про систему внутрішнього контролю та бухгалтерського обліку. Прикладами таких документів є організаційні структури тощо.

Поточні файли включають робочі документи, що мають відношення до періоду, що перевіряється. До них належать:

Ä загальний план аудиту та програма аудиту. Зазвичай ці документи, особливо програма аудиту, необхідні для забезпечення кращої координації та взаємозв’язку роботи на різних ділянках аудиту;

Ä загальна інформація відносно періоду, що перевіряється, та не стосується безпосередньо сум та розкриття інформації у фінансовій звітності. Такими документами є, наприклад, записи аудитора з планування аудиту, витяги з протоколів засідань Загальних зборів акціонерів клієнта, копії договорів, не включені до постійного файлу, протоколи бесід аудиторів з персоналом клієнта, коментарі керівництва аудиторської групи з перевірки робочих документів тощо;

Ä пробний баланс. Так як фінансова звітність складається на підставі даних Головної книги, то суми з Головної книги є “відправною точкою” в процесі аудиту. Аудитор складає перелік рахунків Головної книги станом на кінець періоду, що перевіряється та відповідних залишків на кінець періоду. Ця робоча таблиця є пробним балансом. Багато аудиторських фірм складають пробний баланс в форматі, такому як фінансова звітність. Кожній позиції пробного балансу відповідає основна робоча таблиця, що містить деталізований перелік рахунків (субрахунків), що складають відповідні позиції в Головній книзі. Ці рахунки, в свою чергу, підтверджуються робочими таблицями, що базуються на даних аналітичного обліку та відображають виконані аудитором процедури і сформульовані висновки;

Ä коригуючі проводки, які аудитор пропонує внести у випадку виявлення суттєвих викривлень фінансової звітності. На практиці аудитори складають окремий робочий документ, що містить перелік таких викривлень для визначення їх сумарного впливу;

Ä допоміжні (підтверджуючі) таблиці і записи. Основна частина робочих документів є деталізованими робочими таблицями, переліками, аналітичними розрахунками та іншими документами, що підтверджують суми конкретних статей фінансової звітності та розкриття інформації по них. Використання такого типу робочого документу є важливим, насамперед, для документування адекватного проведення аудиту. Приклади підтверджуючих документів, що використовуються аудитором є: оборотна відомість, аналітична відомість, звірка даних, таблиця документального підтвердження, інформаційні форми тощо.

Керівник аудиторської фірми організовує оформлення та передачу робочих документів до архіву та забезпечення їх збереженості. Повинні бути передбачені заходи з недопущення знищення та пошкодження робочих документів, а також з попередження несанкціонованого доступу.

Для забезпечення конфіденційності інформації рекомендується видавати робочі документи лише особам, які зайняті аудитом даного клієнта.

Аудиторська фірма повинна розробити процедури для забезпечення зберігання робочих документів протягом періоду, необхідного для дотримання юридичних і професійних вимог щодо зберігання документації. Практичними рекомендаціями з даного питання є наступні:

Ä документи доцільно зберігати хоча б до того часу, доки вони можуть бути корисними або доки не закінчиться термін позовної давності (оскільки робочі документи можуть бути необхідні для захисту в суді);

Ä аудиторській фірмі необхідно розробити офіційну політику стосовно зберігання робочих документів;

робочі документи можуть зберігатися на різних носіях. Аудиторські фірми можуть переносити дані з паперових на машинні носії інформації для зниження витрат, пов’язаних із зберіганням робочих документів

 

 


Читайте також:

  1. II. Класифікація видатків та кредитування бюджету.
  2. IV класифікація боргу.
  3. IV. Строки прийому заяв і документів, вступних екзаменів, конкурсного відбору та зарахування на навчання
  4. V. Класифікація і внесення поправок
  5. V. Класифікація рахунків
  6. V. Порядок прийому заяв та документів для участі у конкурсному відборі до НАУ
  7. VII. Прибирання робочих місць учнями (по завершенню роботи) і приміщення майстерні черговими.
  8. А. Структурно-функціональна класифікація нирок залежно від ступеню злиття окремих нирочок у компактний орган.
  9. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  10. Адреса аудитора.
  11. Акти первинного права: класифікація та значення для європейської інтеграції.
  12. Аналіз документів




Переглядів: 4295

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
В ході аудиту фінансової звітності аудитором застосовуються методичні прийоми документального та фактичного контролю. | Аудиторський висновок та звіт. Види аудиторських висновків

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.