Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Клініко-лабораторна задача № 4

Аналіз дуоденального вмісту.

 

Порція А В С

Кількість 10 мл 30 мл 20 мл

Кольор золотисто- бурий золотисто-

жовтий жовтий

Прозорість неповна каламутна неповна

Слиз трохи знач. кількість трохи

Лейкоцити 2-5 20-40 2-5

Епітел. кл. поодинокі багато поодинокі

Кристали поодинокі багато - поодинокі

холестерину

 

ПИТАННЯ:

1. Які показники є відхиленними від норми?

2. Дайте клінічну оцінку кожному з показників і аналіз в цілому. Для якого захворювання характерний такий аналіз?

 

 

Тема: Загальний клінічний аналіз калу

Для загальноклінічного дослідження кал збирають в чистий сухий посуд, звичайно в чашки Петрі. Загальний клінічний аналіз калу складається з макроскопічного, хімічного і мікроскопічного дослідження.

1.Макроскопічне дослідження:

 

Дослідження складається з визначення кількості, консистенції, форми, кольору, запаху калу, наявності патологічних домішок і паразитів.

Кількість калу у фізиологічних умовах варіює в значних межах і звичайно пов'язане з якістю їжі, частотою актів дефекації і фунціональною активністю травних залоз. В нормі у здорової людини випорожнення буває 1-2 рази на добу. Рідке випорожнення відбувається при закрепах, голодуванні, лихоманці. При захворюваннях, які супроводжуються поразкою кишечника (дизентерія, ентерити, коліт, неврози кишечника), частота випорожнень досягає від 3-5 до 20 разів на добу. Дуже часті випорожнення (діарея) можуть спостерігатися також при захворюваннях серця, печінки, при гіповітамінозі (пелагра) і інших станах. При вживанні легкозасвоюваної їжі (м'ясо, яйця) кількість калу зменшується, при вживанні рослинної їжі, що містить велику кількість клітковини – збільшується. Зміна кількості калу спостерігається і при деяких захворюваннях органів травлення. Збільшення кількості калу буває при патологічних процесах, що супроводжуються зниженням секреторної функції органів травлення (гастрити, панкреатит), а також при ентеритах, амілоїдозі кишечника.

 

 

Нормальний кал має ковбасоподібну форму. Ущільнення калових мас може відбуватися унаслідок надмірного всмоктування в кишечнику води, наприклад, при спазматичних формах коліту ("овечий кал"). При патологічних процесах, що супроводжуються звуженням нижніх відділів кишечника, кал набуває стрічкоподібну форму. неоформлений вигляд, з пінистою рідкою або вираженою мазевою консистенцією, кал набуває при запальних процесах в кишечнику.

 

 

Кал в звичайних умовах має коричневий кольор, залежний від присутності в ньому стеркобіліна і мезобіліфусцина. що утворюються в кишечнику з білірубіну.

 

Кольор калу може мінятися залежно від характеру прийнятої їжі: темного кольору кал набуває при вживанні продуктів з крові тварин, а також чорниці, смородини; м'ясна дієта додає калу темно-коричневий кольор, молочна – світло-коричневий, рослинна їжа, де багато хлорофіла - зеленуватий. Кольор калу може змінюватися і під впливом деяких лікарських речовин. При вживанні карболену, препаратів заліза, вісмуту – кал набуває чорного кольору; ревінь, александрійський лист додають калу жовтувато-коричневий відтінок.

 

Важливе діагностичне значення мають зміни кольору калу в патологічних умовах. Чорне як дьоготь, забарвлення калу в поєднанні з мазеподібною консистенцією свідчать про наявність в калі перетравленої крові. Це може спостерігатися при кровотечах з шлунку, дванадцятипалої кишки або з верхніх відділів тонкої кишки.

 

При запальних захворюваннях підшлункової залози з'являються рясні випорожнювання сірого кольору. Поверхня їх блискуча. При обтураційних процесах, що викликають припинення надходження жовчі в кишечник (жовчнокам'яна хвороба, рак головки підшлункової залози. гепатити), кал набуває сірувато-білого кольору. При черевному тифі кал набуває характерний вигляд "горохового супу", при холері – "рисового відвару". Кров з товстої кишки забарвлює кал в червоний кольор.

 

 

Запах калу обумовлений присутністю індолу, скатолу, фенолу і інших ароматичних речовин. При наявності в їжі білкових продуктів запах калу посилюється, при переважанні рослинних і молочних – зменшується. При посиленні гнильних процесів в кишечнику кал набуває запах сірководня: Для бродильних диспепсій характерний різкий запах випорожнювань. Різкий смердючий запах (запах падали) набуває кал при розпаді злоякісних пухлин в кишечнику. Гнильний запах калу може з'являтися при недостатності функції підшлункової залози.

 

 

В калі розрізняють домішки харчового і не харчового походження. Характер домішок може свідчити про різні патологічні процеси в травній системі. Наявність в калі неперетравлених харчових частинок наголошується при пригнобленні секреторної функції підшлункової залози і недостатності травлення в товстій кишці (хронічний панкреатит, ентерит).

До домішок не харчового походження відносять слиз, кров, гній, обривки тканин, конкременти, паразити. Слиз в значній кількості з'являється в калі при запальних процесах слизової оболонки кишечника. Ступінь змішення слизу з каловими масами має діагностичне значення. Якщо слиз перемішаний з калом, то це свідчить про те, що вона походить з тонкої кишки, або верхнього відділу товстої кишки; якщо розташовується на поверхні калових мас – з нижніх відділів товстої кишки.

Кров з'являється в калі при порушенні цілісності слизової оболонки шлунково-кишкового тракту. Наявність в калі в значній кількості перетравленої крові додає калу дьогтьоподібний вигляд (melena), що спостерігається при кровотечах з верхніх відділів шлунково-кишкового тракту (виразка шлунку і дванадцятипалої кишки, що кровоточить, ерозійний гастрит, рак шлунку, що розпадається).

Наявність незмінної крові в калі свідчить про її походження з нижніх відділів кишечника (виразковий коліт, гемороїдальні вузли, новоутворення або травми заднього проходу, що кровоточать).

 

Гній в калі виявляється при виразкових процесах в товстій кишці і звичайно його присутність поєднується з наявністю в калі крові і слизу. Гній в калі може з'являтися при неспецифічному виразковому коліті, туберкульозі, при пухлині кишечника, що розпадається, дизентерії,.

 

Обривки тканин можуть зустрічатися у випорожнюваннях при пухлинах кишечника, що розпадаються, при інвагінаціях.

 

Конкременти в калових масах за походженням можуть бути жовчними, панкреатичними або кишковими. Їх поява в калі свідчить про процеси каменеутворення в жовчній системі і в підшлунковій залозі або про функціональну недостатність кишечника.

 

В калі неозброєним оком можуть бути знайдені аскариди, волосоголов, гострики, членики свинячого, бичачого солітера, лентеця широкого.

 


Читайте також:

  1. Б. Задача
  2. Взаємне положення площин. Перша позиційна задача
  3. Взаємне положення прямої і площини. Друга позиційна задача.
  4. Вторая задача анализа на чувствительность
  5. Головна задача м/н фінансового менеджменту полягає у оцінці короткострокових і довгострокових активів і зобов’язань фірми у часовому і просторовому використанні м/н ринків.
  6. Двоїста задача
  7. Двухмерная задача Коши
  8. З праці В. Леніна «О задачах пролетариата в данной революции»
  9. Загальна задача лінійного програмування (ЗЛТ)
  10. Задача # 12 (з тих, що вона скидувала)
  11. Задача 1
  12. ЗАДАЧА 1




Переглядів: 511

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Клініко-лабораторна задача № 1 | Хімічне дослідження

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.05 сек.