Розрахунок беззбитковості при відкритті власної справи
При визначенні економічної ефективності виробничої діяльності приватних підприємницьких структур агробізнесу розглядаються наступні питання:
· Визначення маржинального доходу;
· Беззбитковий об'єм виробництва і реалізації продукції рослинництва та його визначення;
· Беззбитковий об'єм виробництва і реалізації продукції тваринництва та його визначення;
· Проектний розрахунок урожайності культур та об'ємів виробництва продукції рослинництва для отримання певного розміру прибутку;
· Проектний розрахунок продуктивності тварин та об'ємів виробництва продукції тваринництва для отримання певного розміру прибутку.
Для визначення маржинального доходу необхідно перш за все зробити розподіл витрат на постійні і змінні. До постійних витрат відносяться такі витрати, розмір яких не залежить від об'ємів виробництва (погодинна оплата праці та нарахування на неї, витрати на утримання основних засобів, витрати по управлінню і організації виробництва, страхові платежі, орендна плата та інші).
Змінні витрати визначаються як різниця між загальною сумою виробничих витрат і постійними витратами.
Маржинальний доход розраховується як різниця між ціною реалізації та змінними витратами у повній собівартості одиниці продукції за формулою:
Mg = Ц – Вз ( 18.1)
де Mg-маржинальний доход на одиницю продукції, грн.;
Ц-ціна реалізації, грн.;
Вз-витрати змінні, грн.
Для визначення беззбиткового об'єму виробництва та реалізації продукції необхідно постійні витрати поділити на маржинальний доход за формулою: