Науково-технічний потенціал національної економіки
Потужний інтелектуальний потенціал, який дістався нам у спадщину. Скорочення науковців, у тому числі найвищої кваліфікації. Необхідність збільшення обсягів фінансування науки. Тенденції впровадження вітчизняних інновацій. Джерела фінансування технологічних інновацій. Потенціал України в області сучасних технологій. Державна програма імпортозаміщення.
Експортний потенціал національної економіки
Передумови для інтеграції економіки України у світові цивілізаційні процеси. Результати ліквідації державної монополії на здійснення зовнішньоекономічних операцій і надмірної лібералізації зовнішньої торгівлі. Структура зовнішньоекономічних зв’язків України. Участь держави у міжнародному поділі праці. Експортно-імпортні операції. Науково-технічне співробітництво із зарубіжними партнерами. Торгове партнерство із розвиненими країнами ринкової економіки і країнами пострадянського простору.
Тема 5. Інституціональні чинники розвитку національної економіки
Система інституціональних чинників – інститути права, управління та власності
Регулювання відносин між суб’єктами господарського механізму. Інститути права – інститут Конституції України, закони, що регулюють відносини у всіх сферах. Інститути управління – законодавчої, законогарантійної та господарської влади. Інститути приватної і неприватної власності. Класифікація інституціональних змін. Інституціональні цілі на всіх рівнях національної економіки.
Власність в національній економіці ринкового типу
Домінування приватної форми власності в умовах ефективної ринкової економіки. Реалізація власних інтересів суб’єктів ринку. Співвідношення різних форм власності. Створення умов для конкуренції. Приватизація в країнах Східної Європи та бувшого Радянського Союзу. Приватизація землі. Трансформування планової економіки в напрямку роздержавлення власності.
Вітчизняний досвід проведення приватизаційних процесів
Цілі приватизації в країнах з перехідною економікою та в Україні. Ступінь вирішення проблем власності у нашій державі. Ефективність приватизаційних процесів. Акціонування підприємств. Створення дієвої системи приватної власності.