Роботу насоса характерізують наступні основні параметри: подача, напір, тиск, потужність, коефіцієнт корисної дії (ККД), частота обертання (кутова швидкість), геометрична висота всмоктування (підпір) і вакуумметрична висота всмоктування (ГОСТ 1739-72 Насоси. Терміни та визначення).
Подачею насоса називається кількість рідини, що подається насосом в одиницю часу з напірного патрубка в трубопровід. Подача насоса може вимірюватися або в одиницях об'єму, або в единицях маси. Масова подача G, кг / с, кг / год - відношення маси подаваємої рідини до часу. Об'ємна подача Q, м3 / с, м3 / ч, л / хв-відношення обєму рідини, що подається до часу. Масова подача пов'язана з об'ємною рівністю
(1.1)
Тут ρ- щільність рідини, кг/м3.
Напором насоса (за фізичним змістом) називається приріст механічної енергії, що отримується одиницею маси (1 кг) рідини, що проходить через насос. Напор насоса характеризується різницею механічної енергії одиниці маси рідини на виході з насоса (нагнітальний патрубок) і на вході в нього (всмоктуючий патрубок) і визначається залежністю Н = Ен-Ев.
Теоретичний натиск - це та енергія, яка повідомляється одиниці маси рідини в робочих елементах насоса, витрачається одиницею маси рідини на подолання гідравлічних опорів в насосі (мережі) за одиницю часу.
Потужність - енергія, передана потоку рідини в насосі за одиницю часу.