Основні поняття, визначення і параметри насосів та мережі
Гідравлічними машинами називають такі машини, в яких відбувається силова взаємодія робочих органів з потоком середовища і їй повідомляється (або отримують від неї) механічна енергія. До гідравлічних машин відносяться насоси і вентилятори, гідравлічні передачі і гідравлічні двигуни.
Гідравлічні машини обслуговують суднові головні і допоміжні енергетичні установки (ЕУ), загальносуднові і спеціальні системи.
Насоси- машини для створення потоку рідкого середовища. У такій машині в процесі силової взаємодії її робочих органів (лопаток, поршня, шестерень, гвинтів і т. д.) з потоком рідини здійснюється перетворення механічної енергії приводного двигуна в механічну енергію рідини. Таким чином, рідина в насосі отримує енергію, завдяки якій вона переміщається по трубопроводам системи до споживачів.
Вентилятори - машини для подачі повітря або іншого газу з підвищенням його тиску на виході з машини не більше ніж в 1,15 рази. Через незначного підвищення щільності газу, наприклад до 7% (оскільки тиск газу в вентиляторах не підвищується більш ніж на 10-15% в порівнянні з початковим тиском), стискаємість середовища при розрахунку вентиляторів, так само як і при розрахунках насосів, не враховують. Тому вентилятори разом з насосами розглядають в групі гідравлічних машин.
Гідравлічна передача (гидропередача) - основа гідропрівода - складається з насоса, гідродвигуна і обслуговуючої їх апаратури. В гідропередачі відбувається безперервне подвійне перетворення енергії: в насосі рідина отримує енергію, а потім, вступивши до гідродвигуна, рідина віддає отриману енергію, забезпечуючи тим самим передачу енергії з ведучого вала на ведений вал. Гідропередачі передають енергію на відстань за допомогою робочої рідини.
Гідравлічний двигун (гідродвигун) - машина для перетворення енергії протікаючої через неї рідини в енергію руху вихідного робочого органу.
На суднах знаходять застосування всі з перерахованих гідравлічних машин. Найбільш же широко використовуються насоси.