Характерні розміри робочих коліс і їх співвідношення
Відношення діаметрів вихідних і вхідних кромок робочих лопаток ,яке ще інколи називають модулем колеса.
Для насосів зазвичай m = 1,2÷3,5. Зі збільшенням цього відношення зростає доля підвищення статичного напору Нств переноснім русі (u22 – u21), яку визвано дією відцентрових сил. А так, як гідравлічні втрати в основному залежать від відносної швидкості w1 і w2, то очевидно, що більшим значенням m відповідають менші гідравлічні втрати в колесі насосу.
З іншої сторони, зі збільшенням m зростає доля втрат на дискове тертя, відчувається також вплив змінення ширини лопаток, форми її профілю та інші фактори, які важко піддаються контролю і розрахунку. Одначе, загальні втрати будуть мінімальними при деякім оптимальнім значенні mопт. Для насосів mопт близько двох, для вентиляторів mопт= 1,25÷1,4.
Відносна висота робочих лопаток на вході колеса – b*1 = b1 /D1. Із рівняння нерозривності у перетині вхідної воронки з розміром D0, швидкість рідини в якій с0 і перед власне лопатками колеса насосу, де розмір – D1, а швидкість – с1, витікає:
(2.1)
Оскільки с0 ≈ с1 і Dо ≈ D1, то витікає, що для насосів b1 = D0/4 ~ D1/4, або b1 = 0,25.D1; у вентиляторів це відношення дещо інше - b1/D1=0,25÷0,5. Збільшення величини b1 призводить до зменшення відносної швидкості в колесі і збільшенню ККД.
Відношення висот лопаток –висоти лопаті на вході до її висоти на виході b1:b2. Зазвичай виготовлюють колеса конічного перетину для забезпечення відношення b1:b2 = D2:D1 = 1/m, при якому радіальна проекція абсолютної швидкості перед лопатками і за ними майже однакова - с1r = c2r. Спрощення конструкцій вентиляторів часто призводить до однакової ширини лопаток.