Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Структура персоналу підприємства

 

Персонал будь-якого виробничо-господарського підприємства є складною структурою, тобто сукупністю виокремлених за різними критеріями взаємопов’язаних структур: організаційної, функціональної, професійно-кваліфікаційної, рольової, соціальної.

Структурою персоналу називають співвідношення чисельності різних категорій працівників, наприклад, керівників і рядових виконавців; робітників, зайнятих ручною та механізованою працею тощо.

Структуру персоналу неможливо стандартизувати, адже вона складається щоразу індивідуально під впливом багатьох чинників. Адміністрація кожного підприємства повинна постійно аналізувати структуру персоналу та оптимізувати її з урахуванням динамічних зовнішніх і внутрішніх змін.

На великих підприємствах структура персоналу може бути дуже складною за кількістю різних професій, посад, рівнів кваліфікації тощо. А це значно ускладнює систему та процеси управління такими трудовими колективами.

Загальна організаційна структура персоналу відображає співвідношення між основними його групами – виробничим (працівники виробничих та забезпечувальних підрозділів) і управлінським (лінійні, функціональні керівники, працівники апарату управління) персоналом.

Характеристика організаційної структури персоналу буде неповною, якщо вона не відображає структури зайнятості в системі управління підприємством: її ланках та рівнях.

Ланка управління (менеджменту) – це реальне первинне організаційне утворення керуючої системи. Нею можуть бути структурний підрозділ, окремий виконавець на певному рівні менеджменту. Рівень менеджменту – горизонтальне просторове розташування сукупності його рівнозначних ланок (органів), у ролі яких постають особа або група осіб, які координують діяльність ланок управління даного рівня.

Функціональна структура персоналу відображає його поділ за виконуваними функціями. Основною характеристикою цієї структури персоналу є його поділ на працівників, які виконують виробничі функції, і працівників, що виконують управлінські функції.

Професійно-кваліфікаційна структура персоналу характеризує поділ працівників за професіями і кваліфікацією. Так, рід трудової діяльності людини, яка оволоділа комплексом спеціальних теоретичних знань і практичних навиків у процесі спеціальної підготовки та досвіду роботи, називають професією. У межах кожної професії внаслідок поділу праці виділяють спеціальності – здатність працівника до певного виду діяльності внаслідок набуття певних знань і практичних навичок.

Кваліфікація – це рівень професійної готовності працівника до певного виду роботи.

Рольова структура персоналу відображає властиві окремим працівникам творчі, комунікативні і поведінкові ролі. Рольова складова особистості є її вадливою характеристикою, адже функціонування людини на роботі, у побуті, сім’ї, широкому соціальному середовищі є виконанням певних ролей, декларованих або прихованих, визнаних або не визнаних середовищем. Для визначення рольової структури колективу придатні розроблені соціонікою соціальні цінності, характерні риси і якості соціотипів, основними з яких є „винахідник”, „аналітик”, „лірик”, „критик”, „ентузіаст”, „посередник”, „наставник” тощо.

Соціальна структура персоналу є сукупністю соціальних груп, класифікованих за статтю, віком, національним, соціальним і сімейним станами, рівнем освіти. Керівникам усіх рівнів бажано мати соціальний паспорт колективу, який відображає його соціальну структуру.

 


Читайте також:

  1. B. Тип, структура, зміст уроку і методика його проведення.
  2. I 9. Структура речевого дефекта у детей,
  3. II. СТРУКТУРА ТА ОБСЯГ КУРСОВОЇ РОБОТИ
  4. III етап. Аналіз факторів, що визначають цінову політику підприємства.
  5. III. Географічна структура світового ринку позичкового капіталу
  6. III. Ризики виробничого травмування та професійних захворювань механізаторів, допоміжного персоналу та сторонніх осіб при експлуатації сільськогосподарської техніки
  7. ISO 15504. Призначення і структура стандарту
  8. ISO 15504.Структура еталонної моделі
  9. IV група- показники надійності підприємства
  10. IV. Оцінка привабливості стратегічних зон господарювання підприємства на ринку.
  11. IY.3. Общество и его структура.
  12. IІI розділ. Аналіз стану маркетингового середовища підприємства




Переглядів: 5925

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Персонал і кадри: сучасне трактування | Класифікація персоналу підприємства

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.