Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема 13. Утвердження конституційної монархії в Англії та її еволюція у ХVIIІ - ХІХ ст.

 

Мета заняття: освітня – визначити головні причини переходу від феодального ладу до буржуазного; виховна - виховувати почуття поваги до народів, що були першопрохідцями на шляху історичного прогресу; розвиваюча - виробляти вміння аналізу історичних подій на прикладі головних подій англійської революції ХVII ст., що поклали початок сучасному державному устрою Великобританії.

 

П л а н

1. Головні риси буржуазного суспільства і періодизація його історії.

2. Передумови буржуазної революції в Англії.

3. Загальна характеристика головних етапів Англійської буржуазної революції ХVII ст. Революційне законодавство.

4. Утворення англійської конституційної монархії.

 

ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ: йомени, джентрі, конституційна монархія, пресвітеріани, індепенденти, левелери, протекторат, торі, віги.

1. Епоха нового часу - це період становлення сучасного державно-правового укладу, що заснований на політичній демократії, правовій свободі та громадянській рівності. Створюється нова система суспільних відносин, взаємопов’язаних з капіталістичною економікою. Відбувається формування громадянського суспільства. Виділяються основні етапи розвитку буржуазного (капіталістичного) суспільства: етап промислового (домонополістичного) капіталізму, який продовжувався до 70-х р.р. ХІХ ст., та етап монополістичного капіталізму, або імперіалізму, який почався у 70-ті р.р. ХІХ ст. і триває до теперішнього часу (під час висвітлення цього моменту слід мати на увазі, що поняття «капіталізм» та «соціалізм», за визначенням багатьох вчених, на сучасному етапі вельми умовні і не можуть бути єдиним критерієм періодизації суспільства).

Подолання старих порядків стало можливим завдяки політичним революціям – англійській, французькій, американській.

В епоху нового часу державний лад перестав бути вирішальним елементом в державно-правовому укладі. Форма реалізації влади стала більше залежати від політичного режиму. Характерним явищем правової історії нового часу стала кодифікація права. Кодифікація стала головним шляхом реалізації державної політики, реформ та оновлень правової системи.

2. Передумови для буржуазної революції складаються в Англії в першій третині 17 ст., за часів правління Стюартів. Широкі маси були незадоволені високими податками, гальмуванням розвитку власної промисловості, дуже обмеженим виборчим правом, високим рівнем корупції.

Сільська община тут майже розклалася, але вже сформувався клас наймитів, чому сприяв активний розвиток мануфактурного виробництва, який організувався за зразком капіталістичних підприємств. Певну роль зіграла й поява нових дворян (джентрі) - прошарок дворянського стану, який отримував засоби для існування не за рахунок феодальної ренти, а за рахунок заняття торгівлею та мануфактурним виробництвом, куди вкладалися їх капітал. Англійський абсолютизм втратив підтримку буржуазії та нового дворянства, що призвело до конфлікту між королем та парламентом.

Ідейним знаменом революції був пуританізм. В ході революції виділяють декілька періодів в залежності від методів діяльності: мирний (1640-42), громадянська війна між королем та прибічниками парламенту (1642-47), поглиблення революції (1647-49), період республіки (1649-53).

3. В революції сформувалися три течії: пресвітеріани (поміркована верхівка джентрі та великої буржуазії, що бажали компромісу з королем), індепенденти ( середня та дрібна буржуазія, заможне селянство, що прагнуло встановити республіку), левеллери (дрібнобуржуазні верства міста, що бажали демократичної республіки).

На початку революції індепенденти виступали в союзі з пресвітеріанами, але потім, спираючись на підтримку левеллерів, добилися суду над королем Карлом І та його страти. З 1649 Англію було проголошено республікою. На чолі республіки стояв лідер індепендентів О.Кромвель. У 1653 р. парламент було розігнано, і на зміну республіці прийшов протекторат О.Кромвеля. Протекторат був режимом особової диктатури Кромвеля, перехідною ланкою від республіки до монархії. Протекторат Кромвеля фактично був завершенням революції, оскільки знаменував встановлення режиму військової диктатури. Кожний з етапів революції супроводжувався змінами форми правління та державного апарату. Також відбувалося формування головних законодавчих актів революційної Англії: «Велика ремонстрація» (1641 р.), «Народна угода» (1647 р.) та «Знаряддя управління» (конституція періоду протекторату).

4. Після смерті Кромвеля в 1660 р. в Англії було реставровано монархію. Але головними наслідками революції було прийняття трьох визначальних документів. „Хабеас корпус акт” 1679 р. закріплював права заарештованих на забезпечував швидкий розгляд його справи. „Білль про права” 1689 р. знаменував утвердження конституційної монархії, закріплюючи верховенство парламенту в галузі законодавства. Закон про престолоспадкування 1701 р. підтверджував обмеження королівської влади на користь парламенту та встановлював принцип контрасігнатури.


Читайте також:

  1. Аграрна еволюція українських земель у др. пол. ХVІІ - ХVІІІст.
  2. Антимонархічна революція 1952 р. в Єгипті.
  3. Б. Громадсько-політичний рух 60-90 рр. ХІХ ст. інтелігенції Росії та України, в центрі уваги яких був народ, селянська община та соціальна революція.
  4. Види грошових систем і їх еволюція
  5. Види грошових систем та їх еволюція
  6. Види грошових систем та їх еволюція
  7. Визвольна революція українського народу сер. 17 століття. Воєнні дії 1648-1649 р.р.
  8. Виникнення і еволюція ісламу.
  9. Виникнення класичної політичної економії в Англії. В Петті.
  10. Виникнення та еволюція економічної думки
  11. Ганглії автономної нервової системи
  12. Генезис та еволюція ринкового господарства




Переглядів: 1364

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 12. Середньовічна держава і право Росії. | Тема 14. Еволюція державно-політичного ладу Франції у ХVIIІ - ХІХ ст.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.