Метою виконання другого завдання є набуття практичних навичок розрахунку чистої теперішньої вартості та впливу на цей показник ряду чинників. Чиста теперішня вартість (ЧТВ) є найважливішим показником обґрунтування доцільності інвестицій у проект та являє собою сумарну величину дисконтованих грошових потоків за весь термін реалізації проекту.
Якщо ЧТВ позитивна, то проект можна рекомендувати для фінансування. Якщо ЧТВ = 0, то надходжень від проекту вистачить лише для відновлення вкладеного капіталу. Якщо ЧТВ < 0 - проект не приймається.
Загальний грошовий потік, що застосовується для розрахунку ЧТВ, - це фактичні чисті грошові кошти, що надходять на підприємство, або витрачаються ним протягом певного періоду (року) в результаті реалізації проекту. Загальний грошовий потік за рік (ГПзаг) визначається залежністю:
(1)
де Пчист - чистий прибуток;
А - амортизаційні відрахування;
DОЗ - зміна потреби в оборотних засобах.
В останній рік функціонування проекту до величини грошового потоку включають залишкову вартість обладнання. В перші роки освоєння капітальних вкладень грошовий потік є від’ємним і визначається величиною вкладених коштів.
Чистий прибуток визначається через обсяги виробництва продукції, витрати виробництва та податок на прибуток. Амортизаційні відрахування встановлюються за стандартними методиками.
Зміна потреби в оборотних засобах - це різниця між потребою в попередньому році і потребою в поточному році. У перші роки введення потужностей в дію ця величина може приймати від’ємне значення і зменшувати загальний грошовий потік.
Розрахунок чистої теперішньої вартості та впливу факторів на її величину доцільно здійснювати в табличній формі (табл.2).