Яка сума буде накопичена вкладником через три роки, якщо первинний внесок складає 500 тис. грн., відсотки нараховуються щорічно по ставці 10%.
Задача № 2.2
Визначити майбутню вартість адміністративних будівель відповідно до вихідних даних за варіантами (додаток Б - табл. Б.1).
Задача № 2.3
Визначити майбутню вартість внеску відповідно до вихідних даних за варіантами (додаток Б - табл. Б.1).
Методичні вказівки до розв’язання задач № 2.1, № 2.2, № 2.3
Майбутня вартість одиниці (складний відсоток, накопичена сума грошової одиниці).
Символ функції – FV.
Розрахунки майбутньої вартості здійснюються за формулою:
FV = РV (1 + r)n, (2.1)
де FV - майбутня вартість (величина накопичення);
РV - первинний внесок (поточна вартість);
r - процентна ставка (ставка дисконту);
п - число періодів нарахування процентів.
Множник (1 + r)n називають фактором майбутньої вартості або фактором накопичення. Дана функція дозволяє визначити майбутню вартість суми, яку має інвестор сьогодні, виходячи із ставки процента, терміну накопичення та періодичності нарахування процентів, що передбачаються.
Таким чином, використання даної функції передбачає нарахування процентів не тільки на суму первинного внеску, але і на суму процентів, які накопичуються наприкінці кожного періоду. Це можливо тільки за умов реінвестування нарахованих процентів, що збільшує суму основного капіталу.
За умов більш короткого періоду накопичення (місяць, квартал, тиждень і т.д.) процентну ставку та число періодів нарахування процентів у формулі (2.1) необхідно відкоригувати:
FV = РV (1 + r/k)n*k, (2.2)
де k – кількість нарахувань відсотків на рік.
Так, наприклад, якщо передбачається нарахування процентів щомісячно, базова формула (2.1) трансформується у такий вигляд:
FV = РV (1 + r/12)n*12 , (2.3)
Для щоквартального нарахування процентів формула майбутньої вартості має вигляд: