Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Моделювання аудиторського ризику

Проведення аудиту завжди супроводжується певним ризиком. Аудитор повинен чітко розуміти, у чому полягає аудиторський ризик, його суть, складові, як його визначити і його максимально допустимий рівень. Це дуже важлива проблема, оскільки від розв'язання її залежить: згода аудитора на проведення перевірки фінансової звітності або відмова від неї; складання плану перевірки фінансової звітності та визначення її строків; вибір напрямів, підходів, методів і прийомів аудиторської перевірки.

Ризик аудиту, або загальний ризик, полягає у тому, що аудитор може висловити неадекватну думку у випадках, коли в документах бухгалтерської звітності існують суттєві перекручення, інакше кажучи, за неправильно підготовленою звітністю буде зроблено аудиторський висновок без зауважень.

Ризик аудиту має такі три складові: властивий ризик; ризик, пов'язаний з невідповідністю функціонування системи внутрішнього контролю; ризик невиявлення помилок та перекручень.

Властивий ризик (ВР) – чутливість тверджень щодо класу операцій, залишку на рахунках або розкриття інформації до викривлення, яке може бути суттєвим окремо або в сукупності з іншими викривленнями, не враховуючи будь-які відповідні заходи контролю.

Ризик контролю (РК) – ризик того, що потенційне викривлення у твердженні стосовно класу операцій, залишку на рахунку або розкриття інформації, яке може бути суттєвим окремо або в сукупності з іншими викривленнями, не буде попереджено або своєчасно виправлено за допомогою внутрішнього контролю суб’єкта господарювання.

Ризик невиявлення (РН) - ризик того, що процедури, виконані аудитором для зменшення аудиторського ризику до прийнятно низького рівня, не дадуть змоги виявити викривлення, що існує, та яке може бути суттєвим окремо або в сукупності з іншим викривленнями.

Ризик невиявлення безпосередньо пов'язаний з проведенням незалежних процедур перевірки. Зроблена аудитором оцінка внутрішнього контролю й внутрішнього ризику впливає на характер, строки й обсяг аудиторських процедур, які виконуються аудитором з метою зменшення ймовірності невиявлення помилок і перекручень. Певний ризик невиявлення помилок існує завжди, навіть коли аудитор перевірить 100% залишків за рахунками або всі види операцій, тому що більша частина аудиторських доказів має скоріше аргументаційний, ніж підсумковий характер. Існує взаємозв'язок між ризиком невиявлення помилок та властивим ризиком і ризиком невідповідності системи внутрішнього контролю. За будь-яких обставин, незважаючи на розміри властивого ризику і ризику невідповідності системи внутрішнього контролю, аудитору слід виконати незалежні процедури згідно з програмою.

Прийнятний аудиторський ризик - це суб'єктивно встановлений рівень ризику, котрий готовий взяти на себе аудитор. Полягає він у тому, що у фінансовій звітності будуть виявлені похибки після завершення аудиту і подання аудиторського висновку без застереження. Якщо аудитор установлює для себе менший рівень аудиторського ризику, то це означає, що він прагне до більшої впевненості у тому, що фінансова звітність не має істотних погрішностей. Нульовий ризик означав би повну впевненість у цьому, а 100-відсотковий ризик - повну невпевненість. Ступінь ризику може коливатися у діапазоні між нулем і одиницею (від 0 до 100%), але не може дорівнювати ні 0, ні 1. Згідно МСА аудит дає високий, але не абсолютний рівень впевненості внаслідок існування об’єктивних допущень. Повна гарантія (нульовий ризик) точності фінансової звітності економічно не доцільна, бо для цього аудитору необхідно не вибірковим, а суцільним способом перевірити всю документацію, а також у разі потреби залучити до проведення аудиту технологів, маркетологів та інших фахівців. Такий аудит буде довготривалим, не оперативним, дорого коштуватиме для клієнта та не завжди сприятиме удосконаленню його діяльності.

Вибираючи методику визначення аудиторського ризику і його допустиму величину, необхідно враховувати конкретні умови перевірки, її термін, характер діяльності клієнта, компетентність і кваліфікацію аудитора, його попередній досвід аудиторських перевірок і багато інших факторів.

Загальний аудиторський ризик (ЗАР) обчислюється таким чином:

ЗАР = ВР * РК * РН, (2)

де ВР – властивий ризик;

РК – ризик контролю;

РН – ризик не виявлення.

Величина загального аудиторського ризику визначається заздалегідь і встановлюється у діапазоні:

Min Max
0,01 0,05

 

Таблиця 7 – Значення прийнятного аудиторського ризику за варіантами

Показник Варіант 1 Варіант 2 Варіант 3 Варіант 4 Варіант 5
Значення прийнятного аудиторського ризику (від 0,01 до 0,05) 0,020 0,025 0,030 0,035 0,040

 

Властивий ризик і ризик контролю не залежать від аудитора і визначаються ним суб’єктивно на підставі проведеного ним тестування. Підставою для оцінки аудитором рівня внутрішнього ризику і ризику при здійсненні контролю є інформація про клієнта та його бізнес. Значна частина такої інформації має загальний характер і залежить від особливостей діяльності підприємства, галузі промисловості, в якій воно працює, законодавчих та нормативних документів, які стосуються галузі промисловості, а також особливостей фінансової діяльності підприємства і зв'язку між даними фінансового й оперативного характеру. Аудитор повинен також розуміти структуру контролю на підприємстві, що необхідно для правильної оцінки ризику при проведенні контролю та складанні плану проведення перевірки.

Внутрішній ризик системи обліку знаходиться в межах від 0,5 до 1 (50-100%), а ризик системи внутрішнього контролю – від 0 до 1 (0-100%).

В розрахунково-графічній роботі необхідно розрахувати ризик невиявлення. Для цього на підставі наведених нижче тестів оцінюються внутрішній ризик системи обліку і ризик системи внутрішнього контролю. Прийнятний рівень загального аудиторського ризику приймається згідно завдання. Ризик невиявлення є розрахунковою величиною.

Властивий ризик розраховується виходячи з даних табл. 8 за формулою:

ВР = (3)

r = {0…1}; v = {1…10}

n – кількість факторів властивого ризику, що досліджуються;

i – порядковий номер фактору;

– ранг і-того фактору;

– величина ризику, що є зв’язаним з і-тим фактором.

 

Числові значення графи (3) табл. 10 та табл. 11 у діапазоні від 0.1 до 1.0 означають значущість впливу даного фактору на діяльність підприємства, тобто 0.1 – вплив фактору незначний, 1.0 – вплив фактору катастрофічний.

Числові значення графи (4) табл. 10 та табл. 11 у діапазоні від 1 до 10 означають ймовірність настання впливу даного фактору, тобто 1 означає низьку ймовірність настання, 10 – велику ймовірність настання. Імовірність настання деяких факторів (графа 4) заповнюється студентом самостійно за вибраним варіантом.

 

 

Таблиця 9 – Вихідні дані для розрахунку властивого ризику і ризику контролю

1 варіант 1. Підприємство працює в умовах жорсткої конкуренції 2. У минулому році відбулось впровадження нової концептуальної основи 3. Підприємство іноді здійснює операції з пов’язаними сторонами 4. Резерв сумнівних боргів перевищує в 2 рази поріг суттєвості 5. У першому кварталі відбулась зміна ключового персоналу 6. У звітному році виданий наказ про затвердження нової облікової політики 7. Впроваджена ефективна система оцінки ризиків 8. Мають місце класи операцій, які є значними для фінансової звітності 9. Проводиться періодична перевірка точності арифметичних даних 10. Впроваджена ефективна служба внутрішнього аудиту
2 варіант 1. Підприємство майже не має конкурентів у своїй галузі 2. Не відбувалось впровадження нової концептуальної основи 3. Підприємство не здійснює операції з пов’язаними сторонами 4. Незначна сума резерву сумнівних боргів 5. Не відбувалось зміни ключового персоналу 6. Не відбувалось зміни облікової політики 7. Відсутня система оцінки ризиків 8. Відсутні класи операцій, які є значними для фінансової звітності 9. Не проводиться перевірка точності арифметичних даних 10. Відсутня служба внутрішнього аудиту
3 варіант 1. Підприємство є монополістом у своїй галузі 2. У минулому році відбулось впровадження нової концептуальної основи 3. Підприємство регулярно здійснює операції з пов’язаними сторонами 4. Підприємство не має резерву сумнівних боргів 5. У другому кварталі відбулась зміна ключового персоналу 6. Відбувались деякі зміни у обліковій політиці 7. Впроваджена ефективна система оцінки ризиків 8. Є класи операцій, які є значними для фінансової звітності 9. Проводиться періодична перевірка точності арифметичних даних 10. Впроваджена ефективна служба внутрішнього аудиту
  4 варіант 1. Підприємство працює в умовах жорсткої конкуренції 2. Не відбувалось впровадження нової концептуальної основи 3. Підприємство іноді здійснює операції з пов’язаними сторонами 4. Резерв сумнівних боргів перевищує в 2 рази поріг суттєвості 5. Не відбувалось зміни ключового персоналу 6. У звітному році виданий наказ про затвердження нової облікової політики 7. Відсутня система оцінки ризиків 8. Відсутні класи операцій, які є значними для фінансової звітності 9. Не проводиться перевірка точності арифметичних даних 10. Відсутня служба внутрішнього аудиту    
Продовження табл. 9  
  5 варіант 1. Підприємство майже не має конкурентів у своїй галузі 2. У минулому році відбулось впровадження нової концептуальної основи 3. Підприємство не здійснює операції з пов’язаними сторонами 4. Підприємство не має резерву сумнівних боргів 5. У першому кварталі відбулась зміна ключового персоналу 6. Не відбувалось зміни облікової політики 7. Впроваджена ефективна система оцінки ризиків 8. Є класи операцій, які є значними для фінансової звітності 9. Проводиться періодична перевірка точності арифметичних даних 10. Впроваджена ефективна служба внутрішнього аудиту

 

Таблиця 10 – Фактори властивого ризику, їх оцінювання і ранжування

№ п/п Зміст фактора властивого ризику
Зовнішні фактори
Робота в економічно нестабільних регіонах, наприклад, в країнах зі значною девальвацією валюти або високою інфляцією 0,5
Діяльність, чутлива до впливу нестійкого ринку або наявність жорстокої конкуренції 0,3  
Зміни в галузі клієнта 0,7
Обмеження в доступі капіталу та позик 0,8
Регуляторні фактори
Складне законодавство 0,8
Вивчення діяльності суб’єкта або фінансових результатів регулюючими або державними органами 0,7
Жорсткі екологічні вимоги, що впливають на діяльність суб’єкта 0,9
Впровадження нової концептуальної основи бухгалтерського обліку та фінансової звітності в галузі або державі 0,9  
Характер діяльності суб’єкта
Зміни в ланцюзі постачань 0,7
Використання позабалансового фінансування, компаній спеціального призначення та інших складних методів фінансування 0,6
Значні операції з пов’язаними сторонами 0,9  
Слабкі сторони внутрішнього контролю, особливо ті, на які керівництво відреагувало ніяким чином 0,9

 

Продовження табл. 10

Значні суми нестандартних або несистематичних операцій, включаючи групові операції та операції з великим доходом на кінець періоду 0,5
Операції відображені на основі намірів керівництва суб’єкта, наприклад рефінансування боргів, активи, підготовлювані до продажу, і класифікація торгових цінних паперів 0,6
Події та операції, що включають значні невизначеності щодо оцінки, включаючи розрахункові оцінки 0,3
Тривалі судові розгляди і умовні зобов’язання, наприклад гарантійні зобов’язання по товарах, фінансові гарантії та екологічні зобов’язання 0,9
Наявність великої кількості товарно-матеріальних запасів 0,4
Широка географічна поширеність і галузева сегментація 0,4
Велика частка сумнівних заборгованостей 0,8  
Фактори, пов’язані з цілями і стратегією суб’єкта
Припущення про безперервність діяльності та ліквідності, включаючи втрату важливих замовників 0,7
Розробка і пропозиція нових продуктів або послуг, впровадження нових напрямків бізнесу 0,7
Географічне розширення 0,5
Зміни в суб’єкті, такі як великі придбання та реорганізація або інші незвичайні події 0,7
Неузгодженість між ІТ стратегією суб’єкта і його бізнес стратегією 0,6
Зміни в середовищі інформаційних технологій 0,6
Значні і численні придбання або відчуження 0,5
Зміни в ключовому персоналі, включаючи ключових виконавчих директорів 0,7  
Складні об’єднання і спільні підприємства 0,8
Фінансові результати суб’єкта
Значні відхилення результатів діяльності суб’єкта від результатів аналогічних підприємств 0,5
Значні відхилення результатів діяльності суб’єкта від фінансових планів (бюджетів) 0,8
Облікова політика, бухгалтерський облік та фінансова звітність
Встановлення нових значних ІТ систем, пов’язаних з фінансовою звітністю 0,8
Минулі викривлення, історія помилок або значні суми коригувань на кінець періоду 0,7
Застосування нових бухгалтерських правил 0,8
Значні зміни в обліковий політиці суб’єкта 0,8  

 

Продовження табл. 10

Недостатня кількість персоналу з належними навичками бухгалтерського обліку і в підготовці фінансової звітності 0,7
Наявність сертифікованого головного бухгалтера 0,8
Затвердження переліку осіб, які мають право підпису 0,5
Регулярне підвищення кваліфікації головного бухгалтер та інших працівників бухгалтерії 0,7
Відсутність посадових інструкції працівників бухгалтерії 0,8
Відсутність графіку документообігу 0,6
Притягнення до адміністративної та матеріальної відповідальності працівників бухгалтерії 0,8
Накладені штрафні санкції за результатами останньої податкової перевірки 0,8
Пред’явлення претензій з боку постачальників та покупців 0,5
Використання послуг консалтингових кампаній в сфері обліку і оподаткування 0,6
Нарахована заробітна плата головного бухгалтера знаходиться в межах 2-4 прожиткових мінімумів 0,5

 

Ризик контролю розраховується за аналогічною формулою виходячи з даних табл. 11.

 

Таблиця 11 – Фактори ризику контролю, їх оцінювання і ранжування

№ п/п Зміст фактора ризику контролю
Середовище контролю
Інформування та впровадження чесності та етичних цінностей (зниження стимулів і спокус, які можуть підштовхнути персонал участі у шахрайських, незаконних та неетичних діях. Ознайомлення персоналу з етичним кодексом 0,8
Недостатня професійна компетентність працівників, для виконання їх завдань 0,8
Відсутність контролю зі сторін, наділених найвищими керівними повноваженнями 0,7
Відсутність філософії і стилю керівництва суб’єкта (підхід керівництва суб’єкта до визначення і моніторингу бізнес ризиків, ставлення і дії керівництва суб’єкта до фінансової звітності (консервативний або прогресивний вибір з доступних альтернатив) 0,9

 

Продовження табл. 11

Відсутність чіткої організаційної структури (розгляд основних сфер повноважень та відповідальності, а також відповідних звітів) 0,9
Відсутність системи делегування повноважень і зобов’язань по діяльності, встановлення відносин по звітності та ієрархія санкціонування, а також політика щодо відповідної бізнес-практики, знання і досвіду ключового персоналу 0,7
Недосконала політика і практика щодо людських ресурсів: набір персоналу, орієнтування, навчання, оцінка, консультації, підвищення в посаді, компетенції та коригувальні дії 0,6
Відсутність процесу оцінки ризиків суб’єктом господарювання 0,9  
Інформаційна система, включаючи пов’язані бізнес процеси, пов’язані з фінансовою звітністю, і процес повідомлень
Мають місце класи операцій в діяльності суб’єкта господарювання, які є значними для фінансової звітності 0,9  
Процедури в рамках як системи інформаційних технологій, так і ручних систем для ініціалізації, запису, обробки, коригування цих операцій, у разі потреби перенесення цих операцій до головної бухгалтерської книги і відображення у фінансовій звітності 0,5
Відсутність системи виправлення неправильної інформації і те, як інформація переноситься до головної бухгалтерської книги. 0,7
Реєстрація інформаційною системою подій та умов, які не є операціями, але при цьому є значним для фінансової звітності 0,3
Відсутній процес формування фінансової звітності, який використовується для фінансової звітності (включаючи значні облікові оцінки та їх розкриття) 0,8
Відсутні заходи контролю за журнальними записами, включаючи нестандартні журнальні записи, які реєструють разові, незвичайні операції або коригування 0,5
Відсутній обмін інформацією між управлінським персоналом і тими, кого наділено найвищими повноваженнями 0,7
Відсутній зовнішній обмін інформацією 0,8
Заходи контролю
Відсутність перевірки і затвердження проведених звірок 0,5
Відсутність перевірки арифметичної точності даних 0,8  
Відсутній контроль над прикладними програмами і середовищем комп’ютерних інформаційних систем 0,8
Відсутня перевірка аналітичних рахунків і оборотних відомостей 0,7
Відсутній контроль над документами та їх затвердження 0,8
Відсутнє порівняння внутрішньої інформації з даними, отриманими із зовнішніх джерел 0,8
Відсутнє проведення інвентаризації 0,8
Відсутність обмеження доступу осіб до активів та запасів 0,7

 

Продовження табл. 11

Відсутність порівняння та аналізу результативних показників фінансово-господарської діяльності з витратами, передбаченими кошторисами 0,9
Моніторинг контролю
Відсутній моніторинг заходів контролю за фінансовою звітністю 0,7
Відсутні заходи з ініціювання виправлення недоліків 0,3
Відсутні Засоби контролю цілісності інформації, пов’язані з надійністю програмного забезпечення 0,9
Низький характер відповідальності підрозділу внутрішнього аудиту 0,8  
Низький характер відповідальності системи управління ризиками на підприємстві 0,8

 

Розраховані значення властивого ризику та ризику контролю, дають аудитору право розрахувати ризик невиявлення (РН) таким чином:

 

РН = (4)

 

Наступним кроком слід розрахувати мінімальний і максимальний рівень ризику невиявлення з урахуванням отриманих оцінок внутрішнього ризику і ризику контролю. Розрахунки повинні бути наведені в розрахунково-графічній роботі, а їх результати оформлені у вигляді табл. 12.

Таблиця 12 – Оцінка аудиторських ризиків

  ЗАР ВР РК РН
ПАРмін 0,01 0,75 0,64 0,0217
ПАР 0,045 0,75 0,64 0,0977
ПАР макс 0,05 0,75 0,64 0,1085

 

За результатами розрахунків аудиторського ризику побудувати лінійну модель ризику невиявлення виходячи із загального аудиторського ризику (РН=k´ЗАР´100). За результатами моделювання зробити висновки.

 


Читайте також:

  1. D моделювання ландшафтних комплексів
  2. D – моделювання в графічній системі КОМПАС
  3. Абстрактна небезпека і концепція допустимого ризику.
  4. Алгоритм моделювання систем масового обслуговування
  5. Аналiз ризику методами iмiтацiйного моделювання
  6. Аналіз втрат від маркетингового ризику
  7. Аналіз ефективності реальних інвестиційних проектів в умовах ризику
  8. Аналіз кредитного ризику банку
  9. Аналіз медичного ризику
  10. Аналіз невизначеності і ризику
  11. Аналіз ризику в життєдіяльності людини.
  12. Аналіз ризику виникнення небезпеки




Переглядів: 1666

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розрахунок рівня суттєвості з використанням даних фінансової звітності | Застосування вибіркових методів дослідження в аудиті

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.