Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Градації стану свідомості при черепно-мозковій травмі.

Єдина класифікація черепно-мозrовой травми.

Виділяють три основні форми черепно-мозкової травми (ЧМТ):

1) струс головного мозку (СГМ);

2) забій головного мозку (ЗГМ):

а) легкого ступеня;

б) середнього ступеня;

в) важкого ступеня;

3) здавлення головного мозку.

Черепно-мозкова травма вважається закритою, коли збережена цілість шкіри, і відкритою, при якій є рана, тобто пошкодження всіх шарів шкіри в зоні: мозкового черепа, оскільки тільки шкіра є природним бар'єром, що відокремлює зовнішнє середовище від внутрішнього середовища організму.

При цілості твердої мозкової оболонки ЧМТ вважається непроникною, а при порушенні - проникаючою. Таким чином, переломи основи черепа, де тверда: мозкова оболонка виконує роль окістя і пошкоджується в зоні навіть лінійного перелому, слід розглядати як проникаючі ушкодження. Абсолютними клінічними критеріями проникаючого ушкодження є назо- або отолікворея (витікання ліквору з носа або вуха).

При відкритій, і тим більше при проникаючій, ЧМТ є реальна небезпека первинного або вторинного інфікування внутрішньочерепного вмісту.

Виділяють такі градації порушення стану свідомості при ЧМТ: ясне, оглушення помірне, оглушення глибоке, сопор, кома помірна, кома глибока, кома термінальна. Ясна свідомість - збереження всіх психічних процесів, особливо здатності до правильного сприйняття і осмислення ситуації, а також до корисних для самого себе і навколишніх осіб діям, при повному усвідомленні можливих наслідків.

Ясна свідомість характеризується неспанням, повним орієнтуванням і адекватними реакціями. Постраждалі вступають в розгорнутий мовний контакт, виконують правильно всі інструкції, осмислено відповідають на питання. Збережено активну увагу, швидка і цілеспрямована реакція на будь-який подразник, всі види орієнтування (в самому собі, місці, часі, оточуючих осіб, ситуації та ін.) Можлива амнезія.

Оглушення- порушення свідомості при збереженні обмеженого словесного контакту на тлі підвищення порога сприйняття зовнішніх подразників і зниження власної активності.

Оглушення помірне характеризується не грубими помилками орієнтування в часі при дещо уповільненому усвідомленні і виконанні словесних команд (інструкцій), помірної сонливістю. У хворих з помірним оглушенням знижена здатність до активної уваги. Мовний контакт збережений, але для отримання відповідей деколи потрібне повторення запитань. Словесні команди хворі виконують правильно, але дещо уповільнено, особливо складні; очі відкривають спонтанно або відразу на звернення до них. Рухова реакція на біль активна і цілеспрямована. Підвищена виснаженість, млявість, деяке збіднення міміки, сонливість. Орієнтування у власній особистості збережено. Орієнтування в часі, місці, в навколишньому оточенні, особах може бути неточним. Контроль функції тазових органів збережений.

Для глибокого оглушення характерні дезорієнтація в часі, місці, в навколишніх особах, глибока сонливість, виконання лише простих команд. Переважає стан сну; можливо чергування з руховим порушенням. Мовний контакт утруднений через різке уповільнення психічних процесів. Відповіді односкладові за типом «так - ні». Хворий може повідомити своє ім'я, прізвище та інші дані, нерідко з персевераціями (з неодноразовими повтореннями дій або думок); реагує на команди повільно, після повторних звернень виконує прості завдання (відкрити очі, показати язик, підняти руку і т. д.). Для продовження контакту необхідні повторні звернення, гучний оклик, деколи в поєднанні з больовими подразниками. Виражена координована захисна реакція на біль. Орієнтація у власній особистості може бути збережена. Контроль функції тазових органів ослаблений.

Сопор - глибоке пригнічення свідомості зі збереженням координованих захисних реакцій і відкривання очей на біль та інші подразники. Хворий сонливий, постійно лежить із заплющеними очима, словесні команди не виконує. Для сопору характерні непорушність або автоматизовані стереотипні рухи. При нанесенні больових подразників виникають спрямовані дії на їх усунення, координовані захисні рухи кінцівками, повертання на інший бік (локалізація болю), страждальницькі гримаси на обличчі, хворий може стогнати. Можливий короткочасний вихід з патологічної сонливості у вигляді відкривання очей на біль, різкий звук. Словесні команди не виконує. Без сильних подразнень хворий нерухомий або здійснює автоматизовані стереотипні рухи. Зіничні, корнеальні, ковтальні і глибокі рефлекси збережені. Контроль над сфінктерами порушений. Життєво важливі функції збережені або помірно змінені по одному з параметрів.

Кома -вимикання свідомості зі зникненням всіх ознак психічної діяльності. Розрізняють помірну кому (I), глибоку кому (II) і позамежну кому (ІІI).

Кома помірна- «нерозбудимость», невідкривання очей, некоординовані захисні рухи без локалізації больових подразнень. Іноді виникає спонтанне рухове занепокоєння. Реакції на зовнішні подразнення відсутні. Зіничні і рогівкові рефлекси зазвичай збережені. Черевні рефлекси пригнічені; сухожильні - варіабельні, частіше підвищені. З'являються рефлекси орального автоматизму та патологічні. Ковтання різко ускладнене. Захисні рефлекси верхніх дихальних шляхів частково збережені. Контроль над сфінктерами порушений. Дихання і серцево-судинна діяльність порівняно стабільні, без загрозливих відхилень.

Кома глибока - «нерозбудимость», відсутність захисних рухів на біль. Відсутні реакції на зовнішні подразнення, лише на сильні больові подразнення можуть виникати патологічні розгинальні, рідше згинальні рухи в кінцівках. Різноманітні зміни м'язового тонусу. Пригнічення, відсутність або мозаїчний характер змін шкірних, сухожильних, рогівкових, а також зіничних рефлексів (при відсутності фіксованого мідріазу) з переважанням їх пригнічення. Виражені порушення спонтанного дихання і серцево ¬ судинної діяльності.

Кома термінальна, позамежна - м'язова атонія, арефлексія, двосторонній фіксований мідріаз, нерухомість очних яблук. Для коми термінальної характерні дифузна м'язова атонія, тотальна арефлексія, критичні порушення життєво важливих функцій - грубі розлади ритму і частоти дихання або апное, виражена тахікардія, артеріальний тиск нижче 60 мм рт. ст.


Читайте також:

  1. V Практично всі психічні процеси роблять свій внесок в специфіку організації свідомості та самосвідомості.
  2. Адміністративно-правове регулювання державної реєстрації актів цивільного стану, державної виконавчої служби, нотаріату та адвокатури.
  3. Аналіз і оцінка стану охорони праці
  4. Аналіз показників складу, структури й технічного стану основних фондів.
  5. Аналіз ризикованості підприємства на основі показників фінансового стану.
  6. Аналіз руху грошових коштів у контексті нової фінансової звітності Важливим завданням аналізу фінансового стану підприємства є оцінка руху грошових коштів підприємства.
  7. АНаліЗ СТанУ ЗДОРОВ'Я ДІТеЙ І ДОРОСЛИХ В УКРАЇНІ
  8. Аналіз стану й оцінка рівня нормування праці
  9. Аналіз стану основних засобів
  10. Аналіз стану та проблем реалізації Болонського процесу в Україні за ключовими напрямками.
  11. Аналіз фінансового стану
  12. Аналіз фінансового стану торгових підприємств




Переглядів: 1653

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Механізми струсу мозку. | Ушкодження шийного відділу хребта.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.