Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Сучасна модель стану електрона в атомі

Властивості та енергетичні характеристики атомів

Електронні формули

Характеристика обіталей

Сучасна модель стану електрона в атомі

Література

 

/1/ - Романова Н. В. Загальна та неорганічна хімія. – К.: Ірпінь, ВТФ

«Перун», 2002. – 480 с. (Розділ 2. § 3.2-3.4).

 

/2/ - Глинка Н. Л. Общая химия. – Л.: Химия, 1987. – 704 с. (Глава ІІІ.

§ 20-37).

 

 

Під час хімічних реакцій ядро атома не змінюється. Змін зазнають електронні оболонки атомів, будовою яких пояснюється багато властивостей хімічних елементів. Тому стану електронів в атомі і структурі електронних оболонок завжди приділяється велика увага при вивченні хімії.

Стан електрона в атомі описується квантового механікою, яка вивчає рух і взаємодію мікрочастинок, тобто елементарних частинок, атомів, молекул і атомних ядер. Згідно з уявленнями квантової механіки, мікрочастинки мають хвильову природу, а хвилі виявляють властивості частинок. Відносно електрона молена сказати, що він поводить себе і як частинка, і як хвиля, тобто виявляє, як і інші мікрочастинки, корпускулярно-хвильовий дуалізм (двоїстість). З одного боку, електрони як частинки чинять тиск, з другого, — потік електронів, що рухаються, супроводжується хвильовими явищами, наприклад дифракцією електронів.

Електрон в атомі не має траєкторії руху. Квантова механіка розглядає ймовірність знаходження електрона в просторі навколо ядра. Електрон, який швидко рухається, може знаходитись у будь-якій частині простору, що оточує ядро, і різні положення його розглядаються як електронна хмара з певною густиною негативного заряду. Більш наочно це можна представити так. Якби вдалося через дуже малі проміжки часу одержувати знімок положення електрона в атомі (він відобразиться на ньому у вигляді точки), то при накладанні великої кількості таких знімків можна було б одержати картину електронної хмари. І там, де точок найбільше, хмара має найбільшу густину. Максимальна густина відповідає ймовірності знаходження електрона в даній частині атомного простору. На рис. 1 зображено модель поперечного перерізу атома Гідрогену з точки зору квантової механіки. Видно, що поблизу ядра електронна густина практично дорівнює нулю, тобто електрон тут майже не буває. В міру віддалення від ядра електронна густина зростає і досягає максимального значення на віддалі 0,053 нм, а потім поступово спадає. Значить, найбільш імовірне знаходження електрона, що рухається, на віддалі 0,053 нм від ядра (на рисунку темніші місця). Чим міцніше зв'язаний електрон з ядром, тим більшу густину за розподілом заряду і тим менші розміри повинна мати електронна хмара.

 

 

Рис. 1. Електронна хмара Гідрогену з нерівномірною густиною

 

Простір навколо ядра, в якому знаходження електрона найбільш імовірне, називається орбіталлю.

У ньому міститься ~ 90 % електронної хмари. Це означає, що близько 90 % часу електрон знаходиться в цій частині простору. Орбіталі атома мають різні розміри. Очевидно, що електрони, що рухаються в орбіталях меншого розміру, сильніше притягуються ядром, ніж електрони, що рухаються в орбіталях більшого розміру. Електрони, які рухаються в орбіталях близьких розмірів, утворюють електронні шари. Електронні шари назива­ють також енергетичними рівнями. Енергетичні рівні нумерують, починаючи від ядра: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. Іноді їх позначають буквами відповідно К, L, М, N, О, Р, Q.

Ціле число n, яке означає номер рівня, називається го­ловним квантовим числом. Воно характеризує енергію електронів, що займають даний енергетичний рівень. Найменшу енергію мають електрони першого енергетичного рівня, найближчого до ядра. Порівняно з електронами першого рівня електрони наступних рівнів характеризуються більшим запасом енергії. Очевидно, слабкіше зв'язані з ядром електрони зовнішнього рівня.

Число енергетичних рівнів в атомі, заповнених електронами, чисельно дорівнює номеру періоду, в якому знаходиться елемент: в атомів елементів І періоду — один енергетичний рівень, II періоду—два, III періоду — три і т. д. Найбільше число електронів на енергетичному рівні дорівнює подвоєному квадрату номера рівня, тобто

N = 2n2, (2.2.1)

де N — число електронів; n — номер рівня (рахуючи від ядра), або головне квантове число.

Відповідно до рівняння (2.2.1), на першому, найближчому до ядра енергетичному рівні може розміститися не більше 2 електронів, на другому — не більше 8, на тре­тьому — не більше 18, на четвертому — не більше 32.

Крім обертання навколо ядра, електрон має ще свій власний рух — спін. Спрощено спін (від англ. sріn — обер­тання) можна уявити як рух електрона навколо власної осі. Якщо два електрони мають однакові напрямки обертання, то говорять, що це електрони з паралельними спінами, а якщо напрямки обертання у них протилежні (один електрон обертається навколо власної осі за годинниковою стрілкою, а інший — проти годинникової стрілки), то це електрони з антипаралельними (протилежними) спінами. Два електрони з протилежними спінами створюють навколо себе магнітне поле з протилежно спрямованими силовими лініями. Це забезпечує умови для взаємного притягання електронів.

На одній орбіталі може перебувати лише два електрони, які мають протилежні (антипаралельні) спіни.

Схематично атомну орбіталь позначають так:

 

де квадрат — це орбіталь, а стрілки — електрони з антипаралельними спінами.

Одноелектронна орбіталь зображується так:

 


Читайте також:

  1. Active-HDL як сучасна система автоматизованого проектування ВІС.
  2. G2G-модель електронного уряду
  3. II. Анатомічний склад лімфатичної системи
  4. OSI - Базова Еталонна модель взаємодії відкритих систем
  5. Абстрактна модель
  6. Абстрактна модель
  7. Абстрактна модель оптимального планування виробництва
  8. Адміністративно-правове регулювання державної реєстрації актів цивільного стану, державної виконавчої служби, нотаріату та адвокатури.
  9. Американська модель соціальної відповідальності
  10. Аналіз і оцінка стану охорони праці
  11. Аналіз показників складу, структури й технічного стану основних фондів.
  12. Аналіз ризикованості підприємства на основі показників фінансового стану.




Переглядів: 1329

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розвиток періодичного закону | Характеристика орбіталей

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.039 сек.