Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Міжнародні системи валютних курсів

Ознайомившись із загальними принципами функціонування валютних курсів, розглянемо коротко три різні системи валютних курсів, що застосовувались країнами світу в недалекому минулому.

Першою системою встановлення валютних курсів був золотий стандарт. Ця система в чистому вигляді існувала протягом 1880-1913 рр.

Другою системою була Бреттон-Вудська система, яка існувала з 1944 по 1971 р.

Третьою системою, яка існує сьогодні, є Ямайська система, започаткована в 1976р.

Система золотого стандарту передбачала наявність таких трьох умов:

1 . Кожна країна визначала золотий вміст своєї грошової одиниці.

2. Підтримка жорсткого співвідношення між своїми запасами золота і внутрішньою
пропозицією грошей.

3. Вільний рух золота між країнами.

За цих умов валютний курс дорівнює співвідношенню золотого вмісту валют. Ринковий валютний курс міг відхилятися від золотого паритету в той чи інший бік лише на вартість переведення золота із країни у країну, яку називали «золотими точками». Вихід за ці межі призводив до вивезення чи ввезення золота як платіжного засобу. В умовах золотого стандарту переливання золота із країни у країну зумовлювало встановлення фіксованих валютних курсів для будь-яких операцій.

Позитивними моментами золотого стандарту було те, що він сприяв зниженню невизначеності та ризикув міжнародній торгівлі і тим самим стимулював розвиток міжнародного товарообміну. Крім того, він автоматично вирівнював дефіцити й активи платіжних балансів. Головним недоліком золотого стандарту було те, що його існування робило неможливим проведення країнами незалежної грошово-кредитної політики, спрямованої на розв'язання внутрішніх економічних проблем.

Після Першої світової війни промислово розвинені капіталістичні країни зробили спробу відновити золотий стандарт, однак вони зазнали невдачі.

Бреттон-Вудська валюно-кредитна система. В 1944 р. основні учасники міжнародної торгівлі зустрілися на конференції у містечку Бретгон-Вуді у США й уклали угоду про післявоєнну міжнародну валютно-кредитну систему, яка одержала назву Бреттон-Вудської. Для її впровадження і керівництва був створений Міжнародний валютний фонд. Ця система намагалася зберегти стабільність валютних курсів і збільшити їх регулювання за рахунок зменшення ролі золота в даному процесі. Паритетні курси валют встановлювались і обраховувались у доларах США. Сам американський долар обмінювався на золото за фіксованою ціною 35 доларів за одну тройську унцію (31,1г. золота). Відхилення вільних ринкових курсів від офіційно заявлених паритетів унаслідок невідповідності попиту і пропозиції не могли перевищувати 1% в кожен бік від офіційних паритетів. Якщо ці відхилення ставали більшими, то центральні банки були зобов'язані скуповувати надлишки своїх валют або збільшувати їх пропозицію на валютних ринках.

Однак унаслідок недотримання та ігнорування правил і регламентувальних положень Бреттон-Вудських угод з боку окремих країн-учасниць, а також кризи долара внаслідок Корейської війни, ця система періодично переживала кризи і врешті-решт розсипалась.

Ямайська система коригованих "плаваючих" курсів, була схвалена на міжнародній нараді провідних країн членів МВФ у січні 1976 р. (м. Кінгстон, Ямайка). В основі цієї системи лежать "плаваючі" курси валют. Ці курси змінюються у відповідь на ринковий попит і пропозицію. Нова система працює так:

• деякі країни дозволяють своїм валютам вільно плавати протягом певного періоду часу;

• окремі держави "плавання" курсів своїх валют регулюють, щоб згладжувати їх
коливання;

• чимало країн проводить політику гнучких курсів із цільовими зонами, коли
індивідуально або колективно встановлюють зони, у межах яких валюти можуть вільно
плавати;

 

• багато країн, особливо малих і економічно відсталих, прив'язує курси своїх валют до
якоїсь основної валюти або "кошика" валют;

• деякі країни об'єдналися у валютні блоки для стабілізації курсів валют у відносинах
між собою і водночас допускають плавання курсів своїх валют щодо валют інших країн.

3. Платіжний баланс країни.

Платіжний баланс країни — це співвідношення між сумою фактичних грошових надходжень із-за кордону та сумою платежів іншим державам (їх громадянам, фірмам) за певний період. Він характеризує підсумок зовнішньоекономічної діяльності країни.

Платіжний баланс складається із двох головних статей: рахунку поточних операцій і рахунку руху капіталу. Рахунок поточних операцій включає експорт та імпорт товарів і послуг, чисті доходи від іноземних інвестицій та чисті грошові перекази. Його величина залежить від обсягу експорту, імпорту та валютного курсу. Сальдо цього рахунку - це чистий експорт NХ.

Рахунок руху капіталу включає приплив і відплив довгострокового і короткострокового капіталу в країну і з країни. Це пов'язано з кредитними відносинами, купівлею або продажем матеріальних та інших активів.

Капітал може здійснювати рух між державами у формі довготермінових кредитів або інвестицій.

Третьою частиною платіжного балансу є офіційні резерви.

Офіційні резерви - - це запаси іноземної валюти, що їх тримають центральні банки для урегулювання збалансованості платіжного балансу.

Дефіцит платіжного балансу означає, що населення країни, фірми та державні установи заплатили таким самим представникам інших держав більше, ніж отримали від них. Про величину дефіциту платіжного балансу можна судити із скорочення офіційних резервів (додатне значення у статті "Офіційні резерви"). Зростання офіційних резервів свідчить про активне сальдо платіжного балансу (від'ємне значення у статті "Офіційні резерви").

Бажаність чи небажаність активу чи дефіциту платіжного балансу залежить від причин, які їх викликали та їх стійкості впродовж певного часу.

В макроекономічному аналізі важлива роль відводиться вивченню взаємозв'язку між основними параметрами економіки й результатами зовнішньоекономічної діяльності. Цей зв'язок описує така формула: (I-S) - NX=0

Дана формула показує зв'язок між міжнародними потоками засобів, призначених для нагромадження капіталу (I-S) і міжнародними потоками товарів і послуг. (1-S) — це рахунок руху капіталу платіжного балансу, а — рахунок поточних операцій.

Основна тотожність національних рахунків стверджує , що рахунок руху капіталу і поточний рахунок платіжного балансу зрівноважені. Якщо величина (1-S) є додатньою, а NХ — від'ємною, то маємо додатне сальдо руху капіталу і дефіцит поточного рахунку платіжного балансу. Це означає, що країна бере позики на світових фінансових ринках і імпортує більше товарів, ніж експортує. Якщо ж величина (1 - S) є від'ємна, а NХ додатня, то маємо дефіцит рахунку руху капіталу і додатне сальдо рахунку поточних операцій.

За цих умов країна виступає на світових фінансових ринках у ролі кредитора. Чужоземцям потрібні ці кредити тому, що дана країна продає їм більше товарів, ніж купує у них.

Отже, баланс руху капіталу і поточного рахунку показує, що міжнародні потоки фондів для фінансування нагромадження капіталу і міжнародні потоки товарів і послуг - це два боки однієї і тієї самої медалі.

 


Читайте також:

  1. I. Органи і системи, що забезпечують функцію виділення
  2. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  3. II. Анатомічний склад лімфатичної системи
  4. IV. Розподіл нервової системи
  5. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  6. IV. Філогенез кровоносної системи
  7. POS-системи
  8. VI. Філогенез нервової системи
  9. Автокореляційна характеристика системи
  10. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ ДИСПЕТЧЕРСЬКОГО УПРАВЛІННЯ
  11. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ДОРОЖНІМ РУХОМ
  12. Автоматизовані форми та системи обліку.




Переглядів: 1343

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Валютні курси, платіжний баланс і міжнародна система валютних курсів. | Економіка митного захисту і вільної торгівлі. Міжнародні економічні угрупування і організації.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.