Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Пояс верхньої кінцівки

Скелет верхньої кінцівки

Пояс верхньої кінцівки (cinguli membri superioris) складається із двох парних кісток: ключиці і лопатки.

Ключиця

Ключиця, clavicula, є єдиною кісткою, скріплююча верхню кінцівку із скелетом тулубу. Функціональне значення її велике: вона відставляє плечовий суглоб на потрібну відстань від грудної клітки, обумовлюючи велику свободу рухів кінцівки. При порівнянні ключі у різних форм гомінід видно, що вона поступово збільшується і у сучасної людини стає найбільше розвиненою, що пов’язано з прогресуючою трудовою діяльністю. Вона є покривною кісткою, яка перемістилася на тулуб, тому костеніє частково на основі сполучної тканини (середня частина), частково на основі хряща (кінці), при цьому самостійна точка костеніння закладається тільки на одному (груднинному) епіфізі (моноепіфізарна кістка). Ключиця костеніє перихондрально і ендохондрально.

Ключиця за класифікацією відноситься до змішаних кісток і поділяється на два кінці і тіло. Потовщений медіальний, або груднинний кінець, extremitas sternalis, несе сідлоподібну суглобову поверхню для зчленування з грудниною. Латеральний, або акроміальний кінець, extremitas acromialis, має плоску суглобову поверхню – місце зчленування з акроміальним відростком лопатки. На нижній поверхні його є конусоподібний горбок, tuberculum conoideum (слід прикріплення зв’язок). Тіло ключиці вигнуте таким чином, що медіальна частина його випукла наперед, а латеральна – назад.

Костеніння. Ключиця отримує точку костеніння раніше всіх других кісток – на шостому тижні внутрішньоутробного розвитку. 16 – 18 році життя виникає кісткове ядро в груднинному кінці (епіфіз), яке зливається на 20 – 25 році життя.

Лопатка

Лопатка, scapula являє собою плоску трикутну кістку, яка прилягає до задньої поверхні грудної клітки на протязі від другого до сьомого ребра. Відповідно Фомі кіски в ній розрізняють три краї: медіальний, звернений до хребту, margo medialis; латеральний, margo lateralis, і верхній, margo superior, на якому знаходиться вирізка лопатки, incisura scapulae. Перераховані краї сходяться друг з другом під трьома кутами, із яких один направлений вниз (нижній кут, angulus inferior), два інших (верхній, angulus superior і латеральний, angulus lateralis) знаходяться на кінцях верхнього краю лопатки. Латеральний кут значно потовщений і споряджений слабо заглибленою суглобовою западиною, cavitas glenoidalis, яка розміщена латерально. Край суглобової западини відділений від решти частин лопатки посередництвом перехвату, або шийки, collum scapulae. Над верхнім краєм западини знаходиться надсуглобовий горбок, tuberculum supraglenoidale, місце прикріплення сухожилку довгої головки двоголового м’язу плеча. Біля нижнього краю суглобової западини знаходиться підсуглобовий горбок, tuberculum infraglenoidale, від якого бере початок довга головка триголового м’язу плеча. Від верхнього краю лопатки поблизу від суглобової западини відходить клювоподібний відросток, processus coracoideus – колишній коракоїд. Передня, звернена до ребер поверхня лопатки, facies costalis, являє собою плоске заглиблення, яке називається підлопатковою ямкою, fossa subscapularis, де прикріплюється однойменний м’яз. На задній поверхні лопатки, facies dorsalis, проходить ость лопатки, spina scapulae, яка поділяє всю задню поверхню на дві нерівної величини ямки: надостьову ямку, fossa supraspinata, і підостьову, fossa infraspinata. Ость лопатки, продовжуючись в латеральний бік. Закінчується надплечовим відростком – акроміоном, acromion, який нависає ззаду і зверху над суглобовою западиною. На ньому знаходиться суглобова поверхня для зчленування з ключицею – facies articularis acromii.

Скелет вільної верхньої кінцівки

Скелет вільної верхньої кінцівки (sceleton membri superioris liberi) складається із плечової кістки, двох кісток передпліччя і кісток кисті.


Читайте також:

  1. Анатомічна будова кісток вільної нижньої кінцівки
  2. Анатомія кісток верхньої і нижньої кінцівок та їх з’єднання
  3. Вени верхньої кінцівки
  4. Вимоги безпеки при вантажно-розвантажувальних роботах та перевезенні матеріалів верхньої будови колії.
  5. ВІКОВІ, СТАТЕВІ ТА ІНДИВІДУАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ М'ЯЗІВ ВЕРХНЬОЇ КІНЦІВКИ
  6. ВІКОВІ, СТАТЕВІ ТА ІНДИВІДУАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ М'ЯЗІВ НИЖНЬОЇ КІНЦІВКИ
  7. Водоносність відкладів верхньої і нижньої крейди.
  8. З'єднання кісток вільної нижньої кінцівки
  9. З’єднання кісток поясу верхньої кінцівки
  10. М’язи нижньої кінцівки
  11. М’язи поясу верхньої кінцівки
  12. Накладання пов'язок на живіт і верхні кінцівки




Переглядів: 1717

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Нижня щелепа | Плечова кістка

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.