Крім того правові норми, на відміну від інших соціальних норм, мають свою, специфічну структуру. Вона складається з трьох елементів: гіпотеза, диспозиція, санкція /рис. 20/.
Рис. 20. Структура правових норм
Гіпотеза – це частина правової норми в якій визначені обставини за яких ця норма повинна і може діяти. По суті гіпотеза ставить питання: якщо так, то...Диспозиція– це така частина правової норми, яка вказує, якою повинна бути поведінка суб’єктів за наявністю обставин, передбачених гіпотезою. Вона розкриває зміст “то”, тобто вказує на те, що ці суб’єкти повинні і забов’язані робити, що їм дозволено, а що заборонено. Санкція ж – це така частина правової норми, яка містить у собі заходи впливу на суб’єктів, які порушують правову норму.
Наприклад, якщо студент порушує правила навчального процесу, встановлені адміністрацією навчального закладу (гіпотеза), то деканат факультету має право застосувати до нього, згідно зі статутом закладу (диспозиція), певні види покарання: винесення догани, відрахування з лав студентів тощо (санкція). Тобто формулу структури правової норми можна виразити словесно таким чином: якщо робиш так, то, згідно того, отримуєш те.