Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Укладення договору. Представництво

Зміст договору

Зміст будь-якого зобов'язання, і передусім договірного, визна­чений відомою тріадою юриста Павла: — в розумінні передати право власності на яку-небудь річ од­нією особою іншій; — «зробити», тобто виконати певні дії або утриматися від здійснення певних дій; — «надати» річ в тимчасове користування або надати певні послуги). Зміст зобов'язання (договору) визначає відповідні права й обов'язки сто­рін: якщо сторони домовилися про здійснення будь-якого діяння,

то у другої сторони виникає право вимагати його виконання, а пер­ша має його виконати.

При цьому слід мати на увазі, що в римському рабовласницько­му суспільстві договорів щодо виконання якої-небудь фізичної пра­ці було порівняно мало. Фізичну працю виконували раби, а з ра­бами договорів не укладали. І все ж римське право знало догово­ри найму, виконання послуг та інші, предметом яких була саме праця.

Крім зазначених елементів, зміст договору включав в себе й ін­ші. їх поділяли на три види: істотні (необхідні), звичайні та випад­кові. Істотними були такі, без яких договір взагалі не міг існувати

(наприклад, у договорі купівлі-продажу—товар, ціна). Кожний договір мав свої специфічні необхідні елементи, які об'єднувалися однією властивістю.

Разом з тим у договір могли включатися і елементи,без яких він не втрачав юридичного значення. Наприклад, у той же договір купівлі-продажу включався пункт, який встановлював обов'язок продавця доставити товар у домівку покупця. Це не було безумов­но обов'язковим. Такі елементи змісту договору називалися зви­чайними. Крім них, за бажанням сторін у договір можна було включити елементи, які не) були для нього необхідними і звичайни­ми. їх називали випадковими (умови, строки).

Умова як фактор дійсності договору відрізняється від умови як випадкового елемента в договорі. В цьому випадку умова розгля­дається в останньому значенні. Як випадковий елемент умова вклю­чається в договір тільки за бажанням сторін і є застереженням,. б договорі, що ставить його чинність в залежність від настання пев­ної зумовленої в договорі події. При укладенні ще достеменно не­відомо, настане ця подія чи ні, якщо настане, то договір набуває чинності або припиняє її. Якщо настання чинності договору зумов­лено настанням цієї події, то така умова називається відкладальною, або суспензивною. Наприклад, настання чинності договору купівлі-продажу будинку залежить від переїзду продавця на про­живання до іншого міста. Якщо продавець переїде до іншого міс­та, то договір набуває чинності, а якщо не переїде — договору не­має. Прикладом відкладальної умови може бутиздача в найм бу­динку до одруження сина.

Якщо ж чинність договору продовжується до настання зумов­леної події, то така умова називається відміняльною, або резолю­тивною При відміняльній умові договір набуває чинності відразу після його укладення і припиняє чинність з настанням цієї умови, а при відкладальній умові — набуває чинності тільки при настан­ні цієї умови.

Строки. Чинність договору може залежати від настання певного строку. В ньому і умови, і строки подібні між собою. Відмінність полягає лише в тому, що умова може наступити або не наступити, а строк завжди настане, хоча може бути невідомим. Якщо настан­ня строку зазначено точно — це певний строк (наприклад, договір укладено на два місяці), а якщо ні — невизначєний строк (напри­клад, договір купівлі-продажу набуде чинності зі смертю спадко­давця) . Строки (як і умови) поділяються на відкладальні та відміняльні.

Договори, не обтяжені умовами і строками, називалися чис

тими.

Умова не повинна протирічити закону, добрим звичаям і бути можливою до виконання.Мета договору. Найближча мета, задля якої укладається дого­вір, називається каузою. Наприклад, покупець зобов'язується сплатити продавцю певну суму, щоб набути певну річ. Набуття ре­чі і е найближча мета, заради якої укладався договір. Вона одно­часно є матеріальною підставою укладення договору. Договори, в яких мету (каузу) можна легко визначити, називаються каузаль­ними.

Проте не в усіх договорах кауза помітна. Є договори, сторони в яких чомусь приховують мету, заради якої укладають договір (наприклад, стипуляція). Такі договори ніби абстраговані від сво­єї мети і називаються абстрактними.

Договір —походить від лат. букваль­но—стягувати, тобто зводити в одне волю сторін. Це суміщення волі сторін і призводить до укладення договору. Процес такого суміщення волі сторін або, іншими словами, укла­дення договору являє собою складний набір юридичних дій. Вів починається з оголошення стороною, що бажає вступити в договір­ні відносини, про свій намір укласти відповідну угоду для досяг­нення відповідної мети. Таке оголошення пропозиції укласти до­говір називається офертою .

Оферта могла бути виражена в будь-якій формі і в будь-який спосіб, проте так, щоб вона була доведена до певного або невизначного кола осіб і правильно ними сприйнята. Це може бути пря­ма пропозиція майбутнього боржника або кредитора іншій особі або невизначеному колу осіб вступити в договірні відносини, або оголошенням, зробленим в доступній формі, рекламою, виставкою товарів на базарі, в лавці, інших місцях.

Кожний договір або група договорів мали свою оферту. Напри­клад, для стипуляції вона могла мати форму постановки запитан­ня майбутнього кредитора: «Обіцяєш дати мені сто?», на що май­бутній боржник повинен висловити свою згоду або незгоду уклас­ти договір співпадаючою або неспівпадаючою відповіддю. Сама по собі оферта договору не породжувала.

Для виникнення договору вимагалось, щоб оферта була прий­нята заінтересованою особою (акцептована). Прийняття пропо­зиції укласти договір називалось акцептом. У консенсуальних до­говорах акцептування оферти вважалось досягненням угоди, тобто укладенням договору. В інших видах договорів, крім акцептування оферти, для укладення договору вимагалось виконання певних формальностей (дотримання форми, передача речі тощо). Від мо­менту виконання їх визначалися час переходу права власності на річ від Відчужувача до набувача, перехід ризику випадкової заги­белі речі, настання інших юридичних наслідків.

Для укладення договору вимагалась особиста присутність сторін, оскільки зобов'язання трактувалося як суворо особисте відношен­ня між певними особами. Юридичні наслідки, що випливали із зо бов'язання, поширювалися тільки на осіб, що брали участь в його установленні. Тому спочатку не допускалося встановлення зобов'я­зання через представника.

Такі обмеження і уява про характер зобов'язання відповідали натуральному господарюванню, коли мінові відносини були в за­родковому стані. З розвитком обороту поступово, з великою обе­режністю, почали практикувати укладення договорів через предс­тавника. Претори все частіше визнавали такі договори.


Читайте також:

  1. В залежності від підстав укладеннядоговори поділяються на вільні та обов'язкові.
  2. Вибір провайдера і укладення контракту
  3. Види договору.
  4. Види цивільно-правових договорів в “Руській Правді”, способи їх укладення.
  5. Вирішення суперечок між суб'єктами страхування. Умови припинення дії договору.
  6. Відповідно до ч. 1 ст. 638 ЦК України Договір вважається укладеним, якщо сторони у належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
  7. Довіреність та її види. Представництво без повноважень.
  8. Договору.
  9. За строками укладення договору добровільне медичне страхування може бути коротко- або довгостроковим, а іноді й довічним.
  10. Завдаток – гроші або цінна річ, яку боржник давав кредитору під час укладання договору.
  11. Загальний порядок укладення трудового договору. Фактичний допуск до роботи
  12. Законне представництво




Переглядів: 1151

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Умови дійсності договорів | Вербальні договори

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.