Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Державне регулювання грошового обороту

План

Тема 5. Грошова система

1. Сутність, структура та елементи грошової системи

2. Типи грошових систем та їх еволюція

3. Національна грошова система України

4. Державне регулювання грошового обороту

5. Грошово-кредитна політика, її цілі, типи, інструменти

 

 

1. Сутність, структура та елементи грошової системи

Грошова система— це встановлена державою форма організації грошового обороту в країні.

Рис.8. Об'єкти регулятивного впливу грошової системи

Структурна побудова грошової системи

  І сектор     Державний -ЦБ - державне казначейство - монетний двір   Грошова система  
  II сектор   Комерційний - комерційні банки - ощадні банки - небанківські фінансово-кредитні установи

 

Елементи грошової системи
Грошова одиниця Встановлюється законодавством країни з урахуванням соціально-економічних та історичних закономірностей її розвитку та слугує для вимірювання цін товарів та послуг
Масштаб цін Законодавча фіксація вагової кількості монетарного металу, що закріплюється державою за грошовою одиницею. Офіціальний масштаб цін втратив свій економічний сенс із завершення демонетизації золота. У сучасних умовах, грошова одиниця уособлює вартість загальної маси товарів та послуг, що знаходиться в обігу.
Види та купюрність грошових знаків Матеріалізована в певному типі загального еквівалента мінова вартість, яка забезпечує товарообіг і є стабільним платіжним засобом. Визначаються відповідними юридичними актами
Регламентація готів-кового та безготівкового грошового обігу Визначення сфер готівкових та безготівкових розрахунків, режим використання грошей на банківських рахунках, форми розрахунків та порядок платежів.
Валютний курс Співвідношення між грошовими одиницями різних країн, яке використовується для обміну валют під час здійснення валютних операцій. Виступає як ціна валюти однієї країни, виражена у валюті іншої країни
Державні інститути, що здійснюють регулювання грошового обороту Організація грошового обороту покладається чинним законодавством на банки, проте його важлива роль та переплітання інтересів окремих економічних суб'єктів та суспільства в цілому вимагають державного нагляду і контролю за банками.

2. Типи грошових систем та їх еволюція

Тип грошової системивизначається змістом її елементів та їх взаємодією, які зумовлюють тенденції розвитку та закономірності функціону­вання грошової системи.

 

Класифікація типів грошових систем
І Залежно від форми, в якій функціонують гроші II За характером економічної системи   III За характером регулювання валютних відносин
Системи металевого обігу Системи паперово- кредитного обігу Ринкові Неринкові Відкриті Закриті
           

 

Біметалізм
Рис. 9. Еволюція грошових систем

Системи металевого обігу - являють собою грошові системи, за яких в обігу знаходяться повноцінні монети, що виконують усі функції грошей, а неповноцінні гроші мають змогу вільно обмінюватись на метал.

Системи паперово-кредитного обігу - являють собою грошові системи, за яких обіг обслуговують грошові знаки, що не мають внутрішньої вартості. Такі грошові системи є регульованими, бо держава бере на себе зобов'язання щодо забезпечення сталості емітованих грошей.

Ринкові -являють собою грошові системи, в яких регулювання грошового обороту здійснюється шляхом використання економічних методів впливу на грошову масу.

Неринкові - являють собою грошові системи, для яких характерні певні обмеження щодо вільного функціонування грошей (талони, картки), а регулювання грошового обороту здійснюється адміністративними методами.

Відкриті - являють собою грошові системи, в яких втручання держави у регулювання валютних відносин всередині країни є мінімальним, що виражається у повній конвертованості валюти і ринковому механізмі регулювання валютного ринку.

Закриті - являють собою грошові системи, в яких передбачається використання валютних обмежень завдяки ізоляції національної економіки від світової.

Саморегульовані - це грошові системи, в яких діє механізм стихійного регулювання грошового обороту.

Регульовані - це грошові системи, в яких порядок регулювання грошо­вого обороту є окремим елементом грошової системи.

Біметалізм - це грошова система, в якій роль загального еквівалента Законодавчо закріплялася за двома металами - золотом і сріблом.

Монометалізм - це грошова система, за якої роль загального еквіваленту виконує один метал (золото або срібло), а паперові знаки вартості розмінні на грошовий метал.

Паперово-грошова система - це грошова система, за якої емісія грошо­вих знаків (казначейських білетів) здійснюється державним казначейством для покриття бюджетного дефіциту.

Система кредитних грошей - це грошова система, за якої вико­ристовується кредитний механізм емісії грошей, що створює передумови для забезпечення їх сталості шляхом регулювання пропозиції грошей відповідно до потреб обороту в платіжних засобах.

 

Різновиди біметалізму
Система „паралельної" валюти Система подвійної валюти Система „кульгаючої" валюти"
співвідношення між золотими та срібними монетами встанов-лювалось стихійно, відповідно до ринкової вартості монетарних металів співвідношення між двома металами, що обертались на рівних засадах, держава встановлювала у законо- давчому порядку один із видів монет карбувався узакритому порядку

 

Різновиди золотого монометалізму
Золотомонетний стандарт Золотозливковий стандарт Золотодевізний стандарт
золото виконувало всі функції грошей, в обігу перебували золоті монети та банкноти, що вільно обмінювались на золото в обігу відсутні золоті монети та їх вільне карбування, а обмін банкнот здійснюється на стандартні золоті зливки в обігу відсутні золоті монети, а обмін банкнот здійснюється на іноземну валюту (девізи), яка розмінна па золото

 

3. Національна грошова система України

Національна грошова система - це встановлена державою форма організації грошового обороту в країні, закріплена національним законодавством. Сучасна національна грошова система України - це грошова система ринкового типу.

Елементи національної ГС
Грошова одиниця грошовою одиницею України є гривня; розмінною грошовою одиницею в Україні є копійка
Масштаб цін засіб вираження вартості (ціни) товару в грошових одиницях
Види та купюрність грошових знаків в сучасних умовах у грошовому обороті України використовуються банківські білети (банкноти) і білонна (розмінна) монета
Регламентація готівкового та безго­тівкового грошового обігу НБУ контролює грошовий обіг, сприяє сталості національної грошової одиниці, регламентує емісію готівки, вдосконалює правила здійснення безготівкових платежів, форм розрахунків, контролює касові операції
Валютний курс офіційний курс гривні, який використовують суб'єкти господарювання та банки для здійснення поточних операцій (встановлюється НБУ)
Державні інститути, що здійснюють регулювання грошового обороту інституцією, яка здійснює грошово-кредитне і валютне регулювання в Україні, є НБУ

Структурна політика передбачає надання субсидій чи інших стимулів активізації розвитку відсталих регіонів (регіональна політика) чи певних галузей або секторів виробництва (секторіальна політика).

Політика конкуренції передбачає заходи антимонопольного характеру, вільного ціноутворення, доступу на ринки всім підприємницьким структурам.

 

Соціальна політика передбачає заходи, спрямовані на забезпечення соціальної рівності та забезпеченості всіх членів суспільства, шляхом часткового перерозподілу доходів.

Кон'юнктурна політика передбачає регулятивний вплив держави на ринкову кон’юнктуру, співвідношення сукупного попиту і сукупної пропозиції на ринках. Оскільки сукупний платоспроможний попит формується і реалізується у грошовій формі, то кон’юнктурна політика забезпечується державним регулюванням грошового обороту.

 


Рис. 11. Суб’єкти та об’єкти грошово-кредитної політики

Цілі грошово-кредитної політики
Стратегічні Проміжні Тактичні
сприяння зростанню виробництва, повній зайнятості, стабілізації цін та збалансованості платіжного балансу пожвавлення чи стримування ринкової кон'юнктури задля досягнення стратегічних цілей зміна грошової маси та % ставки в напрямку, що забезпечує досягнення проміжних цілей

Інструменти грошово-кредитної політики - це конкретні заходи і дії ЦБ, спрямовані на зміну маси грошей та рівня процентної ставки.

Інструменти грошово-кредитної політики
Політика відкритого ринку Політика обов'язковім резервів Облікова політика
полягає в змінах обсягів купівель та продажів державних цінних паперів ЦБ полягає в тому, що ЦБ встановлює для всіх банків норму обов'язкового зберігання залучених коштів на кореспондентських рахунках без права їх використання і без виплати % по них полягає в тому, що ЦБ встановлює ставки процентів за позичками, які він надає комерційним банкам у порядку їх рефінансування

6. Монетизація бюджетного дефіциту та ВВП

Монетизація бюджетного дефіцитуполягає в пошуку грошових коштів, достатніх для покриття (фінансування) перевищення бюджетних витрат над бюджетними доходами.

Монетизація ВВПполягає в доведені маси грошей в обороті до рівня, дос­татнього для успішної реалізації всього обсягу вироблених товарів та послуг і погашення боргових зобов'язань.

 

Рис. 12. Характеристика способів мобілізації грошових коштів для монетизації бюджетного дефіциту

 

Рівень монетизації ВВП (Км) розраховують за формулою:

 

(18)

 

де М - маса грошей на кінець року за агрегатом МЗ;

ВВП - річний номінальний обсяг ВВП

Тема 6-7. Інфляція і грошові реформи


Читайте також:

  1. Авоматизація водорозподілу регулювання за нижнім б'єфом з обмеженням рівнів верхнього б'єфі
  2. Автоматизація водорозподілу з комбінованим регулюванням
  3. Автоматизація водорозподілу регулювання зі сталими перепадами
  4. Автоматизація водорозподілу регулюванням з перетікаючими об’ємами
  5. Автоматизація водорозподілу регулюванням за верхнім б'єфом
  6. Автоматизація водорозподілу регулюванням за нижнім б'єфом
  7. Автоматичне регулювання витрати помпових станцій
  8. Автоматичне регулювання.
  9. Адміністративне право і державне управління.
  10. Адміністративні (прямі) методи регулювання.
  11. Адміністративно-правове регулювання державної реєстрації актів цивільного стану, державної виконавчої служби, нотаріату та адвокатури.
  12. Адміністративно-правове регулювання проходження державної служби




Переглядів: 2401

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Структура грошового ринку | Суть кредиту

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.