Основні принципи компанування промислових будівель
На міліметровий аркуш паперу довільно наносять сітку колон в плані в масштабі 1:20, 1:50, 1:100, 1:200 або 1:400 (іноді для фрагментів плану обирають масштаб 1:5 та 1:10). Одночасно викреслюють довільну сітку колон повздовжнього та поперечного розрізів в тому ж масштабі (рис. 4.17 а)
У відповідному масштабі і згідно з правилами компонування та техніки безпеки на плані та розрізах наносять контури обладнання (рис. 4.17 б) Завдяки «примірюванню» визначають основні параметри будівлі, в якій буде розташоване основне технологічне обладнання: довжину, крок колон, величину прогонів, кількість поверхів, висоту поверхів тощо. До знайденого виду будівлі (або будівель) додають необхідні складські приміщення, щитову, лабораторії та інші основні приміщення, а потім – допоміжні (рис. 4.17).
У показаному на рис. 4.17 спрощеному прикладі попереднього компонування виявлено, що виробнича будівля складається з: одноповерхової будівлі для основного обладнання; двоповерхової будівлі для основного обладнання; одноповерхової будівлі для допоміжних приміщень.
Рис. 4.17. Послідовність попереднього розташування обладнання:
а) довільна сітка колон; б) розташування основного обладнання; в) додавання допоміжних приміщень