Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Принципи права природокористування

 

До основних принципів права природокористування відносяться:

• раціональне природокористування;

• екосистемний підхід до регулювання природокористування;

• цільовий характер користування природними ресурсами;

• стійкість права користування природними ресурсами;

• платність спеціального природокористування.

Принцип раціонального природокористування, можна сказати, – традиційний принцип природноресурсного права. Раціональне природокористування називають іноді екологічно обґрунтованим природокористуванням, при якому одночасно враховуються екологічні, економічні, соціальні та інші інтереси людини. Принцип раціонального природокористування забезпечується як за допомогою правових норм, так і інших засобів, наприклад екологічно доцільних технологій.
Вимоги раціонального природокористування, в основному, специфічні стосовно до того чи іншого природного ресурсу. Відповідно до рішення задач раціонального природокористування діють як загальні, так і спеціальні норми, які містяться переважно в природноресурсовому законодавстві. Так, до загальних норм такого роду в земельному законодавстві можна віднести класифікацію земель з урахуванням їх екологічної та економічної цінності: землі сільськогосподарського призначення; землі природоохоронного, природно-заповідного, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного призначення та ін. З метою найбільш раціонального використання лісових ресурсів ЛК України виділяє дві групи лісів, а в першій групі лісів, крім того, можуть бути встановлені категорії захищеності. До спеціальних нормам забезпечення раціонального природокористування в гірничому право відноситься, наприклад, вимога про комплексне використання надр, найбільш повного вилучення з них запасів основних і попутних компонентів корисних копалин, що спільно з ними залягають. Правовими критеріями раціонального використання відповідного природного ресурсу повинні служити вимоги про забезпечення його невичерпним, а також вимоги екологічної обґрунтованості експлуатації природних багатств при одночасному забезпеченні сталого розвитку. Так, використання землі в сільському господарстві і лісове господарство повинні ґрунтуватися на науковій оцінці продуктивних можливостей землі, а річне виснаження орного шару ґрунту, рибних запасів або лісових ресурсів не повинне перевищувати темпів відновлення. Відновлювані природні ресурси, як, наприклад, ліси і рибні запаси, не будуть виснажені, якщо коефіцієнт використання не перевищує можливості їх відновлення та природного приросту.

Правове закріплення і практичне здійснення принципу раціонального використання природних ресурсів може служити засобом підтримки сприятливого стану природи та забезпечення охорони природних багатств від виснаження.

Практична реалізація принципу раціонального природокористування в Україні далека від теоретичних і нормативних положень. Так, мінеральні ресурси багатьох регіонів країни характеризуються комплексним вмістом цінних компонентів. Але протягом багатьох років з них витягувалися тільки окремі елементи, а інші надходили у відвали, перетворюючись на джерело забруднення навколишнього середовища.

Принцип екосистемного підходу до регулювання природокористування найтіснішим чином пов'язаний з принципом раціонального використання природних ресурсів. Об'єктивно він зумовлює взаємозв'язок та взаємообумовленість процесів і явищ у природі. Іншими словами, при використанні одного природного ресурсу, наприклад надр, може надаватися шкідливий вплив на грунти, води, атмосферне повітря, рослинний і тваринний світ. Принцип екосистемного підходу випливає з вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Його змістом є правові вимоги про попередження, недопущення заподіяння шкоди в процесі використання конкретного природного ресурсу іншим природним об'єктам і навколишньому природному середовищу. Стосовно до права природокористування цей принцип закріплюється в основному через регулювання обов'язків природокористувачів. Так, водокористувач зобов'язаний не допускати погіршення якості поверхневих і підземних вод, середовища проживання об'єктів тваринного і рослинного світу, а також нанесення шкоди господарським та інших об'єктів. На лісокористувачів покладено обов'язок ведення робіт способами, що запобігають виникненню ерозії ґрунтів, що виключають або обмежують негативний вплив користування лісовим фондом на стан і відтворення лісів, а також на стан водних та інших природних об'єктів. Загальним для земельного, гірничого, водного та інших природоресурсних галузей права є принцип цільового використання природних ресурсів.

Мета, для якої надаються земельні ділянки, ділянки надр, водні об'єкти та ділянки лісів у користування, завжди обов'язково фіксується у рішенні про надання ділянки у користування, ліцензії на право користування надрами, дозвіл на спеціальне водокористування, лісорубного або лісовому квитку. Тому використання природного об'єкта не у відповідності з цільовим призначенням розглядається законодавством як правопорушення і служить підставою для прийняття рішення про призупинення або анулювання дозволу або ліцензії.

Принцип стійкості права природокористування полягає в основному в тому, що природні об'єкти надаються зазвичай або в безстрокове користування (як, приміром, землі), або на тривалий термін (води, ліси, надра), а право користування ними може бути припинено лише з підстав, зазначених у законі. Це створює користувачу необхідні умови для здійснення його діяльності, гарантію його інтересів, пов'язаних з природокористуванням.

Принцип платності природокористування полягає в обов'язках суб'єкта спеціального природокористування сплатити за користування відповідним видом природного ресурсу. Загальне природокористування, пов'язане з реалізацією природного права кожного на сприятливе навколишнє середовище, є для його суб'єктів безоплатним. Введенням плати досягається вирішення як загальних завдань держави, так і завдань, пов'язаних з підтриманням сприятливого стану експлуатованого природного ресурсу або його відновленням.

 


Читайте також:

  1. IV. Обов'язки і права керівника та заступника керівника подорожі
  2. А/. Фізичні особи як суб’єкти цивільного права.
  3. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  4. Аграрна реформа 1861 р. Скасування кріпостного права в надніпрянській Україны.
  5. Аграрна реформа 1861 р. Скасування кріпостного права в надніпрянській Україны.
  6. Аграрне право як галузь права, його історичні витоки та особливості.
  7. Адміністративне право як галузь права
  8. Адміністративно-правовий захист права інтелектуальної власності
  9. Аксіологія права у структурі філософсько-правового знання. Соціальна цінність права.
  10. Акти застосування норм права в механізмі правового регулювання.
  11. Аналіз доцільності фінансових інвестицій у корпоративні права.
  12. Аналогія права - вирішення справи або окремого юридичного питання на основі принципів права, загальних засад і значення законодавства.




Переглядів: 1255

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Суб’єкти та об’єкти права природокористування | Підстави виникнення права спеціального природокористування

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.