Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


Функції і види юридичної відповідальності за екологічні правопорушення

 

Мета юридичної відповідальності опосередкована в таких її функціях як превентивна і каральна. Перша – пов'язана з загальним попередженням правопорушень і виховним впливом на особистість, друга – складається в несприятливих наслідках застосування санкцій норм для конкретного суб'єкта[82] . Професор М.В. Шульга виділяє також стимулюючу і компенсаційну функцію юридичної відповідальності за екологічні правопорушення. Перша стимулює дотримання норм екологічного законодавства, а друга спрямована на відшкодування збитків і втрат у сфері екології[83] .

Відповідальність за порушення екологічного законодавства є міжгалузевим інститутом. Вона реалізується за допомогою застосування всіх традиційних видів відповідальності (кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної).

Кримінальна відповідальність передбачена Кримінальним кодексом і застосовується тільки судами за здійснення суспільно небезпечних правопорушень, тобто злочинів. Відповідні статті, що встановлюють кримінальну відповідальність за екологічні правопорушення, зосереджені в Розділі 8 «Злочини проти навколишнього середовища» Особливої частини Кримінального кодексу України. Серед цих злочинів розрізняють злочини проти екологічної безпеки, злочини у сфері землекористування, злочини у сфері охорони надр, атмосферного повітря, у сфері охорони водних ресурсів, лісокористування, захисту рослинного і тваринного світу та ін.[84]

Склади екологічних злочинів закріплені й в інших розділах Кримінального кодексу. Наприклад, ст. 265 Розділу 9 закріплює відповідальність за незаконне поводження з радіоактивними матеріалами, ст. 268 того ж розділу – за незаконний ввіз на територію України відходів і вторинної сировини, ст. 292 Розділу 11 установлює відповідальність за пошкодження об'єктів магістральних газо- і нафтопродуктопроводів. Одним з найважливіших нововведень Кримінального кодексу 2001 року є стаття 441, яка присвячена відповідальності за таке суспільно небезпечне діяння, як екоцид – масове знищення рослинного або тваринного світу, отруєння атмосфери або водних ресурсів, а також здійснення інших дій, що можуть спричинити екологічну катастрофу. Поміщено дану статтю в Розділ 20 «Злочини проти світу, безпеки людства і міжнародного правопорядку. Екологізовані норми кримінального законодавства можна знайти також і в статтях 274, 321, 326, 327, 299 і ін.

Адміністративна відповідальність за екологічні правопорушення передбачена Кодексом про адміністративні правопорушення, зокрема, Главою 7 – «Адміністративні правопорушення в області охорони природи, використання природних ресурсів, охорони пам'яток історії і культури. Екологізованими статтями Кодексу про адміністративні правопорушення можна вважати також ст. 47-50, 95, 104-108 та ін.

Адміністративним екологічним правопорушенням визнається винна протиправна дія чи бездіяльність, що порушує встановлений в Україні екологічний правопорядок, здоров'я й екологічну безпеку населення, а також заподіює шкоду навколишньому природному середовищу та являє собою реальну загрозу такого заподіяння і за який передбачена адміністративна відповідальність[85] .

Сутність цивільно-правової відповідальності за порушення екологічного законодавства полягає в накладенні на особу, винну в здійсненні екологічного правопорушення, несприятливих майнових наслідків (санкцій).

Істотною особливістю юридичної відповідальності в зазначеній сфері є порядок визначення розміру шкоди, заподіяної порушенням екологічного законодавства, встановлений спеціальними нормативно-правовими актами[86] .

Правовою базою (загального характеру) застосування цивільно-правової відповідальності в екологічному праві є стаття 9 Цивільного кодексу, яка вказує, що положення зазначеного кодексу застосовуються стосовно регулювання відносин, що виникають у сферах використання природних ресурсів і охорони навколишнього природного середовища. Більш конкретними нормами є норми статей, присвячених відшкодуванню шкоди (Глава 82, Параграф 1).

Природне походження об'єктів довкілля і відсутність їхнього грошового вираження в трудових витратах людини і суспільства обумовлюють застосування таксового методу обчислення заподіяної шкоди, який умовно враховує розмір екологічного збитку природному середовищу і шкоди, нанесеної об'єктам природи. Але екологічне законодавство не передбачає такси і методики обчислення розміру збитку, заподіяного всім природним об'єктам. Тому найчастіше приходиться застосовувати загальноцивільні методи встановлення розміру збитку, заподіяного природним об'єктам та довкіллю[87] .

У тих випадках, коли за екологічні правопорушення не настає ані кримінальна, ані адміністративна відповідальність, можливе настання дисциплінарної відповідальності[88]. Вона застосовується на основі загальних норм трудового законодавства (Кодексу законів про працю) за правопорушення екологічного характеру, заподіяні працівником підприємства, установи, організації.

У випадках здійснення дисциплінарного проступку, що спричинили матеріальну шкоду навколишньому середовищу, може застосовуватися матеріальна відповідальність у розмірах, порядку і на умовах, передбачених трудовим законодавством. Таким чином, у подібних випадках має місце трудо-правова матеріальна відповідальність, пов'язана з трудовими відносинами, а не майнова цивільно-правова відповідальність, зумовлювана деліктними зобов'язаннями[89] .

 


Читайте також:

 1. Агроекологічні проблеми розвитку і шляхи їх розв'язання
 2. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
 3. Адміністративна відповідальність та строки адміністративної відповідальності
 4. Адміністративне правопорушення
 5. Адміністративне правопорушення як підстава юридичної відповідальності: ознаки і елементи.
 6. Адміністративне правопорушення.
 7. Адміністративні правопорушення в галузі охорони здоров'я. Адміністративна відповідальність медичних працівників.
 8. Адміністративні правопорушення та адміністративні стягнення.
 9. Алгоритм знаходження ДДНФ (ДКНФ) для даної булевої функції
 10. Але відмінні від значення функції в точці або значення не існує, то точка називається точкою усувного розриву функції .
 11. Американська модель соціальної відповідальності
 12. Амністія являє собою повне або часткове звільнення від кримінальної відповідальності і покарання певної категорії осіб, винних у вчиненні злочину.
Переглядів: 436

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Загальна характеристика | Правопорушення – підстава екологічної відповідальності

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.