Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Голод 1932-1933 рр.

Колективізація сільського господарства

Радянське керівництво, взявши курс на модернізацію промислового потенціалу країни, зіткнулося з трьома проблемами: кошти, сировина і робочі руки для розвитку індустрії. Вирішити ці проблеми можна було за допомогою селянства, що складало більшість населення країни. Однак управляти індивідуальними селянськими господарствами було важче, ніж великими спільними господарствами селян. Тому вихід було знайдено в кооперації сільських трудівників, зокрема, в колективізації.

У 1927 р. ХV з’їзд ВКП(б) проголосив курс на колективізацію. Восени 1928 р. було колективізовано лише 4% селянського землекористування, що було замало для реалізації грандіозних планів модернізації промисловості.

У 1929 р. відбувся перехід до політики суцільної колективізації, яка здійснювалася форсованими насильницькими методами. Аби зламати опір заможних селян, проводилася політика «ліквідація куркульства як класу»: розкуркулення, виселення селянських родин на Північ і до Сибіру. Таким чином було знищено найбільш працездатних і заможних господарів, що надалі призвело до уповільнення темпів розвитку сільського господарства.

Політика колективізації викликала протидію селянства. У збройних виступах проти представників радянської влади взяли участь 40 тис. учасників.

2 березня 1930 р. у газеті «Правда» була опублікована стаття Сталіна «Запаморочення від успіхів». У «перегинах» процесу колективізації було звинувачено місцеву владу.

Почався масовий вихід селян із колгоспів (за сто днів – 1594 тис. господарств). Виходили передусім середняцькі господарства. Восени 1930 р. в колгоспах залишилося менше третини селянських дворів.

У вересні 1930 р. вийшла директива «Про колективізацію». Розпочався новий етап суцільної колективізації, яка проводилася прискореними темпами і супроводжувалася розкуркуленням і депортаціями селянських господарств.

У грудні 1932 р. було введено «внутрішній паспорт». Він не давав можливості переїхати до міста без дозволу місцевої влади, закріпачував селян.

Результати. У 1932 р. в колгоспи було об’єднано близько 70% селянських господарств. У 1937 р. в УРСР нараховувалося вже 27,3 тис. колгоспів, які охоплювали 96,1% селянських дворів і 99,7% посівних площ.

Сільське господарство стало колгоспним, проте дезорганізованим. Індивідуальні селянські господарства були зруйновані, а колгоспи були ще слабкими. Наростали кризові явища: зниження продуктивності праці, падіння виробництва сільськогосподарської продукції.

 

План хлібозаготівлі 1932 р. був нереальним, Україна його виконати не змогла. Аби забезпечити виконання цього плану, влада вживала крайні заходи: тотальну насильницьку конфіскацію продовольства, позбавлення волі та розстріли селян за розкрадання колгоспного майна. Жорстокість, з якою проводили хлібозаготівлю, стала причиною небаченого за всю історію України голодомору. Демографічні втрати населення від голоду склали 3,5-5 млн. осіб.

Російські та частина українських істориків виділяють соціально-економічні чинники голоду: «насильницькі хлібозаготівлі», «повернення до політики продрозкладки».

Західні та частина українських істориків вважають, що головними були національно-політичні чинники голоду. Р. Конквест: «голод запланувала Москва для винищення українського селянства як національного бастіону»[2]. Отже, голод був запланований і штучно організований для знищення українського селянства.

Наслідки колективізації:

- на селі було утверджено командну економіку з підпорядкуванням колгоспів державній владі;

- тривала дезорганізація і деградація аграрного сектора (зменшення поголів’я худоби, збору зернових культур);

- ліквідовано куркульство як клас;

- голодомор 1932-1933 рр.

Таким чином, більшовицька доктрина побудови соціалізму передбачала форсовану індустріалізацію і колективізацію сільського господарства. Роль аграрного сектора полягала в обслуговуванні процесу індустріалізації, забезпеченні країни дешевими продуктами харчування і сировиною. Головний наслідок суцільної колективізації – індустріальний стрибок, за який заплачено дорогою ціною: дезорганізацією аграрного сектора, жертвами насильницького розкуркулення, депортацій і голодомору.


Читайте також:

  1. Види голодування у тварин
  2. Від продрозкладки до терору голодом
  3. Відбудова народного господарства унр. у повоєнні роки.Голод 46-47рр
  4. Відбудова народного господарства унр. у повоєнні роки.Голод 46-47рр
  5. Голод 1932-1933 pp.
  6. Голод 1946-1947 рр.
  7. Голод 1946-1947 рр. в Україні
  8. Голодомор 1932-1933 рр.
  9. Голодомор 1932–1933 рр.
  10. Голодомор 1932—1933 рр.
  11. Голодомор в Україні (1932-1933), його соціально-політичні наслідки




Переглядів: 628

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Успіхи індустріалізації | Політика коренізаціі в Україні

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.