Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Політичні та економічні системи сучасних держав.

Міжнародні організації.

Скласти таблицю, за такою формою (самостійно, використовуючи підручник (стор. 28-30) та атлас (стор. 8) дати характеристику міжнародних організацій)

Назва організації Склад (країни), штаб-квартира Завдання
ООН    
ЛАД - Ліга Арабських держав    
НАТО - Організація Північноатлантичного договору    
ОПЕК - Організація країн-експортерів нафти    
АСЕАН - Асоціація держав Південно-Східної Азії    
СНД - Співдружність незалежних держав    
ЕС - Європейський Союз    

 

Політична система - залежить від колишнього режиму, що виникає як наслідок взаємодії держави і суспільства за певних історичних умов.

Демократія - політична організація суспільства, що характеризується участю народу в управлінні державними справами.

Авторитаризм - система політичного володарювання, що характеризується зосередженням влади в руках однієї особи або обмеженої групи осіб.

Тоталітаризм - закрита і малорухома політична система, в якій усе - від виховання дітей до виробництва і розподілу товарів - спрямовується і керується з єдиного центру.

 

Економічна система - спосіб організації господарства:

- Ринкова економіка

- Планова економіка

 

Тема: "Населення світу"

 

Мета: Розкрити значення географії населення світу, як однієї з головних галузей економічної і соціальної географії. Визначити, що людський фактор відіграє важливу роль не тільки в усіх сферах життя суспільства, але і в наукових дослідженнях.

Ознайомитися з особливостями демографічних процесів у різних народів, характером заселення Землі та специфікою сучасного розселення і урбанізації, відмінами в структурі зайнятості і рівнем використання трудових ресурсів.

Визначати класифікацію народів світу за мовними сім'ями та основні риси їх поширення.

 

Обладнання:

- підручник "Економічна і соціальна географія світу" 10 клас, за редацією Яценка, стор. 36-58;

- опорні схеми, Кобернік С.Г., Коваленко Р.Р., стор. 14-16;

- атлас для 10-11 кл. "Економічна і соціальна географія світу", стор. 9-13;

- додаткова література.

 

План-схема теми: "Населення світу"

 

Кількість населення. Загальна кількість населення світу — 6 млрд 251 млн осіб (2001 р.). Сучасні політичні та соціально-економічні проблеми залежать від зростання кількості та розміщення населення на Землі. Вивченню населення земної кулі приділяється велика увага. Цим питанням займаються державні органи та наукові установи країн світу. Прискорене зростання народонаселення в останнє десятиріччя перетворилося на одну із світових проблем, з якою пов'язано забезпечення населення продуктами харчування, роботою, житлом, збереження і використання навколишнього середовища. Якщо такі прискорені темпи приросту населення зберігатимуться, то, за прогнозами спеціалістів, у 2030 р. кількість населення Землі збільшиться до 10 млрд осіб. У наш час кількість населення збільшується щороку приблизно на 80-90 млн осіб. Але в різних регіонах світу цей процес відбувається неоднаково, що пояснюється різним рівнем відтворення населення.

Типи відтворення населення. Природний рух (відтворення) населення — процес збереження в часі та просторі конкретно-історичної міри даного населення. Співвідношення між народжуваністю й смертністю в різних регіонах світу і країнах неоднакові. На природний приріст населення впливають багато чинників: соціально-економічний, матеріальний, культурний, становище жінок у суспільстві, особливості статевої та вікової структури населення, традиції, звичаї, політика в державі щодо народонаселення тощо. Розрізняють два типи відтворення населення.

П е р ш и й т и п відтворення поширюється на країни з розвинутою економікою — країни Європи, Північної Америки, Австралію і Нову Зеландію. Для цього типу характерні невисокі та низькі показники народжуваності й смертності та уповільнені темпи природного приросту населення, що зумовлено демографічними й соціально-економічними причинами. Показник смертності — дуже низький, а природний приріст становить 5-10 осіб на 1000 жйтелів. Частка людей похилого віку — збільшується, а кількість народжених малюків зменшується. Є країни, в яких не забезпечується розширене відтворення населення. Вони мають «нульовий» або низький природний приріст (наприклад, Італія, Велика Британія, Польща). Є країни з від'ємним природним приростом, де смертність перевищує народжуваність (наприклад, Україна, Росія, Білорусь, Угорщина, Німеччина, Болгарія). Як наслідок загальна кількість населення зменшується, а кількість людей похилого віку збільшується, відбувається процес «старіння» нації. Демографи називають явище глибокого порушення відтворення населення, що загрожує самому його існуванню, депопуляцією, або демографічною кризою.

 

 

 

Д р у г и й т и п відтворення населення характерний для більшості країн Африки, Азії, Південної Америки, що розвиваються, з низькими показниками економічного і соціального розвитку. Там дуже високим є рівень народжуваності (40-50 осіб на 1000 жителів) і відносно низьким — рівень смертності. Високий рівень народжуваності в цих країнах зумовлений соціально-економічними причинами: ранніми шлюбами, недостатнім рівнем розвитку культури, неосвіченістю переважної частини населення, релігійними та іншими причинами. Найбільший природний приріст населення характерний для Малі, Чаду, Судану, Конго, Сирії, Оману, Пакистану. Народжуваність уцих країнах становить понад 30 осіб на 1000 жителів.

Демографічна політика. Останнім часом більшість держав зосереджує свою увагу на управлінні приростом населення, тобто проводить визначену урядом демографічну політику. Природно, що спрямованість демографічної політики в різних країнах залежить від характеру проблем у державі в цілому. В країнах з дуже високим показником приросту населення вона спрямована на його зменшення. Так, мета влади Китаю — найчисленішої країни планети — різке зменшення приросту населення. Для цього вживають адміністративних, економічних та пропагандистських заходів щодо планування сім'ї. У результаті річний приріст населення знизився з 28% (1968 р.) до 8—10% (1999 р.), тобто став нижчим за середньосвітовий. Більшість країн Азії — Індія, Бангладеш, Індонезія, Шрі-Ланка, Пакистан та інші пішли шляхом Китаю. Але зусилля державних органів цих країн щодо вимушеного зменшення рівня народжуваності та планування сім'ї значних результатів покищо не дали. Демографічна політика більшості європейських та північноамериканських держав спрямована на заохочування тих, хто бажає мати дітей. Для цього створюється система державної підтримки багатодітних сімей. Країни Азії, що розвиваються, впливають на кількість і відтворення населення в світі і визначають демографічну політику планети. Для стабілізації кількості населення необхідно цілеспрямовано проводити демографічну політику. Це сприятиме підвищенню життєвого, культурного рівнів, розвитку науково-технічного прогресу, стабілізації соціально-економічних відносин між країнами.

 

 

Статевий склад. Незважаючи на те, що на кожні 100 дівчаток народжуються приблизно 104—107 хлопчиків, статевий склад населення у країнах світу є різним. Так, у країнах Європи, СНД, Північної Америки чисельно переважають жінки. У країнах Африки, Латинської Америки, Австралії та Океанії кількість чоловіків та жінок приблизно є однаковою. А в країнах Азії, особливо в Китаї та Індії, досить помітно переважають чоловіки, що пов'язано з проблемним положенням жінки в суспільстві та сім'ї (ранні шлюби, багатодітність в умовах злиденності й хвороб).

Віковий склад. Кожному типу відтворення населення відповідає свій тип вікового складу. Вікова структура населення країн визначається розподілом населення за віковими групами. Вік є головним критерієм для визначення економічно активного населення країни, що є складовою трудових ресурсів. Про ступінь задіяності в суспільному виробництві свідчить показник кількості економічно активного населення. Загальна кількість економічно активного населення світу становить понад 2 млрд осіб (в Україні — майже 30 млн осіб). Деякі країни і регіони дуже різняться між собою за цим показником. Це залежить від рівня соціально-економічного розвитку країни, ступеня задіяності жінок у виробництві, вікового складу населення.

Розміщення населення. Населення країн світу розміщене досить нерівномірно: 7% суходолу Землі заселено 70% населення, а 15% суходолу зовсім не заселено. Середні показники густоти населення в регіонах світу є різними: в Європі — близько 100 осіб на 1 км2, в Азії — 15, у Північній і Південній Америці — 21, а в Австралії та Океанії — 3 особи на 1 км2. Більшість населення Землі проживає на рівнинах, у місцях, де є сприятливі умови для розвитку сільського господарства, у великих промислових містах. Цікаво, що половина людства заселяє 200-кілометрову зону вздовж узбережжя морів та океанів. На сучасному етапі розвитку суспільства розміщення населення все більшою мірою визначається географією міст. Одним з найважливіших соціально-економічних у віковій структурі населення - у країнах процесів, що відбуваються в країнах світу, є у р б а н і з а ц і я. Основні риси сучасної урбанізації: 1) значний темп росту міського населення, особливо у країнах, що розвиваються; 2) концентрація господарства і населення переважно у великих містах, серед яких виділяються міста-мільйонери; 3) територіальне розширення міст, що веде до утворення міських агломерацій. Найвищою ланкою урбанізації стали мегаполіси (мегалополіси)—величезне скупчення агломерацій і міст, що зливаються один з одним. Найбільший мегаполіс — Токайдо (Японія). Він простягнувся від Токіо до Осаки—Кобе—Кіото і налічує 60 млн осіб. Для багатьох країн, що розвиваються, характерна так звана н е с п р а в ж н я у р б а н і з а ц і я (псевдоурбанізація), коли розширення міст відбувається за рахунок селян, які збільшують кількість населення у великих містах, утворюючи нетрі на їх окраїнах. Для розвинутих країн характерний процес субурбанізації — переїзд частини забезпеченого населення у приміську зону, в більш екологічно захищені регіони. Наприклад, у США 60% населення проживають у приміській зоні. Близько половини населення світу проживає в сільській місцевості. Сільські поселення поділяються на групові, села, хутори та ін. Вони характерні для країн, що розвиваються, країн Європи, Японії; та розсіяні: ферми, лісництва та ін. Вони характерні для країн Північної Європи, Америки, Австралії, Нової Зеландії.

 

 

 

Механічний рух населення. Значний вплив на кількість, розміщення та склад населення країн мають з о в н і ш н і (м і ж н а р о д н і) м і г р а ц і ї. Вони можуть бути: постійні або тимчасові, добровільні або вимушені, організовані або стихійні. Міграції розрізняють і за факторами, що їх спричиняють: економічна, політична, етнічна, релігійна, природна, побутова та ін. Найпоширенішою є економічна міграція. Це пов'язано з пошуком нових умов проживання та нових місць праці. Останнім часом до емігрантів з Південної Європи, Північної Африки та Західної Азії «приєднались» емігранти зі Східної Європи, СНД, у тому числі з України. У США тільки легальна імміграція становить 1 млн осіб за рік. А у країнах Перської затоки емігранти з Єгипту, Індії, Пакистану тощо набагато перевищують місцеве населення за своєю чисельністю. У другій половині XX ст. стала досить популярною зовнішня міграція інтелектуальної еліти націй. Так, наприкінці XX ст. Україна втратила значний науковий потенціал, що негативно відбилося на економічному розвитку держави. Особливий статус мають біженці — вимушені мігранти, переселення яких було спричинене загрозою втрати життя чи здоров'я, пригніченням і обмеженням прав людини. Розрізняють такі типи вимушених міграцій: екологічні (внаслідок техногенних і природних катастроф), воєнні (уразі воєнних конфліктів), релігійні (внаслідок конфліктів на релігійному грунті), національно-етнічні (внаслідок міжнаціональних конфліктів).

Існують і в н у т р і ш н і м і г р а ц і ї — переміщення населення з одного населеного пункту до іншого в межах однієї держави. Внутрішні міграції поділяють на міграційні потоки декількох типів: село —> місто, місто —> місто, село —> село, місто —> село. Вони бувають організованими та стихійними. їх головні причини полягають у соціально-економічних, політичних, воєнних, екологічних проблемах.

Етнічний склад. У результаті тривалого історичного розвитку на планеті сформувався певний етнічний склад населення. Головною умовою виникнення і функціонування етносу є географічне середовище, яке постійно впливає на етнічні процеси. Рівень розвитку етносу, його культуру визначають рівень науково-технічного прогресу, здатність народу використовувати ці досягнення у природному середовищі. Етнічний склад населення світу постійно змінюється у зв'язку з появою нових етносів. Відбуваються процеси консолідації (гуртування) та асиміляції (злиття)етносів, що призводять до втрати своєї мови, культури, традицій, національної самосвідомості тощо. Етнографія, яка вивчає культуру і побут народів планети, засвідчує, що в сучасному світі існує близько 5 тис. народів, кожен з яких об'єднує від кількох десятків до сотень мільйонів осіб. За статистичними даними, 321 народ налічує в своєму складі понад І млн осіб, 7 народів — більш як 100 млн (китайці — 1 млрд 120 млн, хіндустанці — 240, американці — 205, бенгальці — 200, росіяни — 150, японці — 123, бразильців 120 млн). В Європі проживають 62 народи, 43 з них налічують понад 1 млн осіб. Більшість країн є б а г а т о н а ц і о н а л ь н и м и. У деяких з них проживають десятки і навіть сотні народів (Росія, США, Індонезія, Китай, Пакистан, Іран та ін.). О д н о н а ц і о н а л ь н и м и (мононаціональними) вважаються такі країни, як Німеччина, Португалія, Італія, Болгарія, Данія, Швеція, Ірландія, Угорщина, Греція, Японія, Корея, Бангладеш. Кінець XX ст. характеризувався міграційними процесами, що торкнулися й однонаціональних країн. До них поступово переселяються інші народи, які утворюють національні меншини. Наприклад, греки у Туреччині, албанці — в Італії, українці — в США, Канаді, Австралії, Росії та інших державах.

Мови народів світу. Головними ознаками, за якими розрізняють етнічні спільноти, є мова і культура. У світі налічується 5 тис. різних мов. їх згруповано в численні мовні сім'ї: індоєвропейську, китайсько-тибетську, семітсько-хамітську, австронезійську та ін. Найбільшою є індоєвропейська мовна сім'я. Вона об'єднує близько 2,5 млрд осіб, що становить майже половину населення Землі. До її складу входять такі мовні групи, що об'єднують різні народи: слов'янська (росіяни, українці, білоруси, поляки, чехи, словаки, болгари, серби, словенці та ін.); германська (німці, англійці, американці, норвежці, голландці таін.); романська (французи, італійці, іспанці, португальці та ін.). Китайсько-тибетська мовна сім'я є другою за чисельністю, її мовами (китайською, тибетською, бірманською) розмовляють близько 1 млрд осіб. Найбільш поширеними мовами світу — китайською (975 млн осіб), англійською (478), хінді (437), іспанською (392), російською (284), арабською (225), бенгальською (200), португальською (184), індонезійською (159), японською (128), французькою (125) та німецькою (123 млн осіб) — розмовляють дві третини всього населення світу.

Релігійний склад. Релігія в багатьох країнах світу істотно впливає на суспільне життя та економічний розвиток. Релігійний склад населення земної кулі дуже різноманітний . Серед релігій найстародавнішими є традиційні, які дійшли від далеких пращурів. Нині вони найбільше поширені в Африці. В Україні до традиційної релігії відносять язичництво, яке в Х—XI ст. було примусово замінено на світову універсальну релігію — християнство. Світові релігії, які мають більше послідовників і значне територіальне поширення, поділяють на універсальні та етнічні. Універсальні релігії мають прихильників у багатьох країнах і регіонах світу, а е т н і ч н і поширені переважно серед населення однієї національності окремих країн.

До у н і в е р с а л ь н и х релігій належать християнство, іслам, або мусульманство (магометанство), і буддизм. Християнство, яке складається з трьох основних гілок: католицизму, православ'я та протестантизму, сповідують близько 2 млрд осіб. Воно має найсильніший вплив у країнах Європи, Америки та Австралії. Друге місце за кількістю віруючих (близько 1 млрд осіб) посідає іслам. Мусульмани переважно проживають у країнах Близького Сходу та Північної Африки. Головні міста ісламу — Мекка і Медина в Саудівській Аравії. Буддизм поширений у Південно-Східній Азії (420 млн віруючих).

 

 

Релігійні погляди і національні особливості населення є однією з причин міжнаціональних конфліктів, які не вдається розв'язати протягом багатьох років. Так, тривалий час зберігається велика напруга у Північній Ірландії (Ольстер), де не припиняється релігійне протистояння між католиками (корінним населенням) та протестантами (переселенцями з Англії та Шотландії). У багатьох країнах світу релігія й донині істотно впливає на особисте життя людей, їхні звичаї і традиції. В Україні релігія відокремлена від держави, проте кожен українець має право сповідувати релігію за своїм бажанням.

 

 


Читайте також:

  1. I. Органи і системи, що забезпечують функцію виділення
  2. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  3. II. Анатомічний склад лімфатичної системи
  4. IV. Розподіл нервової системи
  5. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  6. IV. Філогенез кровоносної системи
  7. POS-системи
  8. V. Економічні цикли.
  9. VI. Філогенез нервової системи
  10. Автокореляційна характеристика системи
  11. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ ДИСПЕТЧЕРСЬКОГО УПРАВЛІННЯ
  12. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ДОРОЖНІМ РУХОМ




Переглядів: 1549

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Типологія країн за соціально-економічним рівнем. | Земельні, лісові, водні ресурси світу. Ресурси Світового океану. Рекреаційні ресурси.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.